Tusk i Zełenski omawiają kwestie historyczne . Fot. PAP/Paweł Supernak
Tusk i Zełenski omawiają kwestie historyczne . Fot. PAP/Paweł Supernak

Zełenski przybył do Warszawy. Napięty terminarz i ważne tematy do poruszenia

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
W Warszawie trwa wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który spotyka się z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. W agendzie rozmów znajdują się m.in. relacje historyczne, integracja Ukrainy z Unią Europejską oraz pomoc humanitarna i wsparcie dla Ukrainy w kontekście wojny. Tymczasem w Polsce rusza debata nad nową ustawą wiatrakową, a reprezentacja Polski w piłce ręcznej przygotowuje się do pierwszego meczu mistrzostw świata 2025.

Tusk i Zełenski omawiają kwestie historyczne 

Wołodymyr Zełenski w środę spotyka się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem oraz prezydentem Andrzejem Dudą. To pierwsza wizyta ukraińskiego przywódcy w Polsce od lipca ubiegłego roku, kiedy to podpisano dwustronne porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Tym razem rozmowy mają dotyczyć m.in. historycznych kwestii ekshumacji ofiar UPA oraz integracji Ukrainy z Unią Europejską w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE.

Zełenski planuje również odznaczenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego za pomoc udzieloną ukraińskim uchodźcom. Wizyta odbywa się w czasie, gdy w Polsce i Ukrainie trwają przygotowania do ekshumacji ofiar zbrodni UPA. Premier Tusk zapowiedział „przełom w tej sprawie”, a polski rząd podkreśla, że współpraca z Kijowem w tym obszarze jest kluczowa dla dalszego wzmacniania wzajemnych relacji.


Ustawa wiatrakowa bliska finalizacji

Projekt nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych jest już prawie gotowy, poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Kluczowe zmiany obejmują zmniejszenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych z 700 m do 500 m, co ma zwiększyć potencjał rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie o 60-70% do 2030 roku.

Resort klimatu zakończył większość uzgodnień międzyresortowych, a pozostałe spory mają być rozwiązane jeszcze w tym tygodniu. Projekt trafi pod obrady rządu po zakończeniu prac legislacyjnych. Nowe przepisy mają również uregulować kwestie ochrony obszarów Natura 2000 oraz umożliwić lokalizację wiatraków w ramach Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego.

Polska reprezentacja gotowa na MŚ w piłce ręcznej

Polscy piłkarze ręczni rozpoczynają w środę udział w mistrzostwach świata, które odbywają się w Chorwacji, Danii i Norwegii. W swoim pierwszym meczu biało-czerwoni zmierzą się z Niemcami w Herning. W fazie grupowej drużyna prowadzona przez Marcina Lijewskiego zagra także z Czechami i Szwajcarią.

Celem reprezentacji Polski jest wyjście z grupy i zaprezentowanie solidnej gry, jak podczas ostatnich towarzyskich spotkań w Płocku, gdzie pokonali Austrię, Japonię i Tunezję. Trener Lijewski podkreśla, że kluczowe będzie utrzymanie dobrej współpracy w defensywie oraz skuteczna gra w ataku. Początek meczu z Niemcami zaplanowano na godz. 20:30.

Resort edukacji zapowiada zmiany

Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych. Wiceministra Katarzyna Lubnauer poinformowała, że od przyszłego roku szkolnego przedmiot będzie realizowany w wymiarze jednej godziny tygodniowo, a nie – jak dotychczas – dwóch. Lekcje religii mają być organizowane na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć, chyba że wszystkie dzieci w klasie zdecydują się na udział w lekcji.

Zmiany są efektem konsultacji z Kościołem oraz analiz dotyczących programu nauczania. Wiceministra podkreśliła, że decyzja ma na celu lepszą organizację czasu szkolnego oraz dostosowanie planów lekcji do potrzeb uczniów i rodziców.

red.

Tusk i Zełenski omawiają kwestie historyczne . Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj79 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (79)

Inne tematy w dziale Polityka