Przypadające w poniedziałek Święto Trzech Króli i poprzedzająca je niedziela niehandlowa oznacza, że sklepy będą zamknięte przez dwa kolejne dni, od 5 stycznia do 6 stycznia. W całym 2025 roku sklepy otwarte będą w 8 niedziel. Badania pokazują, że większość Polaków popiera obowiązujące w tej sprawie przepisy.
Zakaz handlu w Święto Trzech Króli
W najbliższy poniedziałek, 6 stycznia, przypada Święto Trzech Króli, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W związku z tym większość sklepów będzie zamknięta. Zakaz handlu obejmuje galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe.
Nie wszystkie placówki handlowe podlegają jednak zakazowi. W poniedziałek otwarte będą m.in. kwiaciarnie, punkty gastronomiczne, stacje paliw oraz mniejsze sklepy, w których za ladą staną właściciele, a także te z kasami samoobsługowymi.
Warto przypomnieć, że zakupów nie zrobimy również w niedzielę 5 stycznia. Jest to bowiem dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że sklepy będą zamknięte przez dwa najbliższe dni.
Niedziele handlowe w 2025 roku.
W 2025 roku przewidziano osiem niedziel handlowych, co oznacza wzrost w porównaniu z siedmioma niedzielami handlowymi w 2024 roku. Pierwsza z nich przypada dopiero za trzy tygodnie, 26 stycznia.
Nowością jest możliwość prowadzenia handlu w trzy kolejne niedziele przed Wigilią – 7, 14 i 21 grudnia 2025 roku – co ma zwiększyć komfort zakupów w okresie świątecznym. Warto jednak pamiętać, że sklepy będą zamknięte w Wigilię, zgodnie z nowymi przepisami.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą wolną Wigilię, ale jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Decyzja ta wynikała z obaw zgłaszanych przez organizacje pracownicze, które wskazywały na dyskryminację pracowników handlu.
Zmiany w regulacjach handlowych mają na celu lepsze dostosowanie przepisów do potrzeb konsumentów oraz zapewnienie równowagi między interesami pracowników i przedsiębiorców.
Polacy przeważnie zadowoleni z obowiązujących przepisów
Tymczasem okazuje się, że Polacy są generalnie zadowoleni z obowiązujących przepisów. W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano ankietowanych: „Czy Pana/i zdaniem zakaz handlu w niedziele powinien zostać zmodyfikowany?”.
41,6 proc. respondentów opowiedziało się za wprowadzeniem zmian w obecnych przepisach. Wśród nich 27,1 proc. uważa, że powinno się umożliwić handel przynajmniej w dwie niedziele w miesiącu. Natomiast 14,5 proc. ankietowanych postuluje całkowite zniesienie zakazu handlu.
Zdecydowana większość respondentów uważa, że obecne przepisy regulujące handel w niedziele są odpowiednie i nie wymagają zmian. Taką opinię wyraziło aż 54,5 proc. ankietowanych. Z kolei 3,9 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.
MB
Fot. Sklep spożywczy, owoce zakupy. Źródło: Pixabay.com
Inne tematy w dziale Gospodarka