Wraz z nadejściem nowego roku, wielu z nas zastanawia się, jakie produkty podrożeją i dlaczego. Ekspert Jakub Olipra, ekonomista z banku Credit Agricole, w rozmowie z "Faktem" ostrzega, że w 2025 roku ceny żywności mogą wzrosnąć szybciej niż ogólny wskaźnik inflacji. Warto przyjrzeć się prognozom, by lepiej zrozumieć, co nas czeka.
PWzrosty cen żywności w 2025 r. Najmocniej podrożeją owoce i warzywa
Największe wzrosty cen dotkną warzyw i owoców. Wynika to przede wszystkim ze słabych krajowych zbiorów w 2024 roku, które wpływają na dostępność produktów w nadchodzącym sezonie. Jak wskazuje Olipra, w 2025 roku ceny owoców mogą wzrosnąć nawet o 14,2%, a warzyw o 7%. Skala podwyżek zależeć będzie jednak od wyników nowych zbiorów w tym roku.
Tego najbardziej obawiają się Polacy w 2025 roku:
Ceny mięsa i jaj również pójdą w górę
Na liście drożejących produktów znajdą się także mleko, sery i jaja. Ekspert zwraca uwagę na globalny problem ograniczonej podaży mleka u głównych eksporterów, przy jednoczesnym wzroście popytu na produkty mleczne. Szczególnie wyraźne podwyżki mają dotyczyć serów. Jaja również będą droższe – o około 5,6% – głównie przez zmiany w unijnych regulacjach produkcji, które zakładają przejście na systemy bezklatkowe.
Kolejną kategorią, w której ceny wzrosną, jest mięso. Jakub Olipra prognozuje, że w 2025 roku za mięso zapłacimy średnio o 3,7% więcej niż w poprzednim roku, co w dużej mierze wynika z rosnących kosztów produkcji i ograniczonej podaży wieprzowiny.
Podrożeją też inne podstawowe produkty
Dla miłośników słodkości również nie ma dobrych wieści. Drożejące na światowych rynkach kakao wpłynie na ceny czekolady oraz wyrobów cukierniczych. Wzrost w tej kategorii wyniesie około 4,1%.
Masło, które w ostatnich miesiącach budziło duże emocje, prawdopodobnie osiągnęło już szczyt swoich cen. Ekspert wskazuje jednak, że w kategorii „oleje i tłuszcze” możliwy jest wzrost na poziomie 8,9%. Stabilizacja cen masła może być więc krótkotrwała.
Ceny pieczywa wzrosną w mniejszym stopniu – o około 3,5%. Wysoka baza z poprzedniego roku oraz niskie ceny zbóż będą ograniczać skalę podwyżek. Za chleb i inne produkty zbożowe zapłacimy jednak więcej, co zauważą wszyscy kupujący.
Wzrost cen żywności w 2025 roku prognozowany jest na poziomie 5,1%, co oznacza szybsze tempo niż w roku 2024, gdy wyniósł on 3,4%. To oznacza, że wyższe ceny produktów spożywczych wpłyną na budżety domowe wielu Polaków.
Tego dowiedziałeś się z naszego tekstu:
- W 2025 roku ceny żywności mają wzrosnąć o 5,1%, szybciej niż wynosi oficjalna inflacja;
- Największe podwyżki dotkną warzyw (o 7%) i owoców (o 14,2%) z powodu słabych zbiorów;
- Produkty mleczne, w tym sery, oraz jaja będą droższe przez ograniczoną podaż i zmiany w produkcji;
- Mięso zdrożeje o 3,7%, głównie wieprzowina, ze względu na wyższe koszty produkcji;
- Droższe kakao podniesie ceny słodyczy o 4,1%;
- Masło może lekko podrożeć, ale ceny tłuszczów wzrosną średnio o 8,9%;Pieczywo zdrożeje o 3,5%, dzięki czemu podwyżki będą mniej odczuwalne niż w innych kategoriach.
MB
Fot. Owoce i warzywa w sklepie (zdjęcie przykładowe). Źródło: Pixabay.com
Inne tematy w dziale Gospodarka