Rok 2025 rozpoczął się z hukiem – dosłownie i w przenośni. Polacy bawili się na kilku spektakularnych koncertach i widowiskach. TVP zdominowała ten wieczór, stawiając na międzynarodowe gwiazdy i rozmach, Polsat zachwycił decyzją o rezygnacji z fajerwerków, a Telewizja Republika udowodniła, że można się wyśmienicie bawić także w mniejszych miastach. Tylko Zakopane zawiodło uczestników.
Sylwester z Dwójką TVP i - Bryan Adams na Stadionie Śląskim
Telewizja Polska po raz kolejny postawiła na sprawdzoną lokalizację – Stadion Śląski w Chorzowie. Wydarzenie, reklamowane jako jedno z największych w kraju, spełniło oczekiwania widzów, a nawet według niektórych komentujących je przewyższyło. Hasłem przewodnim była różnorodność, a na scenie pojawiło się ponad 40 artystów, w tym światowej sławy gwiazda – Bryan Adams. Jego występ, tuż przed północą, był punktem kulminacyjnym wieczoru.
Komentarze widzów w sieci były w większości entuzjastyczne: „Bryan Adams był cudowny! Wzruszył mnie do łez, to było niesamowite!” „Najlepszy sylwester od lat. Brawo TVP za poziom!”.
Dodatkową atrakcją były kosmiczne efekty specjalne, 120-metrowa podwójna scena i pokaz fajerwerków, który rozświetlił niebo nad Chorzowem o północy. Publiczności podobały się także występy Sary James, Michała Szpaka, czy dyskotekowe rytmy Loony i DJ BoBo. Mieszane odczucia mieli widzowie co do przeróbek znanych hitów, co nie wszystkim wykonawcom wyszło, czy osobliwego twerk dance w przeróbce "Asereje" Las Ketchup Blanki. Komentatorzy zwrócili uwagę, że prowadzący w ogóle nie uprawiali polityki, liczyła się tylko dobra zabawa. Według szacunków w Chorzowie na żywo imprezowało około 50 tys. osób.
Polsat i Sylwestrowa Moc Przebojów w Toruniu
Polsat przeniósł swoje sylwestrowe widowisko do Torunia, a jego główną gwiazdą była Doda. Wystąpiła w dwóch imponujących kreacjach, które wywołały lawinę komentarzy w mediach społecznościowych. Publiczność zachwyciły także występy zespołów Feel i Weekend oraz pokazy laserowe, które zastąpiły tradycyjne fajerwerki. Widzom podpadł natomiast Smolasty, który zapomniał tekstu piosenki.
Decyzja o rezygnacji z pirotechniki spotkała się z pozytywnym odbiorem, choć nie brakowało kontrowersji dotyczących oprawy wizualnej. Internauci byli podzieleni: „Brawo za brak fajerwerków. To przyszłość takich wydarzeń!”, „Doda błyszczała, ale Smolasty zaliczył wpadkę. Mimo to, dobrze się bawiliśmy!”. Z Polsatem w Toruniu Nowy Rok witało kilkanaście tysięcy osób.
Polsat zmienił godzinę rozpoczęcia swojej transmisji na wcześniejszą, co niemile zaskoczyło wielu widzów, którzy przegapili pierwsze występy.
Telewizja Republika i debiut w Chełmie
Telewizja Republika zadebiutowała na sylwestrowej mapie z koncertem na Placu Łuczkowskiego w Chełmie. Występom największych gwiazd disco polo i zagranicznych wykonawców, takich jak Boney M czy Bad Boys Blue, towarzyszyła gorąca atmosfera. Jednak były też zgrzyty - już podczas trwania koncertu w sieci zaroiło się od komentarzy, że część wykonawców śpiewa z playbacku.
Choć publiczność na miejscu była mniejsza zdecydowanie niż w przypadku TVP czy Polsatu, Telewizja Republika chwali się przyciągnęła przed ekrany 3 miliony widzów, co można uznać za ogromny sukces debiutu. Prezydent Chełma Jakub Banaszek po imprezie zamieścił w sieci wpis, w którym zaznaczył, że „jest dumny z tak wspaniałej publiczności”.
Góralski Sylwester pod Tatrami w cieniu krytyki
Zakopane, które przez lata było centrum sylwestrowych wydarzeń, w tym roku zorganizowało znacznie skromniejszą imprezę. Na scenie pojawili się m.in. Skaldowie i Brathanki, ale wrażenia widzów były dalekie od entuzjazmu: „To nie był sylwester, tylko stypa...”
„Wstyd! Dawniej Zakopane było symbolem świetnej zabawy.” Problemem było to, że władze Zakopanego postawiły na folkowe klimaty, a wykonawcy, choć dawali ciekawe występy, to nie porwali spragnionej przebojów publiczności. Dopiero znajome hity Skaldów rozkołysały tłum pod Równią Krupową. Mimo to według szacunków w Zakopanem bawiło się ok. 20 tys. osób.
red.
Na zdjęciu Bryan Adams podczas "Sylwestra z Dwójką" na Polach Marsowych pod Stadionem Śląskim w Chorzowie, fot. PAP/Michał Meissner
Inne tematy w dziale Kultura