Fot: Farmaceutka i terapeutka Samia Al-Hameri
Fot: Farmaceutka i terapeutka Samia Al-Hameri

Nauka i natura w leczeniu. Kiedy medycyna współgra z tradycyjnymi metodami?

Redakcja Redakcja Wideo Salon24 Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Farmaceutka i terapeutka Samia Al-Hameri udowadnia, że medycyna konwencjonalna i naturalna mogą się uzupełniać, tworząc nowoczesne podejście do zdrowia. O tym jak łączy naukę, energię i farmację, by pomagać pacjentom Samia Al-Hameri opowiada Tomaszowi Wypychowi w programie Salon24 "Zdrowe rozmowy Wypycha".

Samia Al-Hameri to postać, która wyznacza nowe standardy w podejściu do zdrowia. Jej droga zawodowa, łącząca klasyczną farmację z medycyną naturalną, pokazuje, że współczesna nauka może współgrać z tradycyjnymi metodami leczenia.

- Droga mistrza to droga środka. – mówi Al-Hameri, zachęcając do łączenia potencjału medycyny konwencjonalnej i naturalnej.

Medycyna konwencjonalna – niepodważalne osiągnięcia nauki

Al-Hameri nie zapomina o sile współczesnej farmakoterapii. Jako absolwentka farmacji i osoba z wieloletnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej, dobrze zna osiągnięcia współczesnej nauki. „Nie można zaprzeczyć, że medycyna konwencjonalna ratuje życie w krytycznych momentach” – podkreśla. Operacje, leki przeciwwirusowe, szczepienia – to filary zdrowia publicznego.


Jednak farmaceutka zauważa także pułapki tego podejścia. Współczesna medycyna często skupia się na leczeniu objawów, a nie przyczyn chorób.

Obejrzyj rozmowę z farmaceutką i terapeutką Samią Al-Hameri:


- Pacjenci nadużywają leków, często nie zdając sobie sprawy z ich skutków ubocznych. – mówi, zwracając uwagę na powszechne przedawkowanie paracetamolu czy interakcje lekowe. W swojej praktyce stawia na edukację pacjentów, pomagając im zrozumieć, jak stosować farmakoterapię bezpiecznie i efektywnie.

Farmacja jako pomost między nauką a naturą

Al-Hameri stała się pionierką w Polsce, gdy zaangażowała się w wprowadzanie medycznej marihuany do aptek.

- Kanopie to surowiec naturalny, który pomaga pacjentom w onkologii, reumatologii i innych schorzeniach. – tłumaczy. Ten projekt wymagał nie tylko wiedzy farmaceutycznej, ale też odwagi, by przełamać uprzedzenia i mitologizację marihuany.

W pracy Samii widać dążenie do harmonii między nauką a naturą. Jej zdaniem farmakoterapia nie powinna być jedyną drogą leczenia. Współczesna farmacja może korzystać z naturalnych metod, takich jak fitoterapia, ale również uzupełniać je terapiami energetycznymi.


- Leczenie fizykochemiczne powinno być stosowane na procesy fizykochemiczne – to klucz do efektywności. – wyjaśnia.

Holistyczne spojrzenie na zdrowie

Al-Hameri zwraca uwagę na rolę pacjenta w procesie leczenia. „Każdy organizm ma w sobie potencjał do samouzdrawiania” – mówi, przypominając, że zdrowie to nie tylko farmakoterapia, ale też styl życia, dieta, ruch i praca z emocjami. W jej podejściu farmaceuta nie jest tylko dostawcą leków, ale także przewodnikiem, który pomaga pacjentom znaleźć równowagę między ciałem a umysłem.

Edukacja jako klucz do zmian

Samia Al-Hameri jest przekonana, że przyszłość medycyny to podejście holistyczne, uwzględniające psychologię, energię i współczesną farmakoterapię. Uważa jednak, że kluczową rolę odgrywa edukacja – zarówno pacjentów, jak i lekarzy. „Komunikacja z pacjentem w Polsce wciąż jest niedoceniana, a to od niej zależy, czy ludzie podejmują świadome decyzje o swoim zdrowiu” – zauważa Al-Hameri.

red.

Fot: Farmaceutka i terapeutka Samia Al-Hameri w studio Salon24.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo