Polska, największy producent jabłek w Europie, uczyniła ten wyjątkowy owoc symbolem swojej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Polskie jabłka, znane z doskonałego smaku i jakości, trafią na stoły podczas najważniejszych wydarzeń w Polsce i Brukseli, promując nasze sadownictwo na arenie międzynarodowej.
Polskie jabłka - symbol Prezydencji w Radzie UE
Dla Polski jabłko jest szczególnym owocem i powodem do narodowej dumy. Jako największy producent jabłek w Europie i czwarty, co do wielkości na świecie, polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości, docenianej przez międzynarodowych konsumentów. Dlatego jabłko zostało uznane za oficjalny owoc polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- Polskie jabłka są naszą dumą. Są symbolem sukcesu polskiego sadownictwa osiągniętego w ciągu 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Polscy sadownicy potrafili dobrze wykorzystać fundusze unijne. Dzisiaj produkujemy doskonałe owoce, co wyróżnia nas w Unii Europejskiej - podkreśla podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Nowak.
Grójeckie Jabłka na stołach w Brukseli
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowę na dostawę ponad 82 000 jabłek na spotkania organizowane w ramach Prezydencji. Zostaną one dostarczone m.in. uczestnikom szczytów i spotkań ministerialnych – w Polsce i Brukseli. Polskie jabłka będą serwowane uczestnikom wydarzeń prezydencji w Polsce i Brukseli. Wybierając polskie jabłka, uczestnicy wydarzenia poznają autentyczny smak Polski, jednocześnie wspierając polskich sadowników.
Będą to Jabłka Grójeckie pochodzące z regionu grójeckiego, znanego jako „największy sad w Europie”, gdzie uprawiane są od prawie 500 lat. Mają słodki smak i wyraźny aromat, a także bardzo wyraźny rumieniec, wskazujący na wysoką zawartość pigmentu. W 2011 r. nazwa „jabłka grójeckie” została wpisana do rejestru UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Jest to znak UE przyznawany regionalnym produktom o wyjątkowej jakości, których nazwa odnosi się do miejsca, w którym są produkowane, i podkreśla ich związek z tym miejscem. Inicjatywa ta wiąże się z promocją polskich truskawek podczas Prezydencji 2011 i stanowi wyjątkową wizytówkę polskiego rolnictwa.
- Polskie jabłka zostaną podane uczestnikom najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w Polsce i Brukseli w ramach Prezydencji. W ten sposób uczestnicy tych wydarzeń będą mogli doświadczyć niepowtarzalnego smaku i docenić najwyższą jakość jabłek grójeckich – powiedziała podsekretarz stanu, pełnomocnik ministra ds. Unii Europejskiej ds. przygotowania i sprawowania Prezydencji Polski w Radzie UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.
Historia i sukcesy polskiego sadownictwa
Produkcja jabłek w Polsce obejmuje 150 tys. hektarów sadów jabłoniowych (najwięcej w Unii Europejskiej), 80,5 tys. sadów, ok. 4 mln ton rocznej produkcji, 817 tys. ton eksportu w 2023 r.. Warto dodać, że 50-70 proc. produkcji przetwarza się rocznie. Coraz powszechniejsza jest ekologiczna produkcja jabłek w naszym kraju, Dzisiaj to już 5,5 tys. hektarów sadów ekologicznych, dających 172 tys. ton jabłek ekologicznych. Kolejnych 2 tys. hektarów sadów ekologicznych znajduje się w trakcie przestawiania na produkcję ekologiczną, co daje czwarte miejsce w UE po Niemczech (8 000 ha), Włoszech (8 800 ha) i Francji (17 700 ha).
Jabłka ekologiczne produkowane są głównie na polskim Mazowszu. Rolnictwo ekologiczne ogranicza stosowanie syntetycznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, co jest korzystne dla środowiska. Produkty ekologiczne są oznakowane europejskim logo produkcji ekologicznej (zielonym listkiem) wraz z numerem jednostki certyfikującej (np. PL-EKO dla polskiej produkcji) oraz oznaczeniem pochodzenia surowców, np. "Rolnictwo UE" lub "Rolnictwo Polska".
Pieczone są jabłka, duszone są jabłka...
Większość zagęszczonego soku jabłkowego produkowanego w Polsce trafia na eksport, a głównym odbiorcą są Niemcy (ok. 40%). W ostatnich latach produkcja niezagęszczonego soku jabłkowego (NFC: nie z koncentratu) wzrasta ze względu na rosnący popyt w krajach UE. Polski sok NFC eksportowany jest przede wszystkim do Niemiec i Austrii. Inne przetworzone produkty jabłkowe to sosy jabłkowe, konfitury, pieczone jabłka i nadzienia cukiernicze. Polskie jabłka kupują Niemcy, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Holandia i Francja, a poza UE: Egipt, Kazachstan i odległe rynki, takie jak Indie, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Uprawa jabłoni w Polsce ma głębokie korzenie, sięgające późnego średniowiecza. Rozpowszechnienie sadownictwa i wprowadzenie wielu szlachetnych odmian jabłoni zawdzięczamy mnichom cysterskim i benedyktyńskim. Dynamiczny rozwój uprawy jabłek w Polsce nastąpił w latach 1918-1960. Kluczową postacią w powojennej rewolucji w polskim sadownictwie był prof. Szczepan Pieniążek, wybitny naukowiec i sadownik.
Podsumowanie:
W tym tekście przeczytałeś, że:
- Polska jest potęgą w produkcji jabłek. Największy producent jabłek w UE, czwarty na świecie, eksportuje owoce do krajów UE i na rynki globalne, takie jak Indie czy Arabia Saudyjska.
- Jabłko stało się oficjalnym owocem polskiej prezydencji, a Jabłka Grójeckie z ChOG promują polskie sadownictwo na wydarzeniach w Brukseli i Polsce.
- Ekologiczne sadownictwo rośnie w siłę. Polska zwiększa powierzchnię sadów ekologicznych, produkując 172 tys. ton jabłek ekologicznych rocznie, zajmując 4. miejsce w UE.
- Historia polskiego sadownictwa sięga średniowiecza, a dzięki rozwojowi technologicznemu polskie jabłka wiodą prym na światowych rynkach przetworzonych produktów, takich jak sok NFC.
Tomasz Wypych
Na zdjęciu Jabłka Grójeckie, fot. gov.pl
Inne tematy w dziale Polityka