Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla polskich mediów ostrzegł Europę przed dalszą agresją Rosji, podkreślając konieczność udzielenia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Odniósł się też krytycznie do niedawnych słów wspieranego przez PiS kandydata na prezydenta, Karola Nawrockiego. W Warszawie trwały rozmowy między polskim MSZ a ambasadorem USA na temat ograniczeń eksportu czipów AI, które budzą zaniepokojenie Polski. Tymczasem Izrael i Hamas osiągnęły porozumienie o zawieszeniu broni, które ma wejść w życie 19 stycznia, otwierając drogę do wymiany zakładników i dalszych negocjacji pokojowych.
Wołodymyr Zełenski ostrzega przed rosyjskim zagrożeniem dla Europy
Prezydent Ukrainy w wywiadzie dla polskich mediów, m.in. TVN24 i Onetu, ostrzegł, że Rosja może stanowić zagrożenie dla całej Europy, jeśli Ukraina nie zdoła się obronić. „Rosjanie będą szli do przodu i strzelali. Jeśli Ukraina się nie obroni, Putin przejdzie szybko dalej. To jest fakt” – powiedział Zełenski, dodając, że Europa nie rozumie, iż wystarczy, by Rosja terroryzowała państwa na granicach energetycznie i infrastrukturalnie. Prezydent podkreślił, że błędne podejście Zachodu do Rosji, oparte na przekonaniu, że Moskwa nie zaatakuje takich krajów jak Francja czy Niemcy, może mieć katastrofalne skutki.
Odnosząc się do sytuacji na froncie, Zełenski przyznał, że Ukraina jest obecnie w trudniejszej sytuacji, ale Rosjanie ponoszą poważne straty.
W rozmowie z polskimi mediami zauważył też, że jeśli jego kraj nie otrzyma odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa, „pan Nawrocki powinien już zacząć ćwiczyć, bo może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki”.
Słowa te padły w kontekście niedawnych słów Nawrockiego, który zasugerował, że nie będzie polskiej zgody na wejście Ukrainy do NATO i UE, jeśli jej władze nie wyjaśnią ostatecznie kwestii zbrodni na Wołyniu.
Ambasador USA tłumaczy się z ograniczenia eksportu czipów do Polski
Wiceminister spraw zagranicznych Jakub Wiśniewski spotkał się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim, aby omówić decyzję amerykańskiej administracji o ograniczeniu eksportu czipów AI do wybranych krajów, w tym Polski. Polska wyraziła swoje zaniepokojenie, oceniając decyzję jako niezrozumiałą i krzywdzącą dla państw członkowskich UE. Strona amerykańska zobowiązała się do przeprowadzenia dalszych rozmów na poziomie technicznym i politycznym w celu wypracowania rozwiązania.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ambasada RP w Waszyngtonie pozostają w stałym kontakcie z odpowiednimi instytucjami. Wicepremier Krzysztof Gawkowski skrytykował decyzję USA, apelując o równe traktowanie wszystkich krajów UE w relacjach z Waszyngtonem. Ambasador Brzezinski, który ma opuścić swoją funkcję w styczniu, pozostawi sprawę nierozstrzygniętą dla swojego następcy.
Porozumienie Izraela z Hamasem o zawieszeniu broni
Izrael i Hamas zawarły porozumienie o zawieszeniu broni, które ma wejść w życie 19 stycznia. W jego ramach Hamas uwolni 33 zakładników, w tym kobiety, dzieci i mężczyzn powyżej 50. roku życia, a Izrael zwolni kilkuset palestyńskich więźniów. Zawieszenie broni potrwa 42 dni i będzie monitorowane przez Katar, Egipt oraz Stany Zjednoczone.
Porozumienie obejmuje również wycofanie sił izraelskich z terenów zaludnionych w Strefie Gazy oraz rozmowy o dalszych krokach. W kolejnych etapach negocjacji planuje się uwolnienie pozostałych zakładników, trwałe zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy pod międzynarodowym nadzorem. Konflikt, który rozpoczął się w październiku 2023 roku, doprowadził do ogromnych zniszczeń i kryzysu humanitarnego w regionie.
MB
Fot. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Warszawie. Źródło: PAP/Tomasz Gzell
Inne tematy w dziale Polityka