fot. Facebook/Konfederacja
fot. Facebook/Konfederacja

Nowy sondaż, robi się ciekawie. Konfederacja może wszystko rozstrzygnąć

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Opublikowane wyniki sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wskazują na prowadzenie Prawa i Sprawiedliwości (33,2 proc.), za którym plasuje się Koalicja Obywatelska (30,5 proc.) oraz Konfederacja (12,4 proc.). Trzecia Droga (9 proc.) i Lewica (6,3 proc.) również znalazłyby się w Sejmie, podczas gdy Razem z poparciem 1,3 proc. nie przekroczyłoby progu wyborczego.

Sondaż wyborczy: PiS prowadzi, ale z komplikacjami

Pomimo przewagi PiS, wyniki pokazują spadek poparcia w porównaniu do grudniowego badania. Podobnie KO notuje spadek, co wskazuje na trudności obu ugrupowań w mobilizowaniu wyborców. Z kolei Konfederacja odnotowała znaczący wzrost, co sugeruje, że staje się kluczowym graczem na scenie politycznej. Eksperci wskazują, że bez jej udziału nie uda się stworzyć stabilnej większości rządowej, co komplikuje sytuację zarówno PiS, jak i KO.

Frekwencja w hipotetycznych wyborach wyniosłaby 55,3 proc., co oznacza, że niemal połowa społeczeństwa nie deklaruje chęci udziału w głosowaniu. To wyzwanie dla wszystkich ugrupowań politycznych w nadchodzących miesiącach.


Kosztowne ekspertyzy dla Ministerstwa Sprawiedliwości

Doniesienia Telewizji Republika na temat umów zawieranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości z niezależnymi dziennikarzami wywołały gorącą dyskusję. Wśród dziennikarzy, którzy, jak podała Telewizja Republika, mieli otrzymać środki z Ministerstwa Sprawiedliwości, mają znajdować się m.in. Anna Mierzyńska z OKO.press (15 tys. zł), Tomasz Piątek, dziennikarz śledczy związany z redakcją Reset Obywatelski (8 tys. zł.), Marcin Celiński, redaktor Resetu Obywatelskiego, oraz Klementyna Suchanow, pisarka i aktywistka polityczna działająca w Ogólnopolskim Strajku Kobiet.

Ministerstwo wyjaśniło w oświadczeniu, że współpraca dotyczyła pracy Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich. Według oświadczenia, ekspertyzy były przygotowywane na podstawie unikalnej wiedzy i doświadczenia autorów.

Tomasz Piątek, który przyznał, że napisał raport dotyczący rosyjskich wpływów, podkreślił, że wynagrodzenie było „spartańskie” w porównaniu do zakresu pracy. Klementyna Suchanow ironizowała w mediach społecznościowych, że pieniądze przeznaczyła na drobne przyjemności, jednocześnie podkreślając, że napisałaby raport nawet za darmo, gdyby miało to pomóc Polsce. Anna Mierzyńska nie skomentowała, ale internauci przypomnieli, że broniła w przeszłości agenta Putina Pablo Gonzalesa vel Pawła Rubcowa.

Audyt prokuratury. Ziobro krytykuje

Częściowy raport z audytu postępowań prokuratorskich z lat 2016-2023, opublikowany przez Prokuraturę Krajową, wywołał ostrą wymianę zdań między obecnym szefem Ministerstwa Sprawiedliwości Adamem Bodnarem a jego poprzednikiem Zbigniewem Ziobrą. Bodnar ocenił, że raport ujawnia „wstrząsający obraz prokuratury”, która miała służyć interesom jednej partii politycznej.

Według raportu, spośród 200 badanych spraw, w 112 stwierdzono poważne nieprawidłowości, które mogą skutkować odpowiedzialnością karną i dyscyplinarną prokuratorów. W szczególności podkreślono przypadki instrumentalnego wszczynania postępowań wobec niezależnych sędziów i prokuratorów.

Zbigniew Ziobro skrytykował raport, nazywając go „instrumentem politycznej zemsty” i zarzucając Bodnarowi „łamanie prawa” oraz działania na korzyść partii rządzącej. Obie strony wymieniają oskarżenia, co dodatkowo zaostrza polityczne napięcia wokół wymiaru sprawiedliwości.


Pryszczyca na granicy - działania prewencyjne w Polsce

Wykrycie ogniska pryszczycy w Niemczech skłoniło polskie władze do wdrożenia rygorystycznych kontroli na granicy. Choroba ta, choć nie jest groźna dla ludzi, może powodować poważne straty ekonomiczne w sektorze hodowlanym. Polskie służby weterynaryjne, we współpracy z innymi instytucjami, prowadzą kontrole transportów zwierząt oraz informują hodowców i lekarzy weterynarii o zagrożeniu.

W Niemczech wykryto pierwszy od 37 lat przypadek pryszczycy u domowych wodnych bawołów, co zmusiło władze do wprowadzenia lokalnych zakazów przemieszczania zwierząt oraz likwidacji zakażonych stad. Polska, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby, zwołała sztaby kryzysowe i postawiła w stan gotowości służby weterynaryjne w regionach przygranicznych.

red.

Na zdjęciu politycy Konfederacji, fot. Facebook/oficjalny profil partii.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (44)

Inne tematy w dziale Polityka