Nowe wieści o planie ekshumacji na Ukrainie. Wiceminister z Kijowa zabrał głos

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Polska wymieniła się z Ukrainą lokalizacjami do przeprowadzenia badań ekshumacyjnych - poinformował wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej Andrij Nadżos. Premier Donald Tusk wczoraj pisał o przełomie w tej kwestii. Zdaniem kandydata na prezydenta i prezesa IPN Karola Nawrockiego to jeszcze nie ta chwila.

Polska i Ukraina: korespondencja ws. ekshumacji

Polska i Ukraina podjęły kolejny krok w budowaniu wzajemnych relacji, wymieniając listy miejsc przeznaczonych do poszukiwań i ekshumacji szczątków ofiar konfliktów historycznych. Andrij Nadżos, wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej, zapewnił, że Kijów jest pozytywnie nastawiony do osiągnięcia porozumienia w tej delikatnej kwestii.

Premier Donald Tusk ogłosił na platformie X decyzję o rozpoczęciu ekshumacji polskich ofiar UPA. Podziękował przy tym ministrom kultury Polski i Ukrainy za współpracę, która umożliwiła ten krok. - Jesteśmy pozytywnie nastawieni na uzyskanie dobrych rozwiązań, które zadowolą zarówno polskie, jak i ukraińskie społeczeństwo – powiedział Nadżos w rozmowie z PAP.

Mimo tego pozytywnego tonu, nie wszyscy podzielają entuzjazm premiera Tuska. - Nie możemy dzisiaj mówić o przełomie w sprawie ekshumacji na Wołyniu. Cieszy mnie decyzja premiera, ale takich deklaracji było już wiele – skomentował Karol Nawrocki w RMF FM, kandydat na prezydenta popierany przez PiS. 

Zdaniem byłego rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, "informacje wskazują że władze ukraińskie wydały zgodę na ekshumację w Pużnikach".  - Jeżeli się to spełni to trzeba odnotować że jest to kontynuacja prac badawczych wynegocjowanych za ministra Michała Dworczyka. Czyli w relacjach polsko-ukraiṅskich w tej tematyce poruszamy się ciągle wyłącznie w rejonie Pużnik - komentował. 

 


Nawrocki pójdzie na urlop. Jest data 

Karol Nawrocki zapowiedział przejście na urlop z funkcji prezesa IPN z dniem 15 stycznia, kiedy formalnie rozpocznie się kampania wyborcza. Jego rzeczniczka Emilia Wierzbicki dodała: "Liczymy, iż podobne decyzje podejmą również inni kandydaci”.

Podczas kampanii wyborczej na starcie Nawrocki przedstawia swoje priorytety - w tym obniżenie VAT na żywność do 0% oraz na energię i gaz do 8%. Jego program wyborczy, zapowiadany na konwencję w lutym, ma również obejmować kwestie rozwoju infrastruktury, takie jak budowa CPK i elektrowni atomowych. 

Aborcja w centrum kampanii

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej w Płocku zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, podpisze ustawę liberalizującą przepisy aborcyjne. - To kobieta powinna decydować o swoim życiu i zdrowiu – mówił. 

Trzaskowski skrytykował także swojego konkurenta Karola Nawrockiego za poparcie obecnych przepisów antyaborcyjnych, które określił jako „średniowieczne”. Z kolei Nawrocki wykluczył możliwość podpisania ustawy powracającej do tzw. kompromisu aborcyjnego, podkreślając, że „nie mógłby pozwolić, aby aborcji były poddawane dzieci z zespołem Downa”. 


Sondaż: współpraca polityczna w czasie prezydencji w UE

W kontekście zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE, sondaż SW Research pokazał, że 44,2% badanych wierzy w możliwość współpracy rządu, prezydenta i opozycji. Jednak niemal tyle samo respondentów (39,5%) jest przeciwnego zdania, co wskazuje na polaryzację opinii publicznej.

Największym optymizmem wykazują się młodzi ludzie do 24. roku życia, z których 67,3% wierzy w ponadpartyjne porozumienie. Zdania w tej sprawie są niemal równo podzielone wśród kobiet i mężczyzn.

Chorwacja w obliczu wyborów i rosyjskie wpływy 

Wybory prezydenckie w Chorwacji również przynoszą napięcia polityczne. Prezydent Zoran Milanović, ubiegający się o reelekcję, został oskarżony o bycie „rosyjską marionetką”. Jego kontrkandydat, Dragan Primorac, skupił swoją kampanię na krytyce prorosyjskich tendencji Milanovicia oraz na potrzebie zbrojenia kraju.

- Musimy być gotowi na każdy scenariusz, a obecny prezydent sprzeciwia się wzmacnianiu armii – mówił Primorac, wskazując na konieczność przygotowania się na potencjalne zagrożenia. Milanović z kolei wyraził sprzeciw wobec misji NATO wspierających Ukrainę, co wzbudza kontrowersje zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. 


Pożary w Kalifornii: cud Jamesa Woodsa

Na innym kontynencie dramatyczne wydarzenia związane z pożarami w Kalifornii dotknęły wiele gwiazd Hollywood. Dom aktora Jamesa Woodsa ocalał z żywiołu, co określił on jako „cud”. „Krajobraz jak z piekła” – napisał na platformie X, publikując zdjęcia swojej rezydencji stojącej wśród zgliszczy.

Pożary pochłonęły jednak domy wielu innych celebrytów, w tym Anthony’ego Hopkinsa i Marka Hamilla. 

Fot. Wołyń/IPN

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj32 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (32)

Inne tematy w dziale Polityka