We Wrocławiu powstało stowarzyszenie SOS Wrocław, które dąży do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta, Jacka Sutryka. Członkowie organizacji zarzucają prezydentowi niespełnianie obietnic wyborczych oraz powiązania z aferą Collegium Humanum, w której postawiono mu prokuratorskie zarzuty. Sam Sutryk deklaruje, że nie lekceważy inicjatywy, ale stanowczo odrzuca krytykę.
Poważne zarzuty wobec Sutryka
Podczas konferencji inaugurującej działalność SOS Wrocław wzięli udział politycy i społecznicy z różnych środowisk. Piotr Uhle, radny miejski i prezes nowego stowarzyszenia, podkreślił, że miasto od lat zmaga się z kryzysem, a zarzuty wobec Sutryka w aferze Collegium Humanum są tylko "wisienką na torcie".
– Wrocławianie muszą odzyskać kontrolę nad miastem, utraconą przez patologie obecnej władzy oraz brak zdolności do przywództwa politycznego – mówił Uhle. Przypomniał również, że według badań 60% mieszkańców miasta popiera ideę referendum.
Radny Jakub Nowotarski dodał, że mieszkańcy są rozczarowani brakiem realizacji obietnic wyborczych oraz niejasnymi interesami, które mają miejsce w mieście. Wskazał na brak transparentności w zarządzaniu publicznymi pieniędzmi i powiązania polityczne w miejskich spółkach.
Inicjatywę popiera wiele stowarzyszeń i nieformalnych grup Wrocławian
Inicjatywę SOS Wrocław wspiera około 20 organizacji, stowarzyszeń i grup nieformalnych. Na konferencji głos zabrali ich przedstawiciele. Paweł Nogal z WIR Masz Głos wezwał do "pokazania politykom czerwonej kartki", a Małgorzata Osipczuk z fundacji Obywatel TBS postulowała usunięcie polityków z rad nadzorczych spółek miejskich.
Sutryk odpiera zarzuty, ale nie lekceważy inicjatywy
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, komentując zarzuty, podkreślił swoje wieloletnie zaangażowanie w rozwój miasta i liczne sukcesy, m.in. 200 mln zł pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy.
– Nie lekceważę tej inicjatywy, ale nie pozwolę na robienie politycznej hucpy z Wrocławia. Mam pełen katalog działań, które zrealizowałem dla mieszkańców. Tego samego nie widzę po stronie pana Uhlego i jego kolegów – powiedział Sutryk.
Odniósł się również do zarzutów dotyczących polityków w radach nadzorczych, podkreślając, że nie ma w tym nieprawidłowości formalnoprawnych. Skrytykował sondaż wskazujący na wysokie poparcie dla referendum, zaznaczając, że podchodzi do takich badań z rezerwą.
Aby przeprowadzić referendum, organizatorzy muszą zebrać co najmniej 50 tys. podpisów. Jak zapowiedzieli, szczegóły dotyczące dalszych działań będą publikowane na stronie internetowej stowarzyszenia SOS Wrocław.
MB
Fot. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Źródło: PAP/Jarek Praszkiewicz
Inne tematy w dziale Społeczeństwo