Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zarządził wybory prezydenckie na 18 maja, rozpoczynając tym samym oficjalnie kampanię wyborczą. Kandydaci mają czas na zgłaszanie swoich komitetów do 24 marca, a nazwiska pretendentów poznamy na początku kwietnia. Przeczytaj co ważnego wydarzyło się do godziny 8 rano.
Marszałek Sejmu zarządzi wybory prezydenckie
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosi dzisiaj postanowienie o zarządzeniu wyborów prezydenckich na 18 maja. Publikacja tego dokumentu w Dzienniku Ustaw oficjalnie rozpocznie kampanię wyborczą. Kandydaci na prezydenta będą mieli czas na zgłoszenie swoich komitetów do 24 marca, a nazwiska oficjalnych kandydatów poznamy do 4 kwietnia. Sondaże zapowiadają zaciekłą walkę do ostatniego dnia kampanii.
Spadek agresji na granicy wschodniej Polski
Generał Arkadiusz Szkutnik, dowódca operacji „Bezpieczne Podlasie”, poinformował, że liczba nielegalnych prób przekroczenia granicy oraz przypadki agresji migrantów znacząco spadły. To wynik zmiany taktyki działania Straży Granicznej i wojska oraz wprowadzenia broni gładkolufowej. Żołnierze zapewniają, że są przygotowani na potencjalne eskalacje, mimo obecnego spokoju.
Problemy z medalami olimpijskimi z Paryża – sportowcy otrzymają nowe krążki
Medale z igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu, zawierające unikalne elementy z Wieży Eiffla, okazały się podatne na uszkodzenia. Liczni sportowcy zgłosili zniszczenia swoich nagród, które straciły blask w krótkim czasie. Mennica Francuska (Monnaie de Paris) podjęła decyzję o wymianie uszkodzonych medali. Proces wymiany rozpocznie się w pierwszym kwartale 2025 roku, a nowo wyprodukowane medale będą identyczne z oryginałami. Problem, który pojawił się jeszcze w trakcie igrzysk, budził kontrowersje, a teraz organizatorzy starają się odzyskać zaufanie sportowców.
Zmiany w przepisach dotyczących mobbingu w pracy
Rząd przygotowuje nowelizację kodeksu pracy, która ma ułatwić pracownikom dochodzenie swoich praw w sprawach dotyczących mobbingu. Nowa definicja ma kłaść nacisk na uporczywe i nawracające działania, niezależnie od intencji sprawcy, wykluczając incydentalne sytuacje. W projekcie przewidziano także zwolnienie pracodawców z odpowiedzialności, jeśli wdrożyli skuteczne działania prewencyjne. Reforma ma poprawić ochronę pracowników i uprościć procedury sądowe, w których obecnie tylko co dwudzieste roszczenie znajduje uznanie.
red.
Fot. Marszałek Szymon Hołownia w Sejmie. Paweł Supernak/PAP
Inne tematy w dziale Polityka