PAP/EPA/ABIR SULTAN
PAP/EPA/ABIR SULTAN

Hamas dotrzymał słowa, zakładniczki wróciły do domów. Teraz czas na Izrael

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
W niedzielę trzy zakładniczki izraelskie – Romi Gonen, Emily Damari i Doron Steinbrecher – zostały uwolnione przez Hamas po 15 miesiącach przetrzymywania w Strefie Gazy. Kobiety wróciły już do Izraela, gdzie spotkały się ze swoimi rodzinami. W zamian za ich uwolnienie Izrael zobowiązał się wypuścić 90 palestyńskich więźniów, w tym kobiety i nastolatków.

Hamas uwalnia zakładniczki, Izrael wypuszcza palestyńskie więźniarki i młodzież

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podkreślił, że uwolnione kobiety przeszły przez traumatyczne doświadczenia, a ich powrót do kraju jest symboliczny dla całego narodu. Zakładniczki zostały przekazane przez Hamas pracownikom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, a następnie izraelskie wojsko przetransportowało je do kraju. Kobiety otrzymają pomoc medyczną w szpitalu Safra, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom. (dalsza część tekstu pod zdjęciami)

imageimageimageimageimage

W ramach porozumienia Izrael zgodził się na uwolnienie 90 palestyńskich więźniów – 69 kobiet i 21 nastoletnich chłopców. Większość z nich zostanie wypuszczona na okupowanym Zachodnim Brzegu, a pozostali w Jerozolimie. Proces uwalniania nadzoruje Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, którego pojazdy dotarły już do więzienia Ofer.

Porozumienie o zawieszeniu broni

Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem obowiązuje od niedzieli rano. Rzecznik Hamasu, Abu Ubajda, podkreślił, że ugrupowanie przestrzega porozumienia, ale ostrzegł, że ewentualne naruszenia ze strony Izraela mogą zagrozić życiu pozostałych zakładników. Według danych, w rękach Hamasu wciąż pozostaje ponad 250 osób porwanych podczas ataku 7 października 2023 roku.

Eskalacja konfliktu i jej skutki

Wojna między Izraelem a Hamasem rozpoczęła się po ataku tej organizacji na Izrael w październiku 2023 roku. W jego wyniku zginęło ponad 1,2 tys. osób, a setki zostały porwane do Strefy Gazy. Izrael odpowiedział szeroko zakrojoną operacją wojskową, która doprowadziła do katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy – ponad 46 tys. Palestyńczyków straciło życie, a setki tysięcy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Sytuacja w Strefie Gazy pozostaje dramatyczna – infrastruktura jest zniszczona, a mieszkańcy zmagają się z brakiem dostępu do podstawowych środków do życia. Porozumienie o uwolnieniu zakładników i więźniów może być pierwszym krokiem w kierunku deeskalacji, choć obie strony pozostają dalekie od trwałego rozwiązania konfliktu.

na zdjęciu: obywatele Izraela, którzy przybyli na miejsce lądowania helikoptera, którym transportowane były trzy izraelskie zakładniczki wypuszczone przez Hamas.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Polityka