Żołnierz, który otworzył na Podlasiu ogień, będzie ścigany jak za próbę zabójstwa. Co jeszcze dzieje się 2 stycznia? Niemiecka prasa pisze o Donaldzie Tusku w kontekście objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. RPO Marcin Wiącek uważa, że minister finansów Andrzej Domański jest zobligowany do wypłaty środków z budżetu dla PiS po uchwale PKW.
Żołnierz otworzył ogień w Mielniku - konsekwencje
W Mielniku na Podlasiu doszło do dramatycznego incydentu, który może zakończyć się poważnymi konsekwencjami prawnymi dla żołnierza 18. Dywizji Zmechanizowanej. W środowy wieczór pijany wojskowy, pełniący służbę w ramach operacji Bezpieczne Podlasie, opuścił samowolnie obozowisko, zabierając ze sobą broń służbową. Następnie oddał strzały w kierunku cywilnego samochodu, w którym przebywali ojciec z córką - podało RMF FM. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Po oddaniu strzałów żołnierz ukrył się w pobliskim lesie, jednak szybko został odnaleziony i zatrzymany przez kolegów z jednostki. Rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej, Piotr Antoni Skiba, poinformował, że czynności z udziałem zatrzymanego odbędą się po jego wytrzeźwieniu. - Motywy jego działania są nieznane, ale ze względu na poważność zdarzenia żołnierz może usłyszeć zarzut usiłowania zabójstwa – oznajmił Skiba. Żandarmeria Wojskowa prowadzi dochodzenie pod nadzorem prokuratury, jednak szczegóły sprawy pozostają objęte tajemnicą śledztwa.
RPO nie wyobraża sobie blokady środków dla PiS
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) ostatecznie przyjęła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za kampanię wyborczą w 2023 roku. Decyzję tę wymusiło postanowienie Sądu Najwyższego. Profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, w rozmowie z TVN24 zwrócił uwagę, że decyzja PKW wywołuje skutki prawne, których minister finansów nie może zignorować.
- Minister finansów powinien wydać rozstrzygnięcie, które w razie potrzeby może zostać zaskarżone do sądu administracyjnego. Niedopuszczalne jest, by decyzja o finansowaniu partii politycznej była zależna od polityka – argumentował Wiącek. Jego zdaniem awantura po decyzji PKW pokazuje potrzebę reformy sądownictwa w Polsce, aby zapewnić pewność prawomocności orzeczeń.
Donald Tusk w niemieckich mediach i prezydencja Polski
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” ocenił, że Donald Tusk stoi przed poważnymi wyzwaniami politycznymi podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. Hasło przewodnie „Bezpieczeństwo, Europo!” podkreśla wagę wsparcia dla Ukrainy oraz wzmocnienia granic UE.
Gazeta zauważyła, że krytyczne podejście Tuska wobec Niemiec wynika z jego obaw o zagrożenie ze strony Rosji. Premier Polski dąży natomiast do zacieśnienia współpracy z krajami skandynawskimi i bałtyckimi, które podzielają jego obawy. Z okazji objęcia prezydencji kanclerz Olaf Scholz nazwał Donalda Tuska "przyjacielem".
Nowe świadczenie ZUS: dodatek do renty socjalnej
Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione do renty socjalnej mogą liczyć na nowy dodatek dopełniający w wysokości 2520 zł miesięcznie. Świadczenie to przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.
ZUS będzie wypłacał dodatek razem z rentą socjalną, a osobom, które już mają odpowiednie orzeczenia, przyzna go z urzędu. Pierwsze wypłaty zaplanowano na maj 2025 roku. Dodatek podlega waloryzacji i jest opodatkowany na takich samych zasadach, jak inne świadczenia emerytalno-rentowe.
Polska ratuje zabytki ukraińskie
Pomimo trwającej wojny polskie instytucje kontynuują prace konserwatorskie na Ukrainie. W Ołyce na Wołyniu od 2013 roku odnawiana jest kolegiata Świętej Trójcy, unikalny zabytek barokowy. Prace finansowane są z budżetu państwa, a od wybuchu wojny zabezpieczono m.in. ołtarz oraz odrestaurowano figury apostolskie. Polskie władze zapowiedziały też pomoc w odbudowie zabytków zniszczonych podczas rosyjskich ataków na Lwów.
Fot. Polski żołnierz/zdj. ilustracyjne Wikipedia
Red.
Inne tematy w dziale Polityka