W piątek, 3 stycznia 2025 roku, ulice Warszawy staną się areną manifestacji rolników sprzeciwiających się decyzjom płynącym z Brukseli. Protest odbędzie się pod hasłem „5x STOP” i ma być wyrazem niezadowolenia z polityki Unii Europejskiej oraz działań, które – zdaniem rolników – godzą w interesy polskiego rolnictwa i gospodarki. Tłumaczymy, jakie są główne postulaty protestujących.
Rolnicy protestują przeciwko umowie z krajami Mercosuru
Rolnicy zgromadzeni przez Porozumienie Organizacji Rolniczych wyrazili sprzeciw wobec Zielonego Ładu, umowy handlowej z krajami Mercosuru, niekontrolowanego importu z Ukrainy, niszczenia polskich lasów i łowiectwa oraz wygaszania polskiej gospodarki.
Manifestacja rozpocznie się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej, a następnie uczestnicy przemaszerują na plac Teatralny przed Teatr Wielki – Operę Narodową. Protest potrwa do godziny 23.
Utrudnienia w Warszawie
Protest rolników spowoduje znaczące utrudnienia w ruchu drogowym i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Tramwaje i autobusy na trasie manifestacji zostaną skierowane na objazdy. Policja przypomina również, że w Warszawie obowiązuje zakaz wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Złamanie tych przepisów będzie skutkowało kontrolami drogowymi i mandatami karnymi.
Dzisiaj rozpocznie się polska prezydencja w UE
Data protestu nie jest przypadkowa. Tego samego dnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się uroczysta gala inaugurująca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
W wydarzeniu wezmą udział premier Donald Tusk oraz przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Polska, która objęła prezydencję 1 stycznia 2025 roku, przez kolejne pół roku będzie odpowiedzialna za ustalanie porządku obrad i negocjacje między państwami członkowskimi.
Manifestacja rozpoczęła się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej, a następnie uczestnicy przemaszerują na plac Teatralny przed Teatr Wielki – Operę Narodową. Protest potrwa do godziny 23.
Najważniejsze postulaty rolników:
- Stop Zielonemu Ładowi – sprzeciw wobec unijnej polityki ekologicznej;
- Stop umowie z krajami Mercosuru – ochrona polskiego rynku przed nieuczciwą konkurencją;
- Stop importowi z Ukrainy – apel o regulację i ograniczenie napływu produktów spoza UE;
- Stop niszczeniu polskich lasów i łowiectwa – obrona krajowych zasobów naturalnych;
- Stop wygaszaniu polskiej gospodarki – działania na rzecz wsparcia rodzimego rolnictwa i przemysłu.
MB
Fot. Protest rolników w Warszawie. Źródło: PAP/Piotr Nowak
Inne tematy w dziale Społeczeństwo