Premier Donald Tusk ogłosił, że według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska w 2025 roku osiągnie najszybszy wzrost gospodarczy w Europie, wynoszący 3,5%. To wynik trzykrotnie wyższy niż średni wzrost gospodarek strefy euro. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że Polska wyróżnia się stabilnymi fundamentami gospodarczymi mimo trudności w otoczeniu międzynarodowym.
Premier o prognozach wzrostu gospodarczego Polski
W piątek Ministerstwo Finansów oceniło, że raporty Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego potwierdzają pozycję Polski jako jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. Według resortu na podstawie danych z obu raportów można stwierdzić, że Polska wyróżnia się na tle regionu oraz gospodarek rozwiniętych (mimo trudności u głównych partnerów handlowych), co świadczy o silnych fundamentach polskiej gospodarki i właściwej polityce makroekonomicznej.
W niedzielę do raportu MFW odniósł się premier Donald Tusk. "Dobre wiadomości nie są w modzie, ale muszę, bo się uduszę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy: Polska będzie w tym roku europejskim liderem wzrostu gospodarczego. Urośniemy 3 razy szybciej niż strefa euro i prawie 2 razy szybciej niż inne kraje rozwinięte! To będzie nasz rok" - napisał na platformie X Tusk.
Również minister finansów Andrzej Domański podkreślił w sobotę, że według najnowszych prognoz MFW, w 2025 r. Polska gospodarka urośnie o 3,5 proc. Domański wyliczył, że "to ponad 3 razy szybciej niż strefa euro (1,0 proc.), znacznie szybciej niż średnia dla gospodarek rozwiniętych (1,9 proc.) i Unii Europejskiej (1,4 proc.) oraz dynamiczniej niż gospodarki wschodzące w Europie (2,2 proc.) i powyżej średniego wzrostu dla całej światowej gospodarki (3,3 proc.)".
Domański dodał, że "wewnętrzne prognozy MF mówią nawet o wzroście o 3,9 proc.". "Dla porównania, gdy przejmowaliśmy władzę, wzrost gospodarczy Polski wynosił 0,1 proc. Polska. Lider wzrostu w Europie i na świecie" - zakończył wpis na platformie X szef resortu finansów.
Powrót Palestyńczyków do Strefy Gazy
Po zawarciu rozejmu mieszkańcy Strefy Gazy, w tym miast Rafah i Dżabalii, wracają do swoich zniszczonych domów. Wraz z rozpoczęciem zawieszenia broni do Gazy wjechały pierwsze ciężarówki Światowego Programu Żywnościowego z pomocą humanitarną, mającą wystarczyć na trzy miesiące dla miliona osób. Sytuacja humanitarna pozostaje krytyczna – 60% budynków zostało zniszczonych, a około 1,8 mln ludzi wymaga pilnej pomocy. Więcej o operacji uwolnienia zakładników i porozumieniu Palestyny i Izraela piszemy w tym miejscu:
Reakcje międzynarodowe na rozejm w Strefie Gazy
Antonio Costa, szef Rady Europejskiej, oraz Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, określili porozumienie między Izraelem a Hamasem jako "promyk nadziei". Podkreślili konieczność jego utrzymania oraz dalsze wsparcie dla regionu. Tymczasem prezydent USA Joe Biden zaznaczył, że zawieszenie broni jest wynikiem stanowczej polityki wsparcia dla Izraela.
Trump chce 50 procent udziałów w TikToku
Prezydent elekt USA Donald Trump zapowiedział przywrócenie działania TikToka w Stanach Zjednoczonych oraz plan przejęcia 50% udziałów w spółce przez USA. Jego propozycja spotkała się z krytyką niektórych senatorów, którzy domagają się sprzedaży aplikacji w celu zerwania jej powiązań z Chinami.
Polskie sukcesy w short tracku
Polscy łyżwiarze zdobyli trzy medale podczas Mistrzostw Europy w short tracku – srebrny medal męskiej sztafety, brązowy mieszanej oraz brązowy kobiecej. Natalia Maliszewska podkreśliła, że sukcesy drużynowe mają szczególne znaczenie dla zespołu.
MŚ piłkarzy ręcznych: Polska przegrywa ze Szwajcarią
Polska reprezentacja piłkarzy ręcznych przegrała 28:30 ze Szwajcarią w ostatnim meczu grupowym Mistrzostw Świata. Biało-czerwoni zajmą miejsca 25-32, rywalizując w Pucharze Prezydenta IHF.
Skoki narciarskie: Wąsek piąty w Zakopanem
Paweł Wąsek zajął piąte miejsce w konkursie Pucharu Świata w Zakopanem, wyrównując swój najlepszy wynik w karierze. Zwyciężył Austriak Daniel Tschofenig. Kamil Stoch i Dawid Kubacki uplasowali się odpowiednio na 24. i 26. miejscu.
na zdjęciu: Premier RP Donald Tusk na konferencji prasowej. fot. PAP/Marcin Obara
Inne tematy w dziale Polityka