Zainteresowanie sprzedażą telewizji TVN, będącej własnością Warner Bros. Discovery, przyciągnęło uwagę licznych europejskich koncernów medialnych, w tym włoskiej grupy Media For Europe-Mediaset. Jak informuje agencja Ansa, potencjalnym zakupem interesuje się firma, w której głównym udziałowcem pozostaje rodzina zmarłego ponad rok temu Silvio Berlusconiego. W artykule sprawdzisz także inne najważniejsze informacje z Polski i świata do godz. 16:00.
Ansa: Rodzina Silvio Berlusconiego zainteresowana zakupem TVN
Według włoskiej agencji, MFE-Mediaset analizuje nie tylko możliwość nabycia TVN, ale także rozważa zakup niemieckiej telewizji Prosieben, gdzie posiada prawie 30 procent udziałów. Decyzje w sprawie Prosieben miałyby zapaść po lutowych wyborach w Niemczech, gdy zostanie powołany nowy rząd.
Plany ekspansji grupy MFE-Mediaset obejmują również inne kraje, co w grudniu potwierdził Pier Silvio Berlusconi, prezes i syn założyciela koncernu. Wśród potencjalnych rynków zainteresowania, oprócz Polski, wymieniane są Portugalia i Holandia.
Agencja Ansa zwraca uwagę, że inne firmy również wyrażają zainteresowanie zakupem TVN. Wśród nich są grecka Antenna Group oraz Canal+, które mają przedstawić swoje oferty do końca lutego. Eksperci z grupy badawczej Mediobanca sugerują jednak, że w przypadku zwiększenia liczby potencjalnych nabywców termin może zostać przedłużony.
Paprocka: prezydent podpisał ustawę budżetową na 2025 r. i przesłał część jej przepisów do TK
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej – poinformowała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.
"Ustawa budżetowa przede wszystkim reguluje wszelkie kwestie związane z wydatkami i przychodami państwa, ale zawiera również bardzo istotne regulacje dla obywateli. Mam tutaj przede wszystkim na myśli kwestie związane z podniesieniem wynagrodzeń w sferze budżetowej nauczycieli, żołnierzy, funkcjonariuszy, również waloryzację rent i emerytur w tym roku" - powiedziała Paprocka.
Jak dodała, "takie podwyżki, mając na uwadze pogarszającą sytuację gospodarczą w Polsce inflację, wzrost cen, są bardzo oczekiwane i pożądane przez Polki i Polaków, a będą one mogły zostać zrealizowane dopiero po podpisaniu ustawy budżetowej przez pana prezydenta i po jej ogłoszeniu w dzienniku w dzienniku ustaw" - podkreśliła. Zgodnie z Konstytucją, jeśli prezydent skieruje ustawę budżetową do TK, to Trybunał ma 2 miesiące od chwili otrzymania wniosku na wydanie orzeczenia w tej sprawie.
Marcin Kulasek nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego
Także w piątek prezydent powołał w piątek Marcina Kulaska na ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Kulasek zastąpi Dariusza Wieczorka, który w grudniu złożył rezygnację. Podczas uroczystości zaprzysiężenia prezydent podkreślił, że polska nauka od lat wymaga poważnego wsparcia.
Kulasek jest posłem Lewicy, od grudnia 2023 r. był wiceministrem aktywów państwowych. We wtorek został zarekomendowany przez Nową Lewicę na stanowisko ministra nauki. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Kulasek odebrał z rąk prezydenta akt powołania na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wcześniej prezydent odwołał z tej funkcji Dariusza Wieczorka, również z Nowej Lewicy.
Bodnar: Święczkowski krytykuje raport PK, bo uderza on w sposób zarządzania przez niego prokuraturą
Obecny prezes TK, który był prokuratorem krajowym w l. 2016-2022 oświadczył w czwartek, że opublikowany we wtorek częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów PiS zawiera nieprawdziwe i pomawiające go stwierdzenia. "W mojej ocenie przedstawiony opinii publicznej +raport+ obarczony jest szeregiem błędów" - ocenił Święczkowski.
Bodnar pytany w piątek o ten komentarz Święczkowskiego odparł, że może się tylko uśmiechnąć. "Ten komentarz oczywiście odnosi się do działalności prokuratury, kiedy to prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro, a prokuratorem krajowym był przez wiele lat Bogdan Święczkowski. I nie dziwię się, że teraz krytycznie ocenia ten raport, ponieważ ten raport uderza w to w jaki sposób on zarządzał prokuraturą i do czego doprowadził, jeśli chodzi o funkcjonowanie prokuratury" - powiedział Bodnar. W jego ocenie, raport PK "pokazuje twardo czarno na białym co się w tych wszystkich sprawach działo". "Zapowiada też powrót do kilkudziesięciu spraw oraz postępowania dyscyplinarne i karne także w stosunku do kilkudziesięciu prokuratorów" - dodał prokurator generalny.
Hołownia: dziś Polska potrzebuje prezydenta, który rozbije partyjny duopol
Kandydujący na prezydenta Szymon Hołownia (Polska 2050) poinformował w piątek o złożeniu w PKW zawiadomienia o utworzeniu swojego komitetu wyborczego w wyborach prezydenckich. Zaznaczył, że jego zdaniem Polska potrzebuje obecnie prezydenta, który "rozbije duopol" największych partii w kraju.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta jest do 24 marca. Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 zaznaczył, że złożył w PKW na razie ponad 2 tys. podpisów. "To początek oczywiście, bo tych podpisów chcemy zebrać dużo więcej i dużo więcej niż będzie wymagane do rejestracji" - zaznaczył. Podkreślił, że jest zbudowany tym, "jaka jest energia, sympatia i głód nadziei związany z tymi wyborami".
Niemcy: Liderka AfD porównała protestujących w Hamburgu do bojówek NSDAP
Na około pięć tygodni przed wyborami do Bundestagu tysiące osób protestowało w czwartkowy wieczór przeciwko Weidel. Organizatorzy demonstracji podkreślili, że chcieli w ten sposób pokazać swój sprzeciw wobec AfD, która - ich zdaniem - szerzy nienawiść. Według policji protesty przebiegły w miarę spokojnie, w pojedynczych przypadkach użyto gazu łzawiącego - czytamy na portalu dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Demonstranci mieli ze sobą transparenty z napisami: "Stop AfD", "Ładnie tu, bez nazistów" czy "Faszyzm nie jest opinią, ale zbrodnią". Weidel określiła protestujących w Hamburgu mianem "bandy zbirów" i porównała do SA.
Niemieckie media zwróciły uwagę, że liderka AfD użyła w swoich przemówieniu radykalnych haseł. Podkreśliła, że Taleb Abdul Dżawad, który przeprowadził w grudniu atak na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu, był "Arabem" i "człowiekiem, który nie powinien być w naszym kraju". Weidel nie wspomniała jednak, że zamachowiec sympatyzował równocześnie z AfD. Polityczka powtórzyła swoją tezę z niedawnego wywiadu z Elonem Muskiem na platformie X, jakoby Adolf Hitler był "lewicowcem". Dodała, że AfD tworzy politykę dla "narodu niemieckiego i nikogo innego". W jej opinii inne niemieckie partie to "zbiór kretynów".
Kandydatka AfD na kanclerza użyła wielokrotnie słowa "reemigracja". Opowiedziała się przeciwko nadawaniu obywatelstwa Niemiec poprzez naturalizację, podkreślając, że chce zatrzymać "turbo nacjonalizację" i "sprzedaż niemieckiego paszportu". Krótko przed zakończeniem wystąpienia Weidel w Hamburgu jeden obecnych na sali młodych mężczyzn wstał i powiedział, zwracając się do liderki AfD: "Opór jest wszędzie. Chcecie roku 1933 z powrotem - możesz mówić, co chcesz" - wskazał portal "Sueddeutsche Zeitung".
Rosja: Putin podpisał porozumienie o partnerstwie strategicznym z Iranem
Rosyjski przywódca Władimir Putin i prezydent Iranu Masud Pezeszkian podpisali w piątek "porozumienie o globalnym partnerstwie strategicznym" - poinformowała agencja AFP.
Minister spraw zagraniczny Iranu Abbas Aragczi informował w środę, że porozumienie "obejmuje współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, ale nie ma na celu stworzenia sojuszu wojskowego". "Szczególną uwagę w umowie poświęcono gospodarce i handlowi, a jej celem jest wyłącznie poprawa relacji między Rosją a Iranem, bez zamiaru przeciwstawiania się jakiejkolwiek trzeciej stronie" - dodał.
na zdjęciu: Siedziba telewizji TVN przy ul. Wiertniczej w Warszawie, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Albert Zawada
Inne tematy w dziale Polityka