Polski sport w żałobie. Odszedł wieloletni prezes PKOI

Redakcja Redakcja Newsy do 8 Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Nie żyje wieloletni prezes PKOI, Andrzej Kraśnicki. Działacz sportowy zmarł w wieku 75 lat po ciężkiej chorobie. Co jeszcze dzieje się 11 stycznia? Zapraszamy na podsumowanie informacji dnia.

Andrzej Kraśnicki nie żyje

10 stycznia 2025 roku świat polskiego sportu pogrążył się w żałobie. W wieku 75 lat, po długiej walce z ciężką chorobą, zmarł Andrzej Kraśnicki – wieloletni prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl), a w ostatnich latach jego honorowy prezes.

Andrzej Kraśnicki był postacią kształtującą polski ruch sportowy. W latach 2010-2023 pełnił funkcję prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jednocześnie będąc członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) oraz reprezentantem Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (ANOC). Był również członkiem Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) oraz prezesem Polskiej Fundacji Olimpijskiej.

 W latach 2003-2005 sprawował funkcję prezesa Polskiej Konfederacji Sportu, a w okresie 2006-2021 był prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce, gdzie po zakończeniu kadencji został honorowym prezesem. Wielokrotnie przewodził polskiej reprezentacji olimpijskiej podczas igrzysk, dbając o każdy aspekt organizacji i promocji sportowców na arenie międzynarodowej.

Kraśnicki inicjował umowy partnerskie z Narodowymi Komitetami Olimpijskimi oraz wspierał promocję polskich przedstawicieli w międzynarodowych organizacjach sportowych, takich jak WADA, FISU czy EOC. To dzięki jego wysiłkom polscy działacze sportowi osiągali najwyższe pozycje w światowych strukturach sportowych.  



Odznaczenia dla Kraśnickiego

Za swoje zasługi Andrzej Kraśnicki został wielokrotnie wyróżniony. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski (2006), Krzyż Komandorski (2015) oraz Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2024 roku. Był również doktorem honoris causa prestiżowych uczelni, takich jak Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Gdańsku, czy Narodowy Uniwersytet Wychowania Fizycznego i Sportu Ukrainy w Kijowie.

Fatalne warunki na polskich drogach

Cała Polska zmaga się z ekstremalnie trudnymi warunkami atmosferycznymi. Błoto pośniegowe, oblodzenie i zawieje śnieżne sprawiały, że kierowcy musieli zachować szczególną ostrożność.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że służby drogowe pracowały całą noc, by zapewnić przejezdność głównych tras. Jednak sytuacja pozostawała trudna, szczególnie w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim, gdzie ostrzeżenia IMGW nadal obowiązywały. 


Niesprawiedliwy wyrok sądu 

W tym samym okresie Rzecznik Praw Obywatelskich wnosił kasację w sprawie mężczyzny skazanego za prowadzenie samochodu po alkoholu na prywatnym podwórku. Zdaniem RPO, wyrok sądu rejonowego był rażąco niesprawiedliwy, ponieważ prawo o ruchu drogowym nie obejmuje terenów prywatnych, takich jak podwórka. Sprawa wzbudziła szerokie zainteresowanie opinii publicznej i ponownie otworzyła dyskusję na temat interpretacji przepisów. 


Wsparcie Kanady dla USA

Kanada zdecydowała się wysłać dodatkowe samoloty gaśnicze, wspierając amerykańskich sąsiadów w walce z ogromnym pożarem. Minister bezpieczeństwa publicznego Quebecu, Francois Bonnardel, przypomniał o globalnej solidarności w obliczu klęsk żywiołowych, podkreślając, że w 2023 roku Kanada sama korzystała z międzynarodowej pomocy podczas pożarów lasów.  

 

Fot. Andrzej Kraśnicki/PAP archiwum

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka