Inauguracja polskiej prezydencji w Unii. Rolnicy przygotują "niespodziankę"

Redakcja Redakcja Newsy do 8 Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Dziś rusza uroczysta inauguracja polskiej prezydencji w Radzie EU. W wydarzeniu weźmie udział premier Donald Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Z tej okazji rolnicy przygotują wielki protest na ulicach Warszawy. Co jeszcze dzieje się 3 stycznia? Wojsko uniemożliwia aresztowanie zawieszonego prezydenta Korei Południowej, a w Berlinie doszło do eksplozji.

Start polskiej prezydencji

W piątek 3 stycznia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysta inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wydarzenie, które jest jednym z kluczowych momentów dla Polski na arenie międzynarodowej, uświetni wystąpienie premiera Donalda Tuska oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costy. Program artystyczny tego wieczoru został przygotowany przez znanego kompozytora Radzimira Dębskiego.


Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca, to czas intensywnej pracy i odpowiedzialności. Nasz kraj będzie odpowiadał m.in. za ustalanie porządku obrad i prowadzenie negocjacji pomiędzy państwami członkowskimi. - Prezydencja Polski będzie prezydencją otwierającą. Nie będziemy walczyć o to, ile spraw domkniemy, tylko o to, w ilu narzucimy nowy ton – podkreśliła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceminister w KPRM.

Hasło przewodnie polskiej prezydencji brzmi: „Bezpieczeństwo, Europo!” i obejmuje siedem kluczowych wymiarów: zewnętrzny, wewnętrzny, informacyjny, ekonomiczny, energetyczny, żywnościowy i zdrowotny. W ciągu najbliższego półrocza w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem ministrów unijnych. Pierwsze takie wydarzenia zaplanowano na styczeń: w dniach 21–22 stycznia spotkają się ministrowie edukacji, a 30–31 stycznia ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Jeszcze przed uroczystością inauguracyjną, o godzinie 18, premier Donald Tusk i przewodniczący Antonio Costa wezmą udział w dwustronnym spotkaniu. Oczekuje się, że podczas rozmów omówią najważniejsze wyzwania stojące przed Unią Europejską oraz priorytety Polski w trakcie prezydencji. Według nieoficjalnych doniesień, w piątek Warszawę może odwiedzić również delegacja z Ukrainy, chociaż szczegóły tego spotkania nie są jeszcze znane. 

Rolniczy protest na ulicach Warszawy

Uroczystej inauguracji polskiej prezydencji towarzyszy jednak cień protestów. O godzinie 14 przed budynkiem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na ul. Jasnej rozpocznie się pikieta zorganizowana przez Porozumienie Organizacji Rolniczych. Protestujący, zrzeszeni w pięciu organizacjach rolniczych, zapowiadają przemarsz ulicami Warszawy, wyrażając swój sprzeciw wobec polityki unijnej i rządowej. - Wszystkie organizacje rolnicze, które są w naszym kraju, będą protestować przeciwko szkodliwej polityce Unii Europejskiej – powiedział Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność.

Protestujący głównie domagają się zmiany polityki rolnej UE oraz sprzeciwiają się importowi płodów rolnych z Ukrainy. Uczestnicy demonstracji zamierzają zakończyć swój przemarsz pod gmachem Teatru Wielkiego, gdzie odbędzie się inauguracja. Obecność międzynarodowych delegacji sprawia, że protest może zwrócić uwagę na problemy polskich rolników na forum europejskim.

Inflacja na poziomie 5 proc.
W Polsce trwa debata na temat inflacji, która według ekonomisty Piotra Bartkiewicza z Banku Pekao wzrosła w grudniu 2024 roku do 5 proc. Głównymi czynnikami napędzającymi wzrost cen są droga żywność i wysokie koszty utrzymania. Bartkiewicz prognozuje, że szczyt inflacji przypadnie na marzec 2025 roku, osiągając poziom 5,8 proc.

- Na koniec roku inflacja powinna spaść do poziomu 3,6 proc., ale pierwsze miesiące będą trudne dla konsumentów – ocenił ekspert. Oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące inflacji za grudzień 2024 roku zostaną opublikowane już w piątek.

Wzmocnienie bezpieczeństwa cywilnego

Na łamach „Rzeczpospolitej” szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Zbigniew Muszyński, zapowiedział intensyfikację działań w zakresie szkoleń dla ludności cywilnej. „Głównym celem zmian jest zwiększenie odporności społecznej oraz zapewnienie obywatelom praktycznych umiejętności reagowania w trudnych sytuacjach” – stwierdził Muszyński. Planowane są m.in. regularne ćwiczenia praktyczne oraz obowiązkowe szkolenia dla władz lokalnych i osób zaangażowanych w obronę cywilną. 

Chaos w Korei Południowej i wybuch w Berlinie

Tymczasem z Korei Południowej napłynęły niepokojące informacje o politycznym kryzysie związanym z zawieszonym prezydentem Jun Suk Jeolem. Wojskowe blokady uniemożliwiły wykonanie nakazu aresztowania, co jeszcze bardziej zaostrzyło napięcia w kraju. Jest to pierwszy przypadek w historii Korei Południowej, kiedy sąd wydał nakaz aresztowania urzędującego prezydenta.

Ważną informacją ze świata jest też eksplozja eksplozja przed budynkiem policji w Berlinie, która wywołała poważne obrażenia dwojga funkcjonariuszy. Niemieckie władze badają, czy był to celowy atak.  


Fot. Iluminacja unijna na budynku PKiN w Warszawie/PAP

Red. 
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Polityka