Zespół Captain Jack podczas "Sylwestra marzeń z TV Republika" w Chełmie. PAP/Wojtek Jargiło
Zespół Captain Jack podczas "Sylwestra marzeń z TV Republika" w Chełmie. PAP/Wojtek Jargiło

Sylwester z Republiką: kontrowersje, ale "Banaszek naprawia Chełm"

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Sylwester Telewizji Republika w Chełmie wywołał burzę komentarzy. Krytycy wskazują na koszt imprezy poniesiony przez miasto – ponad 600 tysięcy złotych – oraz na organizatora, Telewizję Republika, która często budzi skrajne emocje w społeczeństwie. Ale czy była to nieuzasadniona decyzja? Jakub Banaszek, prezydent Chełma, konsekwentnie rozwija miasto, co pokazują zarówno działania inwestycyjne, jak i decyzje promocyjne.

Chełm: Miasto z duszą i historią

Korzystając z okazji większego zainteresowania Chełmem, prezydent Jakub Banaszek we wpisie na portalu X przypomniał o wyjątkowości miasta:

"Chełm to miasto wielu opowieści. Naszym symbolem jest biały niedźwiedź. Miasto wielokulturowe, gdzie na każdym kroku można spotkać historię, a jak w soczewce splatają się tutaj losy, przeszłość Rzeczpospolitej" - czytamy w mediach społecznościowych samorządowca. 

To miasto z unikalnym dziedzictwem – od barokowych kościołów, przez Podziemia Kredowe, po historię Daniela Halickiego, króla Rusi, który założył Lwów. Prezydent zaznaczył, że Chełm ma potencjał, by „umożliwić budowanie dobrych relacji polsko-żydowskich” dzięki pamięci o takich postaciach, jak Szmul Zygielbojm.

Chełm: od zadłużenia do inwestycji

Chełm przez lata zmagał się z zaniedbaniem i zadłużeniem. Jak przypomina Mateusz Grzeszczuk, pochodzący z Chełma twórca podcastu „Podróż bez Paszportu”:

„Miasto opuszczała Pani Fisz (przyp. red. – poprzedniczka Banaszka w fotelu prezydenta) z 162,5 mln złotych długu. Drogi w tragicznym stanie, zero zakładów pracy, zero perspektyw. […] Żadnych pieniędzy, żadnych funduszy, żadnych projektów, wniosków unijnych. Zero politycznych relacji z Warszawą.”

Przyjście Jakuba Banaszka w 2018 roku zapoczątkowało zmiany. Miasto spłaciło prawie 50 mln zł długu, a inwestycje, takie jak rewitalizacja centrum, budowa obwodnicy czy darmowa komunikacja miejska, zmieniły jego oblicze.

"Chełmianie zagłosowali za zmianą, niezależnie od sympatii politycznych" – podkreślił Grzeszczuk.

Sylwester promocja i integracja mieszkańców Chełma

Organizacja Sylwestra w Chełmie była krokiem przemyślanym. Jak pisał na portalu X Banaszek, wydarzenie zwiększyło zainteresowanie miastem: „Korzystając z chwilowego, zwiększonego zainteresowania […] chciałbym wszystkich do tego wyjątkowego, pięknego i wciąż nieodkrytego miasta zaprosić”.

Sylwester, choć kontrowersyjny z powodu powiązań Republiki z politycznymi podziałami, tchnął życie w miasto, które wieczorami świeciło pustkami. Lokalni przedsiębiorcy, od sklepikarzy po hotelarzy, zyskali wyjątkową szansę na poprawę swoich budżetów.

"Ludzie mają prawo do disco-polo, jeżeli taka muzyka im się podoba” – pisał na portalu X Grzeszczuk, odpowiadając krytykom. Chełmianie, zmęczeni politycznymi sporami, docenili wydarzenie jako formę rozrywki i promocji miasta. 

Jakub Banaszek – z wielkiej polityki do samorządu

Jakub Banaszek to lider, który myśli strategicznie. W wywiadzie dla Salon24 mówił o swojej motywacji: "Szkoda mi było, jak marnowano potencjał Chełma. To miasto ma wiele do zaoferowania i zasługuje na to, by być dostrzeżone".  

Fot. Zespół Captain Jack podczas "Sylwestra marzeń z TV Republika" w Chełmie. PAP/Wojtek Jargiło

PP



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (47)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo