Decyzja o ekshumacjach polskich ofiar UPA, zmiana na stanowisku szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz potwierdzenie wsparcia Unii Europejskiej dla Międzynarodowego Trybunału Karnego – to kluczowe wydarzenia, które zdominowały piątkowe informacje z Polski i świata.
Premier: Będą ekshumacje polskich ofiar UPA
Premier Donald Tusk poinformował w piątek na platformie X (dawniej Twitter), że zapadła decyzja o rozpoczęciu pierwszych ekshumacji polskich ofiar UPA. Wyraził przy tym wdzięczność ministrom kultury Polski i Ukrainy za owocną współpracę. To ważny krok w stosunkach polsko-ukraińskich, który nastąpił po wizycie wicepremiera Ukrainy Ołeksija Czernyszowa w Polsce.
Podczas tej wizyty Czernyszow spotkał się z ministrem kultury Hanną Wróblewską, a rozmowy dotyczyły między innymi roli kultury w podtrzymywaniu tożsamości narodowej oraz jej wpływu na rozwój społeczno-gospodarczy obu krajów. Premier Tusk w swoim wpisie określił tę decyzję mianem „przełomu” i wyraził nadzieję na kolejne kroki w tej sprawie.
Zmiany w wojsku po głośnym skandalu
Tymczasem w polskim wojsku doszło do zmiany na stanowisku szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Nowym szefem został gen. bryg. Dariusz Mendrala, który obejmie tę funkcję 23 stycznia. Zastąpi on odwołanego w czwartek gen. dyw. Artura Kępczyńskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej, które poinformowało o tej zmianie, nie podało oficjalnych powodów dymisji, jednak media donoszą, że może to mieć związek z zaginięciem min przeciwczołgowych w ubiegłym roku.
Według relacji Wirtualnej Polski podczas rozładunku pociągu wojskowego pod Szczecinem część transportu została przeoczona, a miny „pojechały dalej w Polskę”, by ostatecznie trafić m.in. do magazynu IKEA. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie, a zarzuty usłyszało już czterech żołnierzy odpowiedzialnych za nadzór nad mieniem wojskowym.
UE żąda respektowania postanowień MTK
Na arenie międzynarodowej Unia Europejska podtrzymała swoje poparcie dla Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz zasad określonych w Statucie Rzymskim. Jak przypomniał rzecznik Komisji Europejskiej Anouar El Anouni, wszystkie państwa członkowskie UE są zobowiązane do pełnej współpracy z Trybunałem, w tym wykonywania jego nakazów aresztowania.
Temat ten pojawił się w kontekście doniesień o możliwym „wyłączeniu” dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu, które miałoby umożliwić mu udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Komisja podkreśliła, że egzekwowanie decyzji MTK leży w gestii państw członkowskich, a UE wspiera Trybunał w walce z bezkarnością sprawców zbrodni wojennych.
MB
Fot. Premier Donald Tusk. Źródło: PAP/Paweł Supernak
Inne tematy w dziale Polityka