fot. gov.pl
fot. gov.pl

Polscy sadownicy zasypią Brukselę jabłkami. Wyjątkowy symbol polskiej prezydencji

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Polska, największy producent jabłek w Europie, uczyniła ten wyjątkowy owoc symbolem swojej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Polskie jabłka, znane z doskonałego smaku i jakości, trafią na stoły podczas najważniejszych wydarzeń w Polsce i Brukseli, promując nasze sadownictwo na arenie międzynarodowej.

Polskie jabłka - symbol Prezydencji w Radzie UE

Dla Polski jabłko jest szczególnym owocem i powodem do narodowej dumy. Jako największy producent jabłek w Europie i czwarty, co do wielkości na świecie, polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości, docenianej przez międzynarodowych konsumentów. Dlatego jabłko zostało uznane za oficjalny owoc polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

- Polskie jabłka są naszą dumą. Są symbolem sukcesu polskiego sadownictwa osiągniętego w ciągu 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Polscy sadownicy potrafili dobrze wykorzystać fundusze unijne. Dzisiaj produkujemy doskonałe owoce, co wyróżnia nas w Unii Europejskiej - podkreśla podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Nowak.


Grójeckie Jabłka na stołach w Brukseli

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowę na dostawę ponad 82 000 jabłek na spotkania organizowane w ramach Prezydencji. Zostaną one dostarczone m.in. uczestnikom szczytów i spotkań ministerialnych – w Polsce i Brukseli. Polskie jabłka będą serwowane uczestnikom wydarzeń prezydencji w Polsce i Brukseli. Wybierając polskie jabłka, uczestnicy wydarzenia poznają autentyczny smak Polski, jednocześnie wspierając polskich sadowników.

Będą to Jabłka Grójeckie pochodzące z regionu grójeckiego, znanego jako „największy sad w Europie”, gdzie uprawiane są od prawie 500 lat. Mają słodki smak i wyraźny aromat, a także bardzo wyraźny rumieniec, wskazujący na wysoką zawartość pigmentu. W 2011 r. nazwa „jabłka grójeckie” została wpisana do rejestru UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Jest to znak UE przyznawany regionalnym produktom o wyjątkowej jakości, których nazwa odnosi się do miejsca, w którym są produkowane, i podkreśla ich związek z tym miejscem. Inicjatywa ta wiąże się z promocją polskich truskawek podczas Prezydencji 2011 i stanowi wyjątkową wizytówkę polskiego rolnictwa.

- Polskie jabłka zostaną podane uczestnikom najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w Polsce i Brukseli w ramach Prezydencji. W ten sposób uczestnicy tych wydarzeń będą mogli doświadczyć niepowtarzalnego smaku i docenić najwyższą jakość jabłek grójeckich – powiedziała podsekretarz stanu, pełnomocnik ministra ds. Unii Europejskiej ds. przygotowania i sprawowania Prezydencji Polski w Radzie UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.


Historia i sukcesy polskiego sadownictwa

Produkcja jabłek w Polsce obejmuje 150 tys. hektarów sadów jabłoniowych (najwięcej w Unii Europejskiej), 80,5 tys. sadów, ok. 4 mln ton rocznej produkcji, 817 tys. ton eksportu w 2023 r.. Warto dodać, że 50-70 proc. produkcji przetwarza się rocznie. Coraz powszechniejsza jest ekologiczna produkcja jabłek w naszym kraju, Dzisiaj to już 5,5 tys. hektarów sadów ekologicznych, dających 172 tys. ton jabłek ekologicznych. Kolejnych 2 tys. hektarów sadów ekologicznych znajduje się w trakcie przestawiania na produkcję ekologiczną, co daje czwarte miejsce w UE po Niemczech (8 000 ha), Włoszech (8 800 ha) i Francji (17 700 ha).

Jabłka ekologiczne produkowane są głównie na polskim Mazowszu. Rolnictwo ekologiczne ogranicza stosowanie syntetycznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, co jest korzystne dla środowiska. Produkty ekologiczne są oznakowane europejskim logo produkcji ekologicznej (zielonym listkiem) wraz z numerem jednostki certyfikującej (np. PL-EKO dla polskiej produkcji) oraz oznaczeniem pochodzenia surowców, np. "Rolnictwo UE" lub "Rolnictwo Polska".

Pieczone są jabłka, duszone są jabłka...

Większość zagęszczonego soku jabłkowego produkowanego w Polsce trafia na eksport, a głównym odbiorcą są Niemcy (ok. 40%). W ostatnich latach produkcja niezagęszczonego soku jabłkowego (NFC: nie z koncentratu) wzrasta ze względu na rosnący popyt w krajach UE. Polski sok NFC eksportowany jest przede wszystkim do Niemiec i Austrii. Inne przetworzone produkty jabłkowe to sosy jabłkowe, konfitury, pieczone jabłka i nadzienia cukiernicze. Polskie jabłka kupują Niemcy, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Holandia i Francja, a poza UE: Egipt, Kazachstan i odległe rynki, takie jak Indie, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Uprawa jabłoni w Polsce ma głębokie korzenie, sięgające późnego średniowiecza. Rozpowszechnienie sadownictwa i wprowadzenie wielu szlachetnych odmian jabłoni zawdzięczamy mnichom cysterskim i benedyktyńskim. Dynamiczny rozwój uprawy jabłek w Polsce nastąpił w latach 1918-1960. Kluczową postacią w powojennej rewolucji w polskim sadownictwie był prof. Szczepan Pieniążek, wybitny naukowiec i sadownik.

Podsumowanie:

W tym tekście przeczytałeś, że:

  • Polska jest potęgą w produkcji jabłek. Największy producent jabłek w UE, czwarty na świecie, eksportuje owoce do krajów UE i na rynki globalne, takie jak Indie czy Arabia Saudyjska.
  • Jabłko stało się oficjalnym owocem polskiej prezydencji, a Jabłka Grójeckie z ChOG promują polskie sadownictwo na wydarzeniach w Brukseli i Polsce.
  • Ekologiczne sadownictwo rośnie w siłę. Polska zwiększa powierzchnię sadów ekologicznych, produkując 172 tys. ton jabłek ekologicznych rocznie, zajmując 4. miejsce w UE.
  • Historia polskiego sadownictwa sięga średniowiecza, a dzięki rozwojowi technologicznemu polskie jabłka wiodą prym na światowych rynkach przetworzonych produktów, takich jak sok NFC.

Tomasz Wypych

Na zdjęciu Jabłka Grójeckie, fot. gov.pl



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Polityka