Media zelektryzowała wczoraj informacja o rzekomej dymisji ministra finansów Andrzeja Domańskiego, podawana przez TV Republika i związane z nią media. KPRM dementuje te doniesienia. PiS czeka na wypłatę pieniędzy po poniedziałkowej decyzji PKW, o czym na zdecydować właśnie szef MF.
KPRM dementuje informacje o rzekomej dymisji Andrzeja Domańskiego
- Chodzą nieoficjalne informacje po mieście, że minister Domański złożył dymisję na ręce Donalda Tuska. Powodem ma być to, że nie chce iść do więzienia za bezprawne wstrzymanie dotacji dla PiS-u - stwierdził wczoraj na antenie TV Republika Rafał Ziemkiewicz.
Informację tę podchwyciło wielu prawicowych polityków. Ich zdaniem przedłużająca się nieobecność Andrzeja Domańskiego w mediach ma związek z werdyktem PKW, który zobowiązuje ministra finansów do przelania 22 mln na konto ugrupowania prowadzonego przez Jarosława Kaczyńskiego. Jak informują posłowie PiS, pieniądze jeszcze nie wpłynęły na konto partii.
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Agnieszka Rucińska zdementowała informacje o rzekomej dymisji szefa resortu finansów Andrzeja Domańskiego.
"Telewizja Republika podaje nieprawdziwe informacje. Minister Andrzej Domański nie złożył dymisji. Nie został też zdymisjonowany przez premiera. Albo jeszcze Sylwester albo już wszedł długi weekend w redakcji Republiki" - napisała na X podsekretarz stanu w KPRM Agnieszka Rucińska.
Szef MF pełni rolę wykonawczą wobec PKW, więc minister finansów powinien wypłacić pieniądze PiS. Na pewno Andrzej Domański w tej kwestii czeka na zielone światło od swojego zwierzchnika, czyli premiera Donalda Tuska.
Słowacja szuka premiera. Gdzie się podział Robert Fico?
Poszukiwania trwają także na Słowacji. Od 14 dni nie wiadomo, gdzie jest Robert Fico, który nie pojawia się publicznie od czasu podróży do Moskwy. Choć nie ma go w Bratysławie, to przed siedzibą rządu zorganizowano protest. Demonstrowano m.in. przeciwko jego spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.Organizatorzy podkreślili, że Słowacja należy do Europy, a wizytą w Moskwie Fico zaprzedał demokrację na Słowacji i miejsce kraju w Unii Europejskiej.
Rosja informuje o zestrzeleniu pocisków ATACMS
Rosja poinformowała, że zestrzeliła osiem, dostarczonych przez USA, pocisków ATACMS oraz 72 drony należące do Ukrainy. Dodano również, iż rosyjskie siły zbrojne uszkodziły infrastrukturę lotnisk wojskowych, należących do Kijowa. Strona ukraińska na razie nie skomentowała tych doniesień. W listopadzie prezydent USA Joe Biden zgodził się na używanie przez Ukrainę rakiet ATACMS do atakowania celów na terytorium Rosji. Od tego czasu Ukraina kilka razy użyła ich w swoich działaniach zbrojnych.
Coraz więcej Ukraińców gotowych do ustępstw terytorialnych na rzecz pokoju
Tymczasem na Ukrainie rośnie liczba ludzi (z 32 do 38 proc.), którzy są skłonni zaakceptować ustępstwa terytorialne w zamian za zakończenie wojny z Rosją - wynika z badań Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS). Ośrodek podkreśla zarazem, że cały czas w badaniach dominują ci, którzy kategorycznie nie godzą się na nie (obecnie 51 proc., a było 58 proc. w październiku).
Sondaż przeprowadzono w dniach 2-17 grudnia metodą wywiadów telefonicznych na 2 tys. respondentów w wieku od 18 lat, którzy mieszkają na terytoriach kontrolowanych przez władze Ukrainy. W badaniu nie uczestniczyli mieszkańcy terytoriów okupowanych przez Rosję, ani osoby, które wyjechały za granicę po rozpoczęciu inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r.
Podlaski Oddział Straży Granicznej podsumował rok 2024
W 2024 roku liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią wyniosła blisko 30 tys., co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, gdy takich incydentów odnotowano 26 tys. Najwięcej prób miało miejsce w pierwszej połowie roku, ze szczytem w maju, kiedy doszło do ponad 7 tys. takich zdarzeń. Dane wskazują, że po wprowadzeniu strefy buforowej i modernizacji bariery granicznej liczba prób znacznie spadła.
Modernizacja zapory, w tym wzmocnienie przęseł i dodanie drutu ostrzowego, skutecznie uniemożliwia migrantom stosowanie dotychczasowych metod sforsowania bariery, takich jak użycie lewarków. Migranci próbują teraz przekraczać granicę rzekami lub przy użyciu drabin, co daje więcej czasu polskim służbom na reakcję.
Skandal w wrocławskim pogotowiu: nielegalne badania ginekologiczne
Wrocławskie Pogotowie Ratunkowe znalazło się w centrum skandalu po ujawnieniu, że dwóch ratowników medycznych nielegalnie przeprowadzało badania ginekologiczne u młodych kobiet. Według doniesień, wybierali oni pacjentki, które uznawali za atrakcyjne, i przeprowadzali badania, które były niezgodne z prawem. Sprawa została zgłoszona do prokuratury, a w placówce trwa wewnętrzna kontrola.
Jedna z poszkodowanych kobiet zgłosiła sprawę, czując się poniżona i wykorzystana. Dyrektor pogotowia podjął natychmiastowe działania, w tym rozwiązanie umowy z jednym z ratowników. Prokuratura bada sprawę pod kątem przekroczenia uprawnień i naruszenia nietykalności cielesnej pacjentek.
United Cup: Polacy w finale prestiżowego turnieju tenisowego
Polska reprezentacja awansowała do finału turnieju United Cup w Sydney, po pokonaniu Kazachstanu 3:0 w półfinale. Kluczowe punkty zdobyli Hubert Hurkacz, Iga Świątek oraz para deblowa Maja Chwalińska i Jan Zieliński. W finale biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacją USA, która w półfinale pokonała Czechów.
United Cup, będący przygotowaniem do Australian Open, przyciąga najlepszych tenisistów z całego świata. Polska, po raz kolejny osiągając finał, potwierdza swoją silną pozycję w międzynarodowym tenisie. Turniej oferuje łącznie 10 mln dolarów nagród oraz cenne punkty do rankingów ATP i WTA.
red.
Na zdjęciu minister finansów Andrzej Domański w otoczeniu innych ministrów, fot. Flickr/KPRM
Inne tematy w dziale Polityka