Elon Musk będzie jednym z architektów zmian w 2025 r. Rok 2024 przyniósł zapowiedź zmian na styku technologii i polityki - z Elonem Muskiem w roli centralnej postaci inicjującej rewolucję. Musk, dzięki swojej pozycji w nowo wybranej administracji w USA, w 2025 r. nada kierunek kwestiom regulacji, platform społecznościowych, kryptowalut, energetyki czy dyplomatycznych relacji USA z UE. Tłumaczymy, dlaczego tak jest.
Musk - główny rozgrywający w otoczeniu Trumpa
W 2024 r. Elon Musk zacieśnił współpracę z Donaldem Trumpem, który w styczniu zostanie zaprzysiężony na stanowisko Prezydenta USA. Dobre stosunki z administracją były dla Muska istotne, ponieważ przeciwko jego firmom toczy się wiele postępowań prowadzonych przez agencje rządowe, ale także dlatego, że część fortuny (szacuje się, że 10 proc.) Muska pochodzi z działań finansowanych kontraktami i subsydiami rządu USA.
Wsparcie, w tym finansowe, Muska dla Trumpa zaowocowało propozycją objęcia stanowiska w nowo utworzonym Departamencie Efektywności Rządu, którego celem jest redukcja regulacji federalnych. Inną wymierną korzyścią tej współpracy jest fakt, że od września 2024 r. łączna wartość akcji firm Elona Muska wzrosła o 50 proc., czyli znacznie więcej niż cały rynek.
Istnieją również obawy, że administracja USA pod wpływem Muska może wywierać presję na Unię Europejską w celu złagodzenia egzekwowania regulacji. W szczególności na celowniku może znaleźć się Akt o usługach cyfrowych, gdyż w jego świetle X (dawniej Twitter), firma Muska, podlega europejskimi przepisom dotyczącym moderacji treści. USA może stosować środki nacisku, jak np. cła, aby wpłynąć na politykę regulacyjną UE, co może prowadzić do napięć handlowych i politycznych.
Kontrowersje wokół rosnącej roli Muska
Innym wymiarem nadchodzących zmian jest kwestia spełniania celów klimatycznych i rozwoju rynku kryptowalut, w których promocje zaangażował się Musk. Wybory w USA w 2024 r. stały się polem działania lobby kryptowalutowego, które rekordowymi 197 mln USD wsparło kandydatów obiecujących korzystne dla branży uregulowanie tego energochłonnego sektora. Jednak rozwój kryptowalut, szczególnie wydobycie bitcoina, wiąże się z ogromnym zużyciem energii, co w przyszłości będzie jeszcze mocniej kolidować z globalnymi celami klimatycznymi.
Jednak groźnym trendem, którego zapowiedzią jest rosnący wpływ Elona Muska na administrację w USA, będzie erozja granic między interesem publicznym a prywatnym. Rok 2024 pokazał, że finansowanie kampanii wyborczych przez miliarderów bezpośrednio przekłada się na późniejsze korzyści w postaci możliwości kształtowania polityk publicznych. Taka sytuacja przestaje być postrzegana jako nadużycie, przez co nieformalne sojusze miliarderów z politykami stają się coraz bardziej akceptowane. To z kolei może jeszcze bardziej osłabić społeczne zaufanie do publicznych instytucji.
Kim jest Elon Musk?
Elon Musk pochodzi z Południowej Afryki. Urodził się i wychował w stołecznej Pretorii w białej rodzinie o mieszanym pochodzeniu etnicznym. Jego ojciec, inżynier Errol Musk, jest Południowoafrykańczykiem, którego przodkowie pochodzili z Wielkiej Brytanii, natomiast matka, modelka i dietetyczka Maye Musk jest Południowoafrykanką urodzoną w Kanadzie. Kiedy miał 10 lat, dostał pierwszy komputer i nauczył się programować. Dwa lata później sprzedał swój pierwszy program – grę komputerową Blastar za około 500 dol.
Jako nastolatek uczęszczał do Pretoria Boys High School, którą ukończył w wieku 17 lat. Krótko później, częściowo z chęci uniknięcia obowiązkowej służby wojskowej w Południowoafrykańskich Siłach Obronnych, wyemigrował do Kanady, gdzie mieszkała rodzina jego matki.
Tego dowiedziałeś się z artykułu:
- Elon Musk zacieśnił współpracę z Donaldem Trumpem, co przyniosło mu korzyści, takie jak wzrost wartości akcji jego firm o 50% i propozycja objęcia stanowiska w nowo utworzonym Departamencie Efektywności Rządu
- współpraca Muska z administracją USA może prowadzić do presji na Unię Europejską w celu złagodzenia regulacji, w tym Aktu o usługach cyfrowych, co może wywołać napięcia handlowe i polityczne
- Musk zaangażował się w promocję rynku kryptowalut, który otrzymał rekordowe wsparcie polityczne. Jednak energochłonność wydobycia bitcoina koliduje z globalnymi celami klimatycznymi.
- Rosnący wpływ miliarderów, takich jak Musk, na administrację USA może osłabiać społeczne zaufanie do instytucji publicznych i prowadzić do erozji granic między interesem publicznym a prywatnym.
Fot. Miliarder Elon Musk, doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa/PAP/EPA
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Polityka