fot. Canva
fot. Canva

Odwrócenie raka? Rewolucja w onkologii dzięki genetycznej manipulacji

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Przełom w leczeniu raka. Naukowcy z Korei odkryli sposób na zamianę komórek nowotworowych w zdrowe, eliminując konieczność ich niszczenia. Nowatorska terapia oparta na genetycznych przełącznikach może zrewolucjonizować onkologię i otworzyć drzwi do bezpieczniejszego leczenia nowotworów.

Koreańscy naukowcy odkrywają nowe możliwości

Dzięki genetycznej manipulacji koreańskim naukowcom udało się „uzdrowić” komórki raka jelita grubego, pobudzając ich różnicowanie w stronę komórek jelita i tłumiąc procesy prowadzące do uzłośliwienia – informuje pismo „Advanced Science”.

Większość obecnie prowadzonych badań i metod leczenia nowotworów dotyczy sposobów na zabicie obecnych w organizmie nieprawidłowych komórek. Udało się zresztą poczynić znaczące postępy w tej dziedzinie. Te tradycyjne metody leczenia w większości przypadków wiążą się jednak z poważnymi skutkami ubocznymi – oprócz chorych komórek obumierają również zdrowe komórki i tkanki. Szkody te uważane są zwykle za dające się usprawiedliwić – dzięki agresywnemu leczeniu pacjent zyskuje szansę na przeżycie.

Nowatorska terapia nowotworowa - zamiana komórek rakowych w zdrowe

Teraz naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) opracowali całkiem odmienne podejście do leczenia nowotworów. Pracując z linią komórek raka jelita grubego, odkryli sposób na włączenie kilku genetycznych przełączników, aby komórki jelita powróciły do normalnego, zdrowego stanu. Wykorzystując cyfrowy model sieci genów normalnego rozwoju komórek, autorzy odkryli kilka cząsteczek znanych jako „główne regulatory”, które biorą udział w procesie różnicowania komórek wyściełających ściany jelit. Stłumienie działania regulatorów znanych jako MYB, HDAC2 i FOXA2 w komórkach raka jelita grubego sprawiło, że powróciły one do stanu podobnego do normalnego, usuwając zagrożenie nowotworem bez niszczenia jakichkolwiek komórek. Testy przeprowadzono najpierw na cyfrowym modelu, później za pomocą eksperymentów molekularnych, a w końcu na myszach.

- Fakt, że komórki nowotworowe mogą zostać przekształcone z powrotem w normalne komórki, jest zdumiewającym zjawiskiem. To badanie dowodzi, że takie odwrócenie można systematycznie wywołać - powiedział profesor KAIS Kwang-Hyun Cho, który kierował badaniami.

Czy to koniec chemioterapii? Przełom w leczeniu raka jelita grubego

Oprócz badań nad komórkami nowotworowymi jelita grubego, naukowcy wykorzystali również swój program do modelowania cyfrowego, aby odkryć cztery główne regulatory działające w regionie hipokampa mózgu myszy. Odkrycie może zostać wykorzystane do badania i potencjalnego odwrócenia rozprzestrzeniania się raka mózgu, podczas gdy narzędzie do modelowania cyfrowego może stać się sposobem na walkę z innymi nowotworami w całym ciele.

- Te badania wprowadzają nową koncepcję odwracalnej terapii nowotworowej poprzez przekształcenie komórek nowotworowych w normalne komórki. Pozwalają opracować również podstawową technologię identyfikacji celów dla odwrócenia nowotworu poprzez systematyczną analizę trajektorii różnicowania normalnych komórek - podsumował prof. Cho.

Jak powstają nowotwory?

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka powstająca z jednej „chorej” komórki organizmu. Rośnie ona w wyniku niekontrolowanych podziałów komórek, połączonych z jednoczesnym zaburzeniem różnicowania się powstających komórek. Proces tworzenia nowotworu, czyli nowotworzenia to karcynogeneza. Nowotwory mogą był łagodne lub złośliwe. Łagodne nowotwory są częste, nie powodują powstania przerzutów i w większości są nieszkodliwe, choć mogą np. uciskać sąsiednie tkanki.

Nowotwory złośliwe (np. raki) mogą powodować przerzuty i prowadzić do śmierci. Nowotwory mogą powstawać w zdrowych tkankach lub w tzw. zmianach przednowotworowych, czyli zmianach, które nie są nowotworami złośliwymi, ale których obecność powoduje większe ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy. W leczeniu nowotworów zasadniczą rolę odgrywa czas - im wcześniej leczenie zostanie podjęte, tym większa szansa wyleczenia.

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Rozmaitości