fot. PAP/Marcin Obara/Radek Pietruszka
fot. PAP/Marcin Obara/Radek Pietruszka

Romanowski na Węgrzech. Hołownia chce ukrócić przywileje posłów

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Poseł PiS Romanowski nie będzie otrzymywał diety poselskiej, ale będzie wciąż otrzymywał ryczałt na utrzymanie biura poselskiego, dopóki Sejm nie uchwali zmiany ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia chce jak najszybciej zająć się projektem ustawy nazwanej "lex Romanowski".

Sytuacja Marcina Romanowskiego i "lex Romanowski"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że poseł PiS Marcin Romanowski, podejrzany w sprawie Funduszu Sprawiedliwości i przebywający na Węgrzech, nie będzie otrzymywał diety poselskiej ani uposażenia. Jednak do czasu zmiany ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, nadal przysługuje mu ryczałt na biuro poselskie.

Decyzja Romanowskiego o nieuczestniczeniu w działalności Sejmu w Polsce wywołała dyskusję o konieczności reformy przepisów dotyczących obowiązków parlamentarzystów. W ramach tzw. „lex Romanowski” pojawił się projekt ustawy zakładający odebranie uposażenia i innych przywilejów posłom tymczasowo aresztowanym. Projekt trafił do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Hołownia zaznaczył, że obecna sytuacja ujawniła luki prawne, które Sejm musi pilnie zaadresować.

Romanowski, który w grudniu otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, jest podejrzany o 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i nieprawidłowości w zarządzaniu Funduszem Sprawiedliwości. Posiedzenie sądu w sprawie zażalenia na jego tymczasowy areszt wyznaczono na 13 lutego.


Zełenski liczy na pomoc Polski i Danii w negocjacjach z UE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję na znaczące postępy w negocjacjach dotyczących członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej podczas tegorocznej prezydencji Polski i Danii w Radzie UE. W swoim wieczornym przemówieniu podkreślił odpowiedzialność tych krajów jako partnerów Kijowa oraz zobowiązanie Ukrainy do dalszej współpracy i spełnienia wymagań negocjacyjnych.

Zełenski poinformował również o przygotowaniach do czwartkowego spotkania Grupy Ramstein w Niemczech, która koordynuje pomoc wojskową dla Ukrainy. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ponad 50 krajów, w tym Polski.

Donald Trump o NATO i wojnie w Ukrainie

Donald Trump, prezydent elekt USA, zaproponował, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność do 5% PKB. Według Trumpa obecny próg 2% jest niewystarczający do zapewnienia bezpieczeństwa w niebezpiecznych regionach.

Trump wyraził również nadzieję na zakończenie wojny w Ukrainie w ciągu sześciu miesięcy po objęciu przez niego urzędu. Sugerował, że polityka Joe Bidena, polegająca na otwartości NATO wobec Ukrainy, była przyczyną rosyjskiej agresji. Stwierdził też, że istnieje możliwość porozumienia między Rosją a Ukrainą, które mogło zapobiec wojnie, lecz zostało zaprzepaszczone przez obecne władze USA.


Zmarła Mirosława Marcheluk

Polska kultura straciła wybitną aktorkę teatralną i filmową Mirosławę Marcheluk, która zmarła w wieku 86 lat. Absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej była znana z ról w takich filmach jak „Seksmisja”, „Wodzirej” czy „Magnat”. Była również wieloletnią wykładowczynią Wydziału Aktorskiego Filmówki oraz dyrektorką Teatru Nowego w Łodzi.

Marcheluk zagrała ponad sto ról teatralnych i stworzyła pamiętne kreacje w kinie, m.in. w „Wahadełku” Filipa Bajona, za którą zdobyła nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w serialu „Belfer III” w 2023 roku.

red.

Zdjęcie fot. PAP/Marcin Obara/Radek Pietruszka


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj76 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (76)

Inne tematy w dziale Polityka