Fot. Salon24
Fot. Salon24

"Energia jutra zaczyna się dziś". Nowa strategia Orlenu do 2035 roku

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Orlen, jeden z największych koncernów paliwowo-energetycznych w Polsce, ogłosił nową strategię rozwoju do 2035 roku, której fundamentem jest dekarbonizacja, transformacja energetyczna oraz budowanie zrównoważonego portfela aktywów. Hasło strategii, "Energia jutra zaczyna się dziś", odzwierciedla ambitne plany inwestycyjne i modernizacyjne spółki.

Transformacja Orlenu do 2035 roku

Kluczowe działania obejmują nie tylko zwiększenie wydobycia gazu ziemnego, ale również budowę morskich farm wiatrowych, magazynów energii i małych elektrowni jądrowych. Strategia zakłada także pełne odejście od węgla w energetyce i ciepłownictwie do 2035 roku.

- Zainwestujemy nawet 380 miliardów złotych, by budować niezależność energetyczną i wzmacniać konkurencyjność naszej gospodarki – podkreślił Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu. - To największy program inwestycyjny w historii polskiego sektora energetycznego, który wzmocni fundamenty gospodarki i zapewni długoterminowy rozwój.

Dekarbonizacja i transformacja energetyczna

Jednym z priorytetów nowej strategii jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku. W ramach transformacji energetycznej Orlen planuje m.in.: 

  • Redukcję emisji CO2 w segmencie Energy o 55% do 2035 roku.
  • Ograniczenie intensywności emisji dwutlenku węgla w petrochemii i energetyce.
  • Budowę zdolności wychwytu, transportu i magazynowania do 4 milionów ton CO2 rocznie.

Dążąc do tych celów, koncern zakończy produkcję energii elektrycznej z węgla do 2030 roku, a pięć lat później całkowicie odejdzie od aktywów węglowych w ciepłownictwie. - To ambitne zobowiązanie, które wzmocni zrównoważony rozwój i dostosuje działalność Orlenu do wymogów Porozumienia Paryskiego – zaznaczył prezes Fąfara.


Rozwój odnawialnych źródeł energii i nowoczesnych technologii

Strategia przewiduje intensywny rozwój energetyki odnawialnej. Do 2035 roku Orlen chce zwiększyć moce zainstalowane w OZE do 12,8 GW, głównie dzięki inwestycjom w energetykę wiatrową i fotowoltaikę. Koncern planuje także rozwój technologii małych reaktorów modułowych (SMR) o mocy 0,6 GW oraz wielkoskalowych magazynów energii o pojemności 1,4 GW.

- Gaz ziemny, jako paliwo przejściowe, będzie odgrywać kluczową rolę w transformacji energetycznej regionu – wyjaśnił Fąfara. Produkcja gazu ma wzrosnąć z 9,1 do 12 miliardów m3 rocznie, a zakontraktowanie LNG zwiększy się z 4,8 do 15 miliardów m3. Orlen planuje również rozbudowę sieci dystrybucji gazu i energii elektrycznej, przeznaczając na ten cel odpowiednio 20 i 40 miliardów złotych.

Zobacz galerię zdjęć:

Na zdjęciu wiceprezes Orlen ds. Finansowych Magdalena Bartoś i prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.Fot. Salon24
Na zdjęciu wiceprezes Orlen ds. Finansowych Magdalena Bartoś i prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.Fot. Salon24 Fot. Salon24 Fot. Salon24

Zrównoważony rozwój i korzyści dla klientów

Orlen zamierza zmodernizować swoje portfolio produktów, zwiększając udział odnawialnych i zamkniętych surowców w petrochemii. Do 2035 roku 10% petrochemikaliów ma być wytwarzanych na bazie takich surowców. Moce przerobowe w recyklingu wzrosną z 35 tys. ton do 250 tys. ton rocznie. Jednocześnie koncern rozwija ofertę paliwową, w której ponad 25% będą stanowić zeroemisyjne źródła energii.

W ramach strategii Orlen planuje także rozszerzenie programu lojalnościowego VITAY, z celem pozyskania 10 milionów aktywnych użytkowników. Klienci będą mogli korzystać z kompleksowego ekosystemu obejmującego zakup energii dla domu i transportu. Istotnym elementem strategii jest także rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych – do 2035 roku ma powstać 5,8 tys. punktów ultraszybkiego ładowania.


Stabilny wzrost finansowy i polityka dywidendowa

Orlen zapowiada stabilny wzrost EBITDA na poziomie 5,5% rocznie, co w 2035 roku ma przełożyć się na wynik operacyjny od 53 do 58 miliardów złotych. Polityka dywidendowa zakłada coroczny wzrost dywidendy gwarantowanej o 0,15 zł na akcję, począwszy od poziomu 4,5 zł w 2025 roku. Zarząd może również rekomendować wyższą dywidendę, do 25% przepływów z działalności operacyjnej.

Perspektywy na przyszłość

Nowa strategia Orlenu to odpowiedź na globalne wyzwania klimatyczne i rosnące potrzeby energetyczne. - Dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie, odnawialne źródła energii i dekarbonizację, Orlen chce stać się liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Osiągnięcie założonych celów ma przynieść korzyści nie tylko akcjonariuszom, ale również klientom i całej polskiej gospodarce – podsumował Ireneusz Fąfara. "Energia jutra zaczyna się dziś" – to nie tylko hasło, ale realny plan działania na nadchodzącą dekadę.

red.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (22)

Inne tematy w dziale Gospodarka