Oświadczenie Rady Ławniczej SN, Romanowski zrzeka się statusu posła zawodowego, mocne słowa premiera Słowacji o Wołodymyrze Zełenskim, nowe informacje po zamachach w USA. Zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 21:00.
Romanowski: zrzekłem się statusu posła zawodowego; nie będę pobierać wynagrodzenia
Podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości b. wiceszef MS, poseł PiS Marcin Romanowski, który otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, przekazał, że "zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia.
Romanowski udostępnił PAP pismo do Kancelarii Sejmu, datowane na 2 stycznia 2025 r. "Uprzejmie informuję, że zrzekam się wynagrodzenia wynikającego ze statusu posła +zawodowego+. Jednocześnie pragnę zapewnić, że jako poseł +niezawodowy+ z jeszcze większą determinacją i zaangażowaniem będę realizował mandat poselski powierzony mi w wyborach powszechnych" - napisał.
Rada Ławnicza SN przyjmie w piątek uchwałę ws. konieczności przywrócenia praworządności w SN
Jak przekazał przewodniczący Rady Ławniczej SN Andrzej Kompa w piątek "rada m.in. przyjmie uchwałę w sprawie konieczności przywrócenia praworządności w Sądzie Najwyższym, komentującą obecny stan legalności Sądu, problem zgodności jego ukształtowania z Konstytucją i utrudnienia w pracy ławników".
Poinformował, że Rada zaopiniuje też kolejny wniosek o odwołanie ławnika SN, sformułowany przez I prezes SN dr hab. Małgorzatę Manowską. Dodał, że to 23 wniosek tego rodzaju na 30 w momencie wyboru, a 29 w chwili obecnej łącznej liczby ławników SN. Rada Ławnicza SN zbierze się w gmachu Sądu Najwyższego.
O godzinie 14 w holu głównym Sądu Najwyższego odbędzie się konferencja prasowa Rady Ławniczej. "Opinia publiczna ma prawo wiedzieć o tym, że Sąd Najwyższy jako instytucja nadal nie został doprowadzony do konstytucyjnego porządku. Z konsekwencjami mierzą się nie tylko ławnicy SN - ale przede wszystkim obywatele Rzeczypospolitej" - podkreślił Kompa.
Zełenski: armia zerwała rosyjskie plany okupacji Charkowa, Sum i Zaporoża
Ukraińskie wojska zerwały rosyjskie plany okupacji Charkowa, Sum i Zaporoża, które miały być zrealizowane jesienią i zimą 2024 roku. Moskwa planowała tam trzy operacje – oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Uważam, że tutaj przede wszystkim wykazali się żołnierze. Państwo przeszło przez to w 2024 roku" – powiedział w wieczornym programie telewizyjnym i wyraził wdzięczność dla mieszkańców tych miast.
Premier Słowacji: wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu to „sabotaż Zełenskiego”
Premier Słowacji Robert Fico nazwał „sabotażem Zełenskiego” wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do UE. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.
Fico twierdzi, że wstrzymanie tranzytu nie spowodowało zagrożenia dla dostaw gazu do słowackich gospodarstw domowych, a tylko utratę przychodów z przesyłu gazu przez terytorium Słowacji dalej na zachód Europy. Oszacował je na pół miliarda euro rocznie.
Premier zapowiedział, że przedstawiciele Słowacji będą w najbliższy wtorek rozmawiać w Brukseli o wstrzymaniu tranzytu. Według niektórych źródeł w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Ukrainy, Słowacji i Komisji Europejskiej. Po tych rozmowach Fico chce zwołać posiedzenie rządzącej koalicji, a później swego gabinetu w sprawie ewentualnego wstrzymania dostaw energii elektrycznej oraz znacznego ograniczenia wsparcia dla obywateli Ukrainy przebywających na terytorium Republiki Słowackiej.
CNN: Teslę, która wybuchła pod hotelem Trumpa wynajął żołnierz sił specjalnych
Tesla Cybertruck, która eksplodowała w środę pod hotelem Donalda Trumpa w Las Vegas, była wynajęta przez 36-letniego czynnego żołnierza sił specjalnych - podała w czwartek CNN. Nie ustalono jednak dotąd, czy to on zginął w eksplozji.
Jak podała stacja, powołując się na przedstawicieli władz, mężczyzna był 36-letnim żołnierzem zielonych beretów, który stacjonował w Niemczech wraz z 10. oddziałem jednostek specjalnych. Przebywał na urlopie w USA i miał wypożyczyć samochód w Kolorado.
Nie jest dotąd jasne, czy to on zawiózł Cybertrucka pod drzwi hotelu Trumpa w Las Vegas i zdetonował znajdujące się w pojeździe fajerwerki i zbiorniki z paliwem. Tożsamość kierowcy, który zginął w wybuchu nie została jeszcze ustalona. Obok kierowcy, niezagrażające życiu obrażenia odniosło siedem osób.
FBI: zamachowiec z Nowego Orleanu działał sam
Sprawca zamachu terrorystycznego w Nowym Orleanie działał sam - wynika z informacji podanych przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) podczas czwartkowej konferencji prasowej. Służby są pewne swojej oceny na podstawie przeprowadzonych przesłuchań i treści znalezionych w telefonach i komputerach zamachowca.
Rai stwierdził, że mimo początkowych podejrzeń o możliwych wspólnikach terrorysty, informacje te okazały się błędne. Policja znalazła natomiast dwie inne bomby, które wcześniej Jabbar umieścił w lodówkach turystycznych. Funkcjonariusze bezpiecznie zdetonowali obie. Przedstawiciele władz potwierdzili doniesienia o tym, że sprawca zamachu opublikował w sieci filmy, w których przysiągł wierność Państwu Islamskiemu. Rai powiedział również, że śledztwo FBI w sprawie wybuchu tesli pod hotelem Donalda Trumpa w Las Vegas jak dotąd nie wykazało żadnych związków z zamachem z Nowego Orleanu.
Strefa Gazy: 54 osoby zginęły w izraelskich atakach w Strefie Gazy
Co najmniej 54 Palestyńczyków zginęło w czwartek w Strefie Gazy w izraelskich atakach, w tym 11 w obozie dla osób przemieszczonych wewnętrznie w Al-Mawasi oraz sześć w siedzibie kierowanego przez Hamas ministerstwa spraw wewnętrznych w Chan Junus – podały miejscowe źródła medyczne.
Obóz w Al-Mawasi został wyznaczony jako strefa humanitarna dla cywilów na początku wojny między Izraelem a Hamasem. Wśród 11 ofiar izraelskiego ataku były kobiety i dzieci, a także dyrektor generalny wydziału policji w Strefie Gazy Mahmud Salah oraz jego współpracownik Husam Szahwan. MSW Strefy Gazy oceniło, że poprzez zabójstwo Salaha "okupant chce siać chaos w (enklawie) i zwiększyć cierpienia obywateli".
"Popełniając przestępstwo zabójstwa dyrektora generalnego policji w Strefie Gazy, okupant stara się szerzyć chaos i pogłębiać ludzkie cierpienia" - napisano w komunikacie.
na zdjęciu: Poseł PiS Marcin Romanowski podczas wypowiedzi dla mediów, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Paweł Supernak
Inne tematy w dziale Polityka