Postanowienia noworoczne dotyczące domowego budżetu ma 59 proc. Polek i 52 proc. Polaków. Wśród osób, które w 2025 roku planują inwestowanie, blisko ⅔ nie ma dzieci – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ANG Odpowiedzialne Finanse.
Postanowienie noworoczne Polaków: Ograniczać wydatki
56 proc. badanych zadeklarowało, że ma co najmniej jedno postanowienie noworoczne. Więcej niż co czwarty respondent chce ograniczyć wydatki w 2025 roku, co może być związane z rosnącymi cenami usług i produktów, które coraz bardziej obciążają domowe budżety. Niemal co piąta osoba chce zacząć regularnie oszczędzać lub zwiększyć kwotę, którą regularnie odkłada. Niemała część respondentów swoje postanowienia wiąże z życiem zawodowym – deklarują, że chcą zacząć więcej zarabiać.
– Częściej ograniczyć wydatki chcą kobiety (28 proc.) niż mężczyźni (23 proc.). Co istotne, część postanowień dotyczy zadłużenia. 7 proc. osób chciałoby szybciej spłacić kredyt lub pożyczkę, a 3 proc. planuje szybszą spłatę kredytu hipotecznego – komentuje Natalia Ciecióra, menedżerka Działu Marketingu w ANG.
Im większe miasto, tym większa chęć ograniczenia wydatków
Im większe miasto, tym większa chęć ograniczenia wydatków. Co czwarta osoba mieszkająca na wsi planuje zmniejszenie kosztów. Liczba ta systematycznie wzrasta wraz z wielkością miast, z których pochodzą respondenci. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców o zmniejszeniu wydatków myśli nawet 30 proc. respondentów. Podobną zależność widać w przypadku wykształcenia: im wyższe, tym większa determinacja w cięciu kosztów i oszczędzaniu.
19 proc. Polek i Polaków planuje budować oszczędności, odkładając nadwyżki finansowe na rachunku, lokacie lub w formie gotówki przechowywanej w domu. Kolejne 9 proc. myśli o inwestowaniu w 2025 roku.
– Tu prym również wiodą kobiety. Zacząć regularnie oszczędzać lub zwiększyć odkładaną kwotę chce 22 proc. kobiet i tylko 15 proc. mężczyzn. O inwestowaniu w akcje, obligacje czy inne produkty inwestycyjne myśli kolejne 10 proc. kobiet i 7 proc. mężczyzn – mówi Natalia Ciecióra.
Plany finansowe mają przeważnie osoby z wyższym wykształceniem
Zarówno w przypadku postanowienia rozpoczęcia oszczędzania, zwiększenia kwoty oszczędności, jak i inwestowania przeważają osoby z wyższym wykształceniem – odpowiednio 22 proc. i 12 proc. Pewne różnice w podejściu do oszczędzania widoczne są między rodzicami a osobami bezdzietnymi. W 2025 roku oszczędzanie planuje 22 proc. osób bez dzieci i 18 proc. osób będących rodzicami. Wśród rodziców najczęściej oszczędzają ci, których dzieci mają od 2 do 5 lat (34 proc.). Znacznie większe rozbieżności dotyczą postanowień związanych z inwestycjami. Tylko 6 proc. spośród tych, którzy planują zakup akcji, obligacji i innych produktów inwestycyjnych, ma dzieci (najczęściej w wieku 2–5 lat). Aż 13 proc. osób planujących inwestycje w 2025 roku to osoby bezdzietne, co stanowi niemal dwukrotnie większy odsetek.
W ogólnym ujęciu mężczyźni rzadziej niż kobiety mają postanowienia noworoczne związane z finansami – aż 48 proc. mężczyzn nie ma żadnych takich planów. W przypadku kobiet odsetek ten wynosi 41 proc. Co ciekawe, mężczyźni częściej wskazują jako postanowienie zaciągnięcie zobowiązania: kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego lub pożyczki.
Najwięcej finansowych postanowień mają młodzi
ostanowienia na przyszły rok deklaruje aż 81 proc. osób w wieku 18–24 lat. W kolejnych grupach wiekowych ten odsetek maleje – osoby w wieku 25–34 lat mają przynajmniej jedno postanowienie w 67 proc. przypadków, podobnie jak osoby o dekadę starsze. Jeszcze mniej finansowych postanowień mają Polki i Polacy powyżej 55. roku życia – w tej grupie zaledwie dwie na pięć osób planują zmiany w zakresie finansów.
– W kwestii ograniczenia wydatków nie ma diametralnych różnic między grupami wiekowymi. Jednak w przypadku innych postanowień, takich jak oszczędzanie, inwestowanie czy zaciąganie kolejnych zobowiązań, różnice wiekowe są zauważalne. Im starsza grupa respondentów, tym takich postanowień jest mniej. Może to wynikać ze stabilności, którą wiele osób osiąga z czasem. To naturalne, że aż 38 proc. osób z najmłodszej grupy wiekowej (18–24 lata) chciałoby zarabiać więcej, podczas gdy w grupie 35–44 lat wskazuje to 17 proc. badanych, a wśród najstarszych respondentów zaledwie 6 proc. O zaciągnięciu kredytu hipotecznego również częściej myślą osoby młodsze – w wieku 18–24 i 25–34 lat – podsumowuje Jolanta Grabowska, menedżerka ESG w ANG.
Tomasz Wypych
Fot. Liczenie pieniędzy. Źródło: MondayNews
Inne tematy w dziale Gospodarka