Od 15 stycznia 2025 roku kierowcy będą mogli korzystać z automatycznych płatności za przejazd odcinkiem autostrady A2 między Poznaniem a Koninem. Wszystko dzięki współpracy Autostrady Wielkopolskiej i Autopay. Rozwiązanie nie tylko ułatwi podróżowanie, ale również ograniczy możliwość powstawania korków. Wyjaśniamy, jak system będzie działał w praktyce.
"System płatności dostosowany do najnowszych standardów"
– Wdrożenie videotollingu na koncesyjnym odcinku autostrady A2 jest wyrazem dostosowania systemu płatności za przejazd do nowoczesnych standardów i rosnących oczekiwań polskich kierowców. Usprawni to przejazd odcinkiem między Poznaniem a Koninem. Jesteśmy gotowi także do wdrożenia go na całym, 255-kilometrowym odcinku A2 między Świeckiem a Koninem, w formule wygodnej dla wszystkich kierowców, zarówno samochodów ciężarowych, jak i osobowych. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury – mówi Paweł Struski, członek zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.
Aby skorzystać z automatycznych płatności na A2, wystarczy zarejestrować się w aplikacji Autopay lub na platformie internetowej Autopay i aktywować usługę. Jest ona dostępna na wybranych bramkach autostradowych: w Nagradowicach (181 km A2), Słupcy (228 km A2) i Lądku (238 km A2). Opłata pobierana jest za pomocą videotollingu – technologii rozpoznającej numery tablic rejestracyjnych.
– Z naszych rozwiązań korzysta już ponad 2,5 mln kierowców. Naszym celem jest maksymalne upraszczanie procesu płatności i dbanie o najwyższy poziom wygody użytkowników. Tablice rejestracyjne są rozpoznawane automatycznie, a bramka otwiera się bez potrzeby angażowania kierowcy. Nie trzeba nawet mieć przy sobie smartfona z aplikacją – mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.
Wystarczy się zarejestrować, żeby przejechać wygodniej
Aby skorzystać z tej usługi, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Osoby nieposiadające konta w aplikacji powinny zarejestrować się, uzupełniając swoje dane. Następnie należy dodać informacje o pojeździe oraz dane karty płatniczej, a potem aktywować usługę. Użytkownicy posiadający już aplikację muszą jedynie aktywować funkcję videotollingu.
System obsługiwany jest na dwóch lewych, skrajnych pasach oznakowanych poziomymi strzałkami oraz ikoną kamery na pomarańczowym tle nad bramką, a także symbolem przekreślonego kasjera. Tablice rejestracyjne są automatycznie rozpoznawane na bramkach przejazdowych, a odpowiednia kwota jest pobierana z konta. Informacje o przejazdach i wysokości opłat są dostępne w aplikacji oraz na stronie internetowej.
Usługa jest dostępna dla firmy i osób prywatnych
Usługa jest skierowana zarówno do użytkowników prywatnych, jak i firmowych. Oprócz ułatwień związanych z podróżowaniem przez autostradę A2, Autopay umożliwia także automatyczne opłacanie przejazdów na autostradach A1 (Gdańsk–Toruń) i A4 (Katowice–Kraków). Ponadto w ten sposób można kupić winiety na przejazdy w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje taka forma opłat drogowych (Austria, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry). Aplikacja umożliwia również wnoszenie opłat za parkowanie w wybranych miastach.
Według raportu „Podróże samochodowe Polek i Polaków” z 2024 roku, coraz więcej polskich kierowców korzysta z autostrad – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Niemal połowa ankietowanych stwierdziła, że przemieszczała się tymi drogami kilka razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w stosunku do roku 2023. Rośnie również odsetek Polaków regularnie korzystających z autostrad (kilkanaście lub kilkadziesiąt razy w roku).
Tego dowiedziałeś się z naszego tekstu:
- Od 15 stycznia 2025 roku kierowcy będą mogli korzystać z videotollingu na odcinku autostrady A2 między Poznaniem a Koninem;
- System videotollingu rozpoznaje tablice rejestracyjne i pobiera opłaty automatycznie, bez potrzeby użycia aplikacji;
- Usługa jest dostępna na wybranych bramkach w Nagradowicach, Słupcy i Lądku;
- Rejestracja w aplikacji Autopay wymaga podania danych pojazdu i karty płatniczej oraz aktywacji usługi;
- Autopay obsługuje również płatności na autostradach A1, A4, zakup winiet w UE oraz opłaty za parkowanie;
- Coraz więcej Polaków regularnie korzysta z autostrad w kraju i za granicą.
Tomasz Wypych
Fot. Fragment autostrady A2. Źródło: Gov.pl
Inne tematy w dziale Gospodarka