Niemcy dla wielu uchodzące za raj na ziemie zmagają się z problem biedy setek tysięcy ludzi. Najnowsze dna pokazuje, że już ponad pół miliona osób w Niemczech nie ma dachu nad głową. To prawie 20 razy więcej niż w Polsce!
Niemiecki rząd federalny podał, że przynajmniej 531 600 bezdomnych żyje w Niemczech. Tym, czego nikt się nie spodziewał jest fakt, że aż 71 proc. bezdomnych pochodzi z Europy, w tym prawie dwie trzecie z państw UE. Według raportu najwięcej, bo 20 proc. bezdomnych pochodzi z Polski, 16 proc. z Rumunii i 6 proc. z Bułgarii.
Polaków jest najwięcej wśród bezdomnych w Niemczech
Według statystyk ok. 439,5 tys. osób w Niemczech przebywa w ośrodkach pomocy dla osób bezdomnych, zaś ok. 60,4 tys. pomieszkuje u krewnych, przyjaciół lub znajomych. Na ulicach lub w tzw. miejscach niemieszkalnych (altanki działkowe i śmietnikowe, klatki schodowe itd.) przebywa ok. 47 300 osób. Wśród bezdomnych przeważają mężczyźni, który jest 71 proc. Ponad połowa osób, która nie ma stałego miejsca zamieszkania doświadczyło aktów przemocy od momentu utraty dachu nad głową.
68 proc. bezdomnych pochodzących z Polski, Bułgarii i Rumunii przebywało w Niemczech bez dachu nad głową przez co najmniej rok, podczas gdy wśród wszystkich bezdomnych cudzoziemców odsetek ten wynosi 38 proc.
Ok. 13 proc. osób bezdomnych pochodzi z krajów europejskich spoza UE, w tym najwięcej - 6 proc. z Ukrainy. Jedna osoba na pięć ma obywatelstwo jednego z krajów azjatyckich, w tym najwięcej jest Syryjczyków i Afgańczyków (po 6 proc.).
Ponad 200 tys. osób bez dachu nad głową
To drugi raport dotyczący bezdomności opublikowany przez niemieckie ministerstwo mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa. W pierwszym, wydanym w 2022 r. oszacowano liczbę bezdomnych na ok. 263 tys. osób.
Ministra mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa Niemiec Klara Geywitz zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu złagodzenie problemu bezdomności. "Aby stworzyć więcej mieszkań w przystępnej cenie i umożliwić osobom bezdomnym znalezienie własnego lokum, Niemcy zainwestują ponad 20 mld euro w mieszkalnictwo socjalne do 2028 roku" – powiedziała. Rząd federalny Niemiec stawia sobie za cel rozwiązanie problemu bezdomności do 2030 roku.
Bezdomni w Polsce - statystyki
Tymczasem w Polsce zgodnie z ostatnimi danymi w kryzysie bezdomności było ok. 32 tys. osób, w tym 80 proc. to mężczyźni (24 880 osoby), a 20 proc. to kobiety (6162 osoby). Ponadto, osoby poniżej 18 roku życia stanowią 5% (1 524) ogólnej liczby osób w kryzysie bezdomności i wśród tych młodych osób proporcje wg płci rozkładają się po połowie. W porównaniu z danymi z poprzednich ogólnopolskich badań w tym zakresie, na przestrzeni ostatnich siedmiu (7) lat liczba osób w kryzysie bezdomności w Polsce waha się pomiędzy 30 tysiącami (badanie z 2019 r.) a 33 tysiącami (badanie z 2017 r.) i wynosi obecnie 31 tysięcy (badanie z 2024 r.). Nastąpił wzrost liczby kobiet w kryzysie bezdomności a spadek liczby mężczyzn.
Najwięcej osób w kryzysie bezdomności przebywa w województwie pomorskim – 15 proc. (4 575 osób), śląskim – 13 proc. (4 050 osób) oraz mazowieckim – 11 proc. (3 452 osoby). Najmniej po 2 proc. w województwach podlaskim (638 osób), opolskim (767 osób) i lubuskim (717 osób). W większości województw liczba osób w kryzysie bezdomności zmniejszyła się, jednakże w czterech województwach odnotowano negatywną tendencję i większe liczby niż w dwóch poprzednich badaniach, dotyczy to województw małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego.
Po raz pierwszy w tym badaniu sprawdzano liczbę osób w kryzysie bezdomności również w podziale na gminy oraz miejscowości poniżej i powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Zgodnie z wynikami badania większość osób w kryzysie bezdomności przebywa na terenie gmin i miejscowości poniżej 100 tysięcy mieszkańców – 54 proc., a w miejscowościach i gminach powyżej 100 tysięcy mieszkańców znajduje się 46 proc. osób w kryzysie bezdomności. Podobnie jak w poprzednich badaniach wśród przebadanych osób 23 404 (76 proc.) przebywało w placówkach instytucjonalnych, a 6 648 (21 proc.) poza nimi – w przestrzeni publicznej i miejscach niemieszkalnych. Zwiększyła się liczba osób zarówno przebywających w placówkach jak i miejscach niemieszkalnych. Jednocześnie, ponad 3 proc. badanych (990 osób) przebywało w mieszkaniach chronionych, treningowych i wspomaganych.
Ponad 90 proc. osób w kryzysie bezdomności zadeklarowało obywatelstwo polskie (27 959 osób), a 6 proc. obywatelstwo ukraińskie (1 749 osób). Pozostałe osoby deklarowały inne obywatelstwa lub jego brak.
Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pexels
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Polityka