fot. PAP/Marcin Obara
fot. PAP/Marcin Obara

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada zmiany po śmierci 14-latka. Będzie "wtyczka" dla firm

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Minister Cyfryzacji i wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział, sprawdzanie uprawnień kierowców przez przedsiębiorstwa będzie zautomatyzowane. To decyzja, która ma związek ze wypadkiem w Warszawie, gdzie kurier śmiertelnie potrącił 14-latka na pasach, mimo że miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Zmiany w CEPiK po tragicznym wypadku na warszawskiej Woli

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało szybkie wdrożenie zmian w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), które mają zautomatyzować proces weryfikacji uprawnień kierowców przez pracodawców. Jest to reakcja na tragiczną śmierć 14-letniego chłopca potrąconego na przejściu dla pieszych przez kierowcę busa, który miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Tragedia, do której doszło na warszawskiej Woli, wywołała falę oburzenia. 43-letni kierowca busa, zatrzymany dwa dni później, pracował jako magazynier i kierowca w firmie kurierskiej, mimo utraty prawa jazdy. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji zapowiedział, że Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zostanie zmodyfikowana tak, aby weryfikacja pracujących dla przedsiębiorców kierowców mogła być wykonywana codziennie.

- Przedsiębiorstwa dostaną od nas wtyczkę do systemu, który będzie w czasie rzeczywistym monitorował i dawał wiedzę. Wystarczy "zaszyć" sobie w swoim systemie informację o alercie. Dzisiaj przygotowanie takiego zmiany programowej trwa kilkadziesiąt minut – powiedział Gawkowski.

Przedstawiciele branży transportowej, w tym Rafał Brzoska, prezes firmy InPost, wskazują na pilną potrzebę wdrożenia takich systemów. Firmy kurierskie, jak DHL i Poczta Polska, podkreślają, że weryfikacje są prowadzone, ale napotykają ograniczenia wynikające m.in. z przepisów RODO.

Portal brd24.pl ustalił, że kierowca pracował dla firmy kurierskiej UPS. Firma potwierdziła, że był to pracownik ich podwykonawcy.


Wsparcie dla polskiej energetyki jądrowej

Rząd przyjął projekt ustawy przewidującej udzielenie wsparcia publicznego w wysokości 60,2 mld zł dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Środki te mają zostać przeznaczone na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która powstanie w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu.

Finansowanie, które będzie realizowane w latach 2025–2030, obejmie podwyższenie kapitału zakładowego PEJ, zarówno w formie wkładów pieniężnych, jak i skarbowych papierów wartościowych. Projekt ustawy precyzuje mechanizmy wnioskowania o dokapitalizowanie oraz limity wydatków budżetowych.

Inwestycja w energetykę jądrową ma kluczowe znaczenie dla polskiej transformacji energetycznej. Planowane rozpoczęcie budowy, określane jako „wylanie pierwszego betonu jądrowego”, ma nastąpić w 2028 roku, a uruchomienie elektrowni zaplanowano na 2035 rok. Współpraca z konsorcjum Westinghouse-Bechtel zapewnia dostęp do nowoczesnych technologii, które mają zagwarantować bezpieczeństwo i efektywność inwestycji.


Trzęsienie ziemi w Tybecie – liczba ofiar rośnie

W Tybecie doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,8, w wyniku którego zginęło co najmniej 126 osób, a 188 zostało rannych. Kataklizm nawiedził rejon w pobliżu Mount Everestu, powodując zniszczenia ponad tysiąca budynków. W regionie, gdzie w promieniu 20 km mieszka około 6,9 tys. osób, nadal trwa akcja ratunkowa, w którą zaangażowano ponad 1,5 tys. osób.

Chiński przywódca Xi Jinping wezwał do podjęcia wszelkich działań mających na celu minimalizację liczby ofiar oraz zapewnienie pomocy poszkodowanym w trudnych, zimowych warunkach. Region ten, narażony na częste wstrząsy sejsmiczne, już wcześniej doświadczał podobnych tragedii. Wstrząsy były odczuwalne również w Indiach i Nepalu, choć nie odnotowano tam większych zniszczeń.


Historyczny sukces ukraińskiego pilota F-16

Ukraiński pilot myśliwca F-16 dokonał niezwykłego wyczynu, zestrzeliwując podczas jednego lotu bojowego sześć rosyjskich pocisków manewrujących. Było to możliwe dzięki kombinacji pocisków powietrze-powietrze oraz działka samolotu. To pierwszy taki przypadek w historii użycia F-16, potwierdzony przez dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

Do zdarzenia doszło podczas zmasowanego ataku Rosji 13 grudnia, gdy celem były ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej. Pilot, którego tożsamość pozostaje anonimowa, wykazał się niezwykłym profesjonalizmem, wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas szkolenia w USA. Jego wyczyn jest symbolem efektywnego wykorzystania przekazanych przez państwa zachodnie technologii wojskowych.

Ukraińskie Siły Powietrzne podkreślają, że sukces pilota nie tylko zapisze się w historii wojskowości, ale także podkreśla znaczenie wsparcia udzielanego przez międzynarodową koalicję w postaci dostaw F-16. Te zaawansowane technologicznie maszyny umożliwiają Ukrainie skuteczniejszą obronę przed rosyjską agresją.

red.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas briefingu prasowego w siedzibie resortu w Warszawie, fot. PAP/Marcin Obara



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Polityka