Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, zmierzył się z krytyką prof. Antoniego Dudka, która wywołała duże poruszenie w debacie publicznej. Nawrocki stwierdził we wtorek, że jest człowiekiem bezpiecznym, łagodnym, efektywnym i bardzo zdeterminowanym w realizacji swoich zadań, "szczególnie zadań wobec Polski i Polaków", a słowa prof. Antoniego Dudka pod swym adresem nazwał komplementem.
Co powiedział prof. Antoni Dudek o Karolu Nawrockim?
Prof. Antoni Dudek w podcaście „Krytyki Politycznej” określił Karola Nawrockiego mianem „jednego z najbardziej niebezpiecznych ludzi w przestrzeni publicznej”. Zarzucił mu bezwzględność i determinację w osiąganiu celów osobistych, jednocześnie krytykując jego kierownictwo w IPN. Zdaniem Dudka, Nawrocki koncentruje się bardziej na promocji własnej osoby niż na rozwijaniu działalności Instytutu.
„Jeśli ktoś kieruje instytucją, która ma ponad pół miliarda złotych budżetu, a większość uwagi poświęca promocji swojej osoby, to jest to poważny problem” – stwierdził prof. Dudek. Wskazywał również na istotne wyzwania, jakie stoją przed IPN, zarzucając Nawrockiemu brak odpowiedniego skupienia na ich realizacji.
W swoich słowach Dudek nawiązał także do politycznego potencjału Nawrockiego. Ocenił go jako „człowieka szalenie ambitnego”, który w przypadku zwycięstwa w wyborach prezydenckich będzie zdolny do samodzielnych i twardych działań politycznych, jakich nie podjęli poprzedni prezydenci.
Odpowiedź Karola Nawrockiego
Na konferencji prasowej w Gostyninie Karol Nawrocki odnosił się do wypowiedzi prof. Dudka, określając je jako „komplement”. „Jestem osobą zdeterminowaną w kwestiach państwa polskiego, losu Polski i Polaków” – podkreślał. Wskazał na swoje osiągnięcia w pracy w Muzeum II Wojny Światawej oraz w IPN, w tym na porządkowanie terenu Westerplatte i organizację pochówku bohaterów kampanii wrześniowej.
"Ja jestem człowiekiem bardzo bezpiecznym, bardzo łagodnym i bardzo zdeterminowanym w kwestii realizacji swoich zadań, a szczególnie zadań wobec Polski i Polaków" - powiedział Nawrocki.
Nawrocki wyraził zaskoczenie ostrą opinią Dudka, przypominając, że historyk był recenzentem jego pracy doktorskiej i ocenił ją pozytywnie. Zasugerował, że obecne zarzuty mogą wynikać z nieporozumienia związanego z publikacją doktora, który za radą prof. Dudka wydał książkę poza IPN, co zostało źle ocenione przez jego przełożonych.
"Widziałem się z nim czterokrotnie, może pięciokrotnie podczas oficjalnych wydarzeń. Więc cieszy mnie, że w tak krótkim czasie zdążył się zorientować, że jestem osobą zdeterminowaną w kwestii realizacji swoich zadań w instytucjach" - dodał.
Kim jest prof. Antoni Dudek?
Prof. Antoni Dudek od 1982 r. był przez dwa lata członkiem Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZSMP). Wstąpił tam w wieku 16 lat. W latach 1987-1988 był związany z Krakowskim Towarzystwem Przemysłowym Mirosława Dzielskiego. W grudniu 1988 r. z ramienia tej organizacji uczestniczył w Gdańskim Kongresie Liberałów. Studia ukończył w wolnej Polsce, w 1990 roku w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dudek w latach 2010-2016 był członkiem Rady Instytutu Pamięci Narodowej.
Nawrocki, który od 2021 r. jest prezesem IPN, już wcześniej pracował w Instytucie. W latach 2013–2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.
na zdjęciu: Kandydat Komitetu Obywatelskiego w przyszłorocznych wyborach na prezydenta RP, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki podczas wizyty w Leśniewicach k. Gostynina, gdzie odwiedził rodzinną firmę Tartak Halama, fot. PAP/Szymon Łabiński
SW
Inne tematy w dziale Polityka