fot. gov.pl
fot. gov.pl

Warszawskie autobusy na rosyjskim gazie. Szokujące doniesienia o biznesie za 3 zł

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Warszawskie autobusy miejskie tankują gaz od spółki powiązanej z rosyjskim Gazpromem, która jeszcze niedawno znajdowała się na liście sankcyjnej - ujawnia portal Wirtualna Polska. Firma została wykreślona z listy po tzw. polonizacji – Rosjanie sprzedali biznes wyceniany na setki milionów złotych za zaledwie... 3 złote.

Warszawskie autobusy korzystają z gazu rosyjskiej spółki

Portal Wirtualna Polska ujawnił, że warszawskie autobusy są tankowane przy użyciu instalacji gazowej należącej do spółki Cryogas M&T Poland, która do końca 2024 roku znajdowała się na liście sankcyjnej za powiązania z rosyjskim Gazpromem. Choć firma została formalnie „spolonizowana” i zmieniła nazwę na Omne Energia S.A., kontrowersje budzi sposób przejęcia jej udziałów – wartość kilkuset milionów złotych została wykupiona za... 3 złote.

Eksperci zwracają uwagę, że decyzja MSWiA o wykreśleniu spółki z listy sankcyjnej wynikała z deklaracji o zakończeniu współpracy z Gazpromem. Jednak dziennikarze ustalili, że gaz dostarczany do warszawskich autobusów nadal pochodził z instalacji należących do tej firmy, co budzi pytania o etyczne i polityczne aspekty takiego rozwiązania.

Były szef CBA ukarany za unikanie przesłuchań w sprawie Pegasusa

Ernest Bejda, były szef CBA, po raz trzeci nie stawił się na przesłuchaniu przed sejmową komisją ds. Pegasusa. W odpowiedzi komisja zapowiedziała złożenie wniosku o jego przymusowe doprowadzenie oraz nałożenie kary pieniężnej. Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka podkreśliła, że unikanie odpowiedzialności przez Bejdę jest możliwe dzięki odwołaniu się do nieopublikowanego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które podważa legalność działań komisji.

Sprawa Pegasusa pozostaje jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w polskiej polityce, a komisja zapowiedziała kolejne przesłuchania, m.in. byłych ministrów MSWiA.

Karol Nawrocki rozpoczyna kampanię wyborczą na pełen etat

Kandydat na prezydenta i obecny prezes IPN, Karol Nawrocki, ogłosił w poniedziałek, że od 15 stycznia do 18 maja przejdzie na urlop, by w pełni poświęcić się kampanii wyborczej. W opublikowanym nagraniu zaznaczył, że decyzja ta wynika z odpowiedzialności wobec wyborców. Nawrocki, popierany przez PiS, wyprzedził swoich głównych rywali – Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołownię – którzy na razie nie zadeklarowali takiego kroku. PiS podkreśla, że ich kandydat chce prowadzić transparentną kampanię, jednocześnie krytykując podejście konkurentów.

Rosyjskie drony uderzają w Ukrainę

Ostatniej nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak dronami na Ukrainę, używając 110 maszyn. Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że zestrzelono 78 dronów, a 31 unieszkodliwiono elektronicznie. Ataki spowodowały uszkodzenia infrastruktury energetycznej w obwodzie żytomierskim. Z kolei Rosja oskarżyła Ukrainę o próbę ataku na stację kompresorową gazociągu Turkish Stream. Kijów nie skomentował tych zarzutów.

Iran wzmacnia swój arsenał dronów

Irańska armia poinformowała o zakupie tysiąca nowych dronów o zaawansowanych możliwościach technicznych, w tym zdolności unikania radarów i przeprowadzania precyzyjnych ataków na znaczne odległości. Według Teheranu, rozwój programu dronów jest odpowiedzią na potencjalne napięcia z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, które mogą nasilić się po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu.

red.

Zdjęcie ilustracyjne, autobusy w Warszawie, fot. gov.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj71 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (71)

Inne tematy w dziale Polityka