Z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” wynika, że poparcie Elona Muska dla konkretnej partii politycznej w Polsce wpłynęłoby na decyzje wyborcze aż 33,4 proc. respondentów. Więcej wydarzeń dnia w telegraficznym skrócie.
Musk a polska polityka – wpływ międzynarodowego miliardera
W liczbach wygląda to następująco: 22,2 proc. badanych zadeklarowało, że opinia miliardera zniechęciłaby ich do poparcia wskazanego ugrupowania, podczas gdy 11,2 proc. przyznało, że chętniej oddaliby głos na taką partię.
Musk coraz aktywniej angażuje się w politykę międzynarodową, wzywając m.in. do głosowania na Alternatywę dla Niemiec (AfD) czy lobbując za zwolnieniem kontrowersyjnych postaci, takich jak Tommy Robinson. Jego działania na platformie X (dawniej Twitter) zwróciły uwagę Komisji Europejskiej, która zbada, czy platforma nie narusza unijnych przepisów w zakresie moderowania treści politycznych. Ewentualne złamanie zasad może kosztować platformę karę sięgającą 6 proc. globalnych obrotów.
Rosyjskie wpływy na polskie wybory – cyberzagrożenie
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w RMF FM, że rosyjskie służby zaczęły szukać Polaków, którzy mogliby wpływać na wyniki wyborów w Polsce. Rosyjski wywiad prowadzi działania w darknecie, oferując „grube pieniądze” za współpracę.
Minister zapowiedział przedstawienie planu ochrony wyborów, który ma obejmować pełną transparentność i współpracę wszystkich partii politycznych. Polska współpracuje również z amerykańskimi instytucjami w celu monitorowania i przeciwdziałania rosyjskim wpływom w cyberprzestrzeni.
Immunitet Obajtka – procedura uchylenia w PE
W poniedziałek w Parlamencie Europejskim odczytany zostanie wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Danielowi Obajtkowi. To szósty tego typu wniosek dotyczący polskiego eurodeputowanego, obok Grzegorza Brauna, Adama Bielana i innych. Procedura uchylenia immunitetu jest wieloetapowa i wymaga analizy formalnej przez komisję prawną PE. Decyzję podejmie Parlament Europejski podczas głosowania plenarnego.
Zawalona kamienica w Lublinie – szczęście w nieszczęściu
W sobotę nad ranem w Lublinie zawaliła się część kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 10. Wcześniej w nocy ewakuowano 14 mieszkańców z sąsiednich budynków, co zapobiegło tragedii. Uszkodzenie miało prawdopodobnie związek z awarią wodociągową, która doprowadziła do pęknięć ścian i stropów. Obecnie ulica Bernardyńska pozostaje zamknięta dla ruchu, a komunikacja miejska została skierowana na objazdy.
Inspektorat nadzoru budowlanego prowadzi ocenę uszkodzeń, by ustalić, czy budynek nadaje się do dalszego użytkowania. Mieszkańcy znaleźli tymczasowe schronienie u swoich bliskich, a służby pracują nad przywróceniem bezpieczeństwa w okolicy.
Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Kraśnickiego
Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w Poznaniu w uroczystościach pogrzebowych Andrzeja Kraśnickiego, byłego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). Kraśnicki, który zmarł 10 stycznia w wieku 75 lat, był wielce zasłużoną postacią dla polskiego sportu. Prezydent podkreślił jego wkład w rozwój polskiego ruchu olimpijskiego i promowanie Polski na arenie międzynarodowej. W 2024 roku Kraśnicki został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
red.
Na zdjęciu Elon Musk, fot. Justin Pacheco/Wikipedia
Inne tematy w dziale Polityka