Eksperci wskazują, że zawody związane z odnawialnymi źródłami energii, cyberbezpieczeństwem i sztuczną inteligencją będą kluczowe w nadchodzących latach. Raport „Future of Jobs 2025” ujawnia, które profesje zdominują rynek pracy i jakie kompetencje będą najbardziej poszukiwane w Polsce i na świecie.
Jakie zawody zdominują rynek pracy? Raport o zawodach przyszłości
Raport World Economic Forum „Future of Jobs 2025” autorstwa Gi Group Holding pokazuje, że w Polsce szczególnie szybko rozwijają się zawody inżyniera ds. energii odnawialnej i specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
Według Barometru Zawodów 2025, przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w miastach wojewódzkich brakuje programistów, analityków danych, administratorów baz danych i testerów oprogramowania. Jednak do zawodów, które będą miały kluczowe znaczenie w przyszłości, należą inżynierowie sztucznej inteligencji (AI) oraz specjaliści ds. uczenia maszynowego (ML). Ich zadaniem jest opracowywanie algorytmów, które umożliwiają maszynom uczenie się i optymalizację procesów bez konieczności interwencji człowieka. Te profesje będą odgrywać decydującą rolę w automatyzacji oraz personalizacji usług w finansach, opiece zdrowotnej czy logistyce.
- Firmy, które chcą utrzymać przewagę konkurencyjną, muszą inwestować w rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. To właśnie inżynierowie AI i specjaliści ds. uczenia maszynowego będą napędzać innowacje w nadchodzących latach – mówi Adam Ajtner, headhunter w Wyser Executive Search.
Zawody przyszłości: inżynierowie AI i cyberbezpieczeństwa
Wraz z rosnącą cyfryzacją wzrasta zagrożenie atakami cybernetycznymi, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na zawody związane z ochroną danych. Inżynier bezpieczeństwa informacji to profesja, która odgrywa kluczową rolę w ochronie firm przed cyberatakami. Specjaliści w tym zakresie zajmują się projektowaniem i wdrażaniem zaawansowanych mechanizmów zabezpieczających, monitorowaniem systemów w czasie rzeczywistym oraz reagowaniem na incydenty.
- W dobie pracy zdalnej i hybrydowej, rola inżyniera bezpieczeństwa informacji staje się nieodzowna. Firmy muszą chronić swoje systemy nie tylko przed tradycyjnymi zagrożeniami, ale także nowymi wyzwaniami związanymi z rozproszonymi środowiskami pracy. Kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwo organizacjom pełnią managerowie na stanowiskach CIO i CISO, którzy definiują strategię bezpieczeństwa i wdrażają nowoczesne rozwiązania technologiczne. Ich współpraca z zespołami IT oraz inżynierami bezpieczeństwa pozwala na skuteczniejsze przewidywanie zagrożeń i minimalizowanie ryzyka – komentuje Adam Ajtner, headhunter w Wyser Executive Search.
Poszukiwani specjaliści od fotowoltaiki
Rozwój odnawialnych źródeł energii oraz dążenie do neutralności klimatycznej stwarzają zapotrzebowanie na nowe zawody związane z zieloną transformacją. Manager ds. energii odnawialnej oraz specjalista ds. zrównoważonego rozwoju będą odgrywać kluczową rolę w realizacji projektów związanych z energią wiatrową, fotowoltaiką i gospodarką o obiegu zamkniętym. Szczególnie istotne będą kompetencje związane z zarządzaniem projektami zielonej energii, optymalizacją procesów produkcyjnych oraz wdrażaniem technologii sprzyjających ochronie środowiska. Firmy będą poszukiwały specjalistów zdolnych do prowadzenia działań redukujących ślad węglowy i promujących odpowiedzialność społeczną.
- Wzrost zapotrzebowania na specjalistów od zielonych technologii to odpowiedź na rosnącą presję regulacyjną i potrzeby inwestorów. W najbliższych latach szczególnie cenione będą umiejętności związane z optymalizacją zużycia energii oraz zarządzaniem projektami zrównoważonego rozwoju – podkreśla Danuta Protasewicz Grafton Recruitment.
Nowe zawody napędzają innowacje
Obecnie firmy coraz częściej integrują kryteria ESG (Environmental, Social, Governance) w swoje strategie biznesowe. Wraz z rosnącym znaczeniem raportowania niefinansowego, zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wzrasta. Wymaga to wiedzy z zakresu ochrony środowiska i zarządzania uwzględniającej aspekty społeczne.
Nie tylko specjalistyczne zawody wyższego szczebla („white collar”) będą miały znaczenie w przyszłości. Rośnie zapotrzebowanie na fachowców, którzy potrafią obsługiwać zaawansowane maszyny i systemy automatyki przemysłowej. Nowoczesne zawody „blue collar” (wykwalifikowani i niewykwalifikowani pracownicy niższego szczebla) to m.in. operatorzy maszyn CNC, specjaliści ds. automatyki przemysłowej oraz technicy zajmujący się instalacjami i konserwacją systemów produkcyjnych.
- W sektorach takich jak produkcja i transport, rośnie potrzeba pracowników, potrafiący obsługiwać zaawansowane technologie oraz rozwiązywać problemy techniczne na miejscu. Stanowiska te nie są już tylko związane z pracą fizyczną, ale wymagają również biegłości technologicznej i umiejętności analitycznego myślenia - podkreśla Grzegorz Gojny, Dyrektor Regionalny w Gi Group Poland.
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Społeczeństwo