Newralgiczny most do remontu. A kierowcy będą kląć

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
To już pewne - na 8 miesięcy władze Krakowa zamkną Most Grunwaldzki, łączący ulice Monte Cassino i Dietla w centrum miasta. Decyzja ta jest wynikiem fatalnego stanu technicznego mostu, który wymaga natychmiastowego remontu, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowników. Korki na moście są zmorą od lat, a teraz przybiorą w tamtym rejonie na sile.

Prace remontowe na Moście Grunwaldzkim rozpocząć się mają w pierwszej połowie roku, natomiast jego zamknięcie nastąpi już w kwietniu. Oznacza to konieczność wyznaczenia alternatywnych tras dla kierowców oraz pieszych, co może doprowadzić do poważnych utrudnień w ruchu i potencjalnego paraliżu komunikacyjnego miasta. 


Mieszkańcy obawiają się korków

- Tragedia! Jeszcze teraz zwężenie do jednego pasa, a zamknięcie tej przeprawy bez żadnej alternatywy będzie ogromnym problemem – mówi jeden z mieszkańców w rozmowie z TVP Kraków. 

Obawy te są uzasadnione, zwłaszcza że Most Grunwaldzki od lat generuje duże korki, a zamknięcie go może jeszcze pogorszyć sytuację na innych przeprawach przez Wisłę.

Pilna potrzeba remontu Mostu Grunwaldzkiego

Ekspertyzy techniczne wykazały, że most, choć projektowany na kilkadziesiąt lat, wymaga natychmiastowej interwencji, aby mógł bezpiecznie funkcjonować do 2038 roku. "Remonty są bardzo ważne. Gdyby most pozostał w takim stanie, mogłoby dojść do tragedii" – podkreślają specjaliści, cytowani przez TVP Kraków.

Zakres prac obejmie wymianę nawierzchni, wzmocnienie konstrukcji oraz modernizację podpór. Inwestycja ma na celu dostosowanie obiektu do współczesnych standardów i zapewnienie jego długotrwałej eksploatacji.

Most Grunwaldzki to tylko jeden z kilku dużych projektów remontowych zaplanowanych na 2025 rok. Już w marcu ruszą prace na ulicy Franciszkańskiej, a w środkowej części roku rozpocznie się remont ulicy Piłsudskiego. Kolejne utrudnienia pojawią się pod koniec roku, kiedy rozpocznie się modernizacja węzła Bagatela oraz ulicy Karmelickiej.

"W tym roku czeka nas wiele remontów. Liczymy na cierpliwość mieszkańców" – informują wszystkich władze miasta. 


Nowe inwestycje w Krakowie

Oprócz remontów kontynuowane są również inwestycje rozpoczęte w poprzednich latach. Na ulicy Meissnera, gdzie mieszkańcy już od półtora roku zmagają się z utrudnieniami, w 2025 roku rozpocznie się przebudowa skrzyżowania z ulicą Mogilską. Z kolei budowa kładki Ludwinów-Kazimierz, która ma połączyć oba brzegi Wisły, wkroczy w kluczowy etap montażu konstrukcji stalowej.

Jednym z projektów mających na celu zmniejszenie ruchu w centrum miasta jest budowa parkingu typu Park and Ride w Bronowicach. Obiekt, który pomieści 200 samochodów, ma zostać ukończony w połowie roku. Inwestycja ta pozwoli mieszkańcom korzystać z transportu publicznego i odciąży ruch samochodowy w zatłoczonym centrum. 


Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo