Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta, krytycznie ocenił projekty gospodarcze realizowane przez PiS, m.in. Centralny Port Komunikacyjny (CPK) i przekop Mierzei Wiślanej, określając je jako "fuszerkę" i projekty propagandowe. Po wprowadzeniu poprawek uznał jednak, że są one możliwe do realizacji. Zwrócił uwagę na brak połączenia przekopu z portem w Elblągu oraz niewykorzystanie środków unijnych. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata do godz. 16:00.
Rafał Trzaskowski o projektach gospodarczych PiS
Podczas niedzielnej konferencji prasowej w Elblągu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski był pytany, czy zmienił zdanie ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) lub przekopu Mierzei Wiślanej. Przypomniano mu, że w przeszłości był tym projektom przeciwny, a teraz je popiera.
W odpowiedzi Trzaskowski powiedział, że projekty przygotowywane przez PiS były albo propagandowe, albo były totalną fuszerką."CPK w wersji PiS to było paru gości, którzy brali miliony za pilnowanie pola" - stwierdził.
"Projekt CPK kompletnie nieprzygotowany. Dopiero teraz, po roku, ten program jest zaadoptowany do rzeczywistości i wszyscy możemy go popierać, bo jest programem, który w sposób pragmatyczny zostanie zrealizowany. Podobnie budowa elektrowni atomowych" - wyjaśnił Trzaskowski.
Odnosząc się do przekopu Mierzei Wiślanej przypomniał, że PiS nie poprowadził inwestycji do portu w Elblągu, tylko chciał samorządowi odebrać port.
"Jak można się było zgadzać, że Przekop Mierzei nie dochodził do portu w Elblągu i do tego zaprzepaszczono pieniądze europejskie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie mógł wspierać tak zorganizowanego projektu. PiS przygotowywał totalną fuszerkę, projekty propagandowe i trudno było się z nimi zgadzać. Teraz mamy szansę ten projekt doprowadzić do końca w wersji całkowicie racjonalnej. W wersji PiS-owskiej to sensu nie miało" - powiedział Trzaskowski.
Karol Nawrocki o budowie polskiej armii
Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS, zadeklarował, że w przypadku wygranej będzie dążył do stworzenia 300-tysięcznej armii, która stanie się największą armią lądową NATO w Europie. Podkreślił konieczność kontynuacji działań związanych z budowaniem polskich sił zbrojnych oraz umacniania relacji transatlantyckich. Wspieranie Ukrainy określił jako interes geopolityczny Polski, zaznaczając jednocześnie, że akcesja Ukrainy do NATO i UE powinna być uzależniona od spełnienia określonych procedur oraz rozliczenia historycznych kwestii, takich jak zbrodnie na Wołyniu.
Brązowy medal polskiej sztafety w short tracku
Podczas Mistrzostw Europy w short tracku polska sztafeta mieszana zdobyła brązowy medal. Zespół w składzie Natalia Maliszewska, Michał Niewiński, Diane Sellier i Kamila Stormowska zajął trzecie miejsce, ustępując Francji i Holandii.
Ministerstwo Finansów dementuje plotki o podatku od ogrodzeń
Ministerstwo Finansów zaprzeczyło doniesieniom o wprowadzeniu nowego podatku od ogrodzeń. Wyjaśniło, że opodatkowanie dotyczy wyłącznie ogrodzeń związanych z działalnością gospodarczą, co pozostaje bez zmian w przepisach.
Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW
IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia dotyczące gęstej i zamarzającej mgły, ograniczającej widzialność do poniżej 200 m w niemal całej Polsce. Alerty obowiązują w 15 województwach i mają wygasnąć do poniedziałkowego poranka.
Zełenski o atakach Rosji na Ukrainę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja użyła w ostatnim tygodniu 550 dronów, ponad 660 bomb lotniczych i prawie 60 rakiet przeciwko Ukrainie. Zaapelował do partnerów o systemy obrony powietrznej, podkreślając konieczność dalszego wzmacniania ochrony infrastruktury i życia ludności.
TikTok wyłączony w USA
W związku z wprowadzeniem prawa zakazującego działalności aplikacji kontrolowanych przez chińskie podmioty, TikTok został wyłączony w Stanach Zjednoczonych. Decyzję o przyszłości aplikacji pozostawiono w gestii nowej administracji Donalda Trumpa, który zadeklarował chęć rozwiązania problemu.
Izraelskie zakładniczki przekazane w Strefie Gazy
Trzy izraelskie zakładniczki – Romi Gonen, Emily Damari i Doron Steinbrecher – zostały przekazane przez Hamas pracownikom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy. Konwój zmierza do granicy z Izraelem, gdzie mają zostać przekazane Siłom Obronnym Izraela. Szczegóły operacji nie zostały jeszcze potwierdzone przez izraelskie władze.
na zdjęciu: Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Kandydat KO w wyborach na prezydenta RP, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (C-L) przed rozpoczęciem spotkania z przedstawicielami miast „dobrego życia”, 19 bm. w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. (amb) PAP/Tomasz Waszczuk
Inne tematy w dziale Polityka