Perspektywy Polaków w nowym roku. Ta grupa ma największe obawy

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków, jak oceniają sytuację w ich miejscu pracy. Okazało się, że 61 proc. uważa, że jest dobra lub bardzo dobra. Najgorzej swoją sytuację postrzegają rolnicy.

„W ostatnim miesiącu 2024 roku ponad połowa pracujących Polaków przyznaje, że sytuacja w ich miejscu pracy jest dobra (53 proc.) i dodatkowe 8 proc. uważa, że jest ona bardzo dobra" - wskazała pracownia CBOS. Z kolei 27 proc. ocenia ją jako ani dobrą, ani złą, a 10 proc. proc. postrzega ją źle lub bardzo źle (odpowiednio 8 proc. i 2 proc.). Autorzy badania zauważyli, że miesiąc do miesiąca nieznacznie poprawiły się oceny aktualnej sytuacji w miejscu pracy. W grudniu udział osób twierdzących, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra wzrósł o 2 punkty procentowe i o tyle samo zmniejszył się odsetek badanych uważających przeciwnie. 


Obawy wśród rolników 

„Przyglądając się opiniom badanych w poszczególnych grupach społeczno-zawodowych, można stwierdzić, że – podobnie jak w zeszłym miesiącu – najgorzej sytuację w swoim miejscu pracy postrzegają rolnicy" - dodał CBOS. Jednocześnie z badania wynika, że 39 proc. rolników ocenia swoją sytuację jako dobrą (+14 proc. mdm). Źle ocenia ją 34 proc. Ponadto, pracownia wskazała, że "osoby o poglądach prawicowych rzadziej uważają, że sytuacja w ich firmach jest dobra (55 proc.) niż ankietowani utożsamiający się z lewą stroną sceny politycznej (68 proc.)".

CBOS zbadał też przewidywania Polaków dot. sytuacji w ich miejscu pracy. Wynika z tego, że większość (60 proc.) uważa, iż pozostanie ona bez zmian. Z kolei 21 proc. spodziewa się poprawy (19 proc. umiarkowanej, 2 proc. zdecydowanej). Kolejne 9 proc. jest zdania, że sytuacja ta się pogorszy, a 2 proc. jest o tym zdecydowanie przekonana. „Prognozy dotyczące sytuacji w zakładach pracy zmieniły się od listopada w niewielkim stopniu" - zauważyła pracownia. O jeden punkt procentowy wzrósł udział optymistów oraz osób niespodziewających się zmiany. Natomiast o 2 punkty procentowe zmalał odsetek pesymistów.

„W zeszłym miesiącu 41 proc. ankietowanych pracujących na własny rachunek wyrażało optymizm wobec przyszłej sytuacji w swoim miejscu pracy, a obecnie odsetek ten wynosi 26 proc." - zaznaczyła pracownia. Wskazała, że 28 proc. pracowników usług twierdzi, że sytuacja w ich zakładzie pracy się poprawi. Dodała, że w ubiegłym miesiącu żaden rolnik pracujący w prywatnych zakładach rolnych nie wyrażał nadziei na poprawę, a "obecnie jest to ponad jedna piąta (22 proc.)".

"Dodatkowo badani o poglądach lewicowych częściej (30 proc.) są zdania, że sytuacja w ich miejscu pracy się poprawi, niż respondenci identyfikujący się z prawicą (14 proc.)" - wskazano w opicie badania.

CBOS poinformował, że w grudniu poczucie bezpieczeństwa zawodowego uległo niewielkiej poprawie, gdyż o 2 pp. zwiększyła się grupa aktywnych zawodowo, którzy nie biorą pod uwagę możliwości utraty pracy (zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp.) – obecnie jest to 74 proc. z nich. Natomiast o 1 pp. zmniejszył się odsetek obawiających się straty zatrudnienia (24 proc.), a 2 proc. nie ma na ten temat zdania. "Podobnie jak w przypadku przewidywań dotyczących przyszłości firm badanych poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia jest mało zróżnicowane ze względu na cechy społeczno-demograficzne" - zauważono. 


Znalezienie odpowiedniej pracy 

Autorzy badania wskazali, że ocena sytuacji na lokalnych rynkach pracy nieco się pogorszyła, gdyż spadł odsetek osób deklarujących, że w ich okolicy można znaleźć odpowiednią pracę (o 2 pp., do 14 proc.). Natomiast wzrost o 1 pp. odnotowano w grupie respondentów twierdzących, że można znaleźć jakąś pracę, ale nie odpowiada ona ich oczekiwaniom (54 proc.), a także o 3 pp. wśród badanych, którzy są zdania, że w ich okolicy trudno o jakąkolwiek pracę (20 proc.). "Odsetek Polaków deklarujących, że w ich miejscowości lub okolicy nie można znaleźć żadnej pracy, od sierpnia br. oscyluje na poziomie 3–4 proc. O 2 punkty procentowe zmalał udział niemających zdania na ten temat (9 proc.)" - dodano.

Pracownia wskazała, że wyniki są zróżnicowane w zależności od wielkości miejscowości. W miastach do 19 tys. mieszkańców „tylko 7 proc. uważa, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, podczas gdy w największych miastach pogląd ten podziela co czwarty badany (25 proc. wśród mieszkańców co najmniej półmilionowych miast". 


Fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne

Tomasz Wypych


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo