Szymon Hołownia nie odpuszcza ws. ustawy incydentalnej na czas wyborów prezydenckich w maju. Marszałek Sejmu wyraził obawy, że nagle będziemy mieć czterech prezydentów jednocześnie. Co jeszcze dzieje się 8 stycznia?
Galimatias przy wyborach: czterech prezydentów?
Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, wyraził obawy dotyczące sytuacji, w której Polska mogłaby znaleźć się w chaosie związanym z kryzysem wokół Sądu Najwyższego i nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. – "Obawiam się sytuacji, w której będziemy mieli czterech prezydentów" – powiedział, odnosząc się do możliwych konsekwencji sporów o ważność wyborów prezydenckich.
Hołownia zaproponował tzw. ustawę incydentalną, która zakłada, że w najbliższych wyborach ważność wyboru prezydenta miałby zatwierdzić pełny skład Sądu Najwyższego oprócz Izby Kontroli Nadzwyczajnej. – Chętnie przyjmę w Sejmie każdego, kto zaproponuje inne rozwiązanie kryzysu – zapewnił, narzekając, że na razie nikt nie zgłosił konkretnych propozycji, a krytykowany jest pomysł Polski 2050.
Jarosław Kaczyński, prezes PiS, uznał propozycję zmian za zbędną. – Ta izba jest całkowicie legalna – stwierdził, dodając, że organizacja sądownictwa należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich UE.
Pożary w Los Angeles - ewakuacja
Kalifornia ponownie mierzy się z niszczycielskimi pożarami. W dzielnicy Pacific Palisades ogień pochłonął już ponad 510 hektarów, zmuszając do ewakuacji około 30 tysięcy osób. – "Zmieniające kierunek podmuchy wiatru o prędkości 160 km/godz. sprawiają, że walka z żywiołem jest praktycznie niemożliwa" – powiedziała kapitan straży pożarnej Sheila Kelliher.
Strażacy skupiają się obecnie na ratowaniu życia mieszkańców. – Nie ma szansy na powstrzymanie ognia w najbliższych godzinach – przyznał David Acuna, przedstawiciel prasowy straży.
Jerzy Owsiak grozi krokami prawnymi za groźby
Jerzy Owsiak, lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, padł ofiarą gróźb i nawoływania do nienawiści. – „To kolejna w ostatnich dniach groźba wobec WOŚP” – poinformował Owsiak, przytaczając przykład rozmowy telefonicznej, w której padły słowa: „Trzeba go zastrzelić, to **uj jeden”. Stołeczna policja podjęła czynności w tej sprawie - poinformował rzecznik koordynatora ds. służb Jacek Dobrzyński na portalu X.
- Nie ma i nigdy nie będzie tolerancji na szerzenie nienawiści - przekazał.
Owsiak oskarżył media prawicowe, takie jak Telewizja Republika i wPolsce24, o podsycanie nienawiści. „Szczucie w wykonaniu tych mediów przypomina manipulacje, które doprowadziły do tragedii w Gdańsku” – napisał, nawiązując do zamachu na Pawła Adamowicza. Owsiak podkreślił, że mimo ataków WOŚP nadal koncentruje się na przygotowaniach do 33. finału, którego celem jest wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej. Warto przypomnieć, że sąd skazując Stefana W. za zamordowanie Pawła Adamowicza odrzucił tezę o politycznych motywacjach i inspiracji sprawcy.
Renta wdowia: jakie jest zainteresowanie?
Od 1 stycznia 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyjmuje wnioski o tzw. rentę wdowią, która umożliwia łączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Do tej pory wpłynęło już ponad 33,7 tys. wniosków, a zainteresowanie rośnie.
Nowe przepisy przewidują, że osoby uprawnione mogą otrzymać całą rentę rodzinną oraz 15% dodatkowego świadczenia. Od 2027 roku ten dodatek wzrośnie do 25%. Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS, podkreślił jednak, że prawo do świadczenia przysługuje wyłącznie osobom spełniającym szczegółowe kryteria, w tym wiek emerytalny i status wdowy lub wdowca.
Dzięki nowym regulacjom osoby, które straciły małżonka, mogą uzyskać większe wsparcie finansowe. ZUS zachęca do korzystania z kalkulatora dostępnego online, który umożliwia obliczenie wysokości świadczenia.
Fot. Szymon Hołownia/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka