fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Zamieszki podczas nocy sylwestrowej w Niemczech. Policja ochraniała strażaków

Redakcja Redakcja Newsy do 8 Obserwuj temat Obserwuj notkę 137
Choć dopiero rozpoczął się nowy rok, już teraz wiele wydarzeń z poranka budzi zainteresowanie. Sylwestrowa noc w Niemczech znów nie obyła się bez ofiar. W Polsce nieco spokojniej, choć strażacy mieli pełne ręce roboty. Polska obejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Rosja wstrzymała tranzyt gazu do Europy, a Słowacy mają nową wersję hymnu państwowego.


Niemcy: Sylwestrowa noc w cieniu tragedii

Sylwestrowa noc w Niemczech, choć pełna zabawy, przyniosła również tragiczne wydarzenia. W Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii nieostrożne obchodzenie się z fajerwerkami zakończyło się śmiercią czterech osób i licznymi obrażeniami wśród uczestników zabaw.

W Berlinie strażacy mieli ręce pełne roboty, a szpitale, w tym Szpital Pogotowia Ratunkowego w Marzahn, pracowały w pełnym składzie, by pomóc ofiarom eksplozji fajerwerków. Berlińska policja eskortowała ekipy strażackie w mieście dla ich własnego bezpieczeństwa. Aresztowano ponad 300 osób. Grupa około 50 osób w Lipsku zaatakowała służby ratunkowe. Podobne doniesienia i zdjęcia pojawiły się w niektórych częściach Hamburga i w innych miejscach.


W Neuwied, małym mieście w zachodnich Niemczech, fajerwerki spowodowały pożar w magazynie drewna, który urósł do poważnych rozmiarów. Konieczna była ewakuacja mieszkańców z pobliskich domów.


Polska: Podpalili miejską choinkę

Również w Polsce sylwestrowa noc nie przebiegła spokojnie. Strażacy otrzymali prawie 1,5 tys. zgłoszeń, z czego większość dotyczyła pożarów wywołanych przez fajerwerki. Najpoważniejszy incydent miał miejsce w Radomiu, gdzie doszło do pożaru kamienicy. Na szczęście udało się uniknąć ofiar.

Tragicznie zakończyła się natomiast noc sylwestrowa dla trójki młodych mężczyzn w Gnojniku (woj. małopolskie). Samochód, którym jechali młodzi ludzie w wieku około 18 lat, został niemal całkowicie zmiażdżony. Aż trudno rozpoznać markę. Jeden zginął na miejscu, dwóch z poważnymi obrażeniami przetransportowano do szpitala. W Rumi – na ulicy Sobieskiego, krótko po przywitaniu Nowego Roku, kierowca potrącił 25-letniego pieszego i uciekł z miejsca zdarzenia. Niestety, życia młodego mężczyzny nie udało się uratować.

Po północy doszło do pożaru choinki bożonarodzeniowej, stojącej na Rynku w Raciborzu. W pierwszej kolejności zareagowali świadkowie, którzy użyli gaśnic, na miejsce skierowano zastęp strażaków, którzy dogasili pożar. Ogień zniszczył dolną część choinki. „Według dotychczasowych ustaleń przyczyną pożaru było podpalenie” - powiedział dyżurny Komendy Powiatowej PSP w Raciborzu.

Największa impreza plenerowa - Sylwester z Dwójką - odbywała się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie stary rok żegnało i witało nowy kilkadziesiąt tysięcy osób. Mundurowi odnotowali jedynie kilka incydentów związanych z nadużyciem alkoholu.

W minioną noc funkcjonariusze policji przeprowadzili w sumie ponad 14 tys. interwencji. Według wstępnych ustaleń na polskich drogach doszło do 36 wypadków. W ich wyniku zginęły trzy osoby, a 34 zostały ranne. Funkcjonariusze zatrzymali 181 nietrzeźwych kierowców. Według KGP sylwester przebiegał bezpiecznie.


Orędzie noworoczne i polska prezydencja

Prezydent Andrzej Duda w swoim noworocznym orędziu ostro skrytykował rząd Donalda Tuska. Zarzucił koalicji rządzącej pogłębianie podziałów, chaos w wymiarze sprawiedliwości oraz brak postępów w strategicznych inwestycjach, takich jak Centralny Port Komunikacyjny. Podkreślił również wagę nadchodzących wyborów prezydenckich, apelując o wybór osoby, która zapewni Polsce bezpieczeństwo i suwerenność.

Prezydent zwrócił uwagę na kluczową rolę NATO i współpracy z USA w kontekście wojny na Ukrainie. Wyraził zadowolenie z polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczyna się właśnie 1 stycznia, i zapowiedział działania na rzecz zacieśnienia relacji transatlantyckich.

To drugi raz, kiedy Polska sprawuje prezydencję w Radzie UE - poprzednia przypadała na drugie półrocze 2011 r. Tym razem hasłem przewodnim będzie: "Bezpieczeństwo, Europo". Polska będzie chciała skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.


Historyczna decyzja Ukrainy i reakcja Rosji

Rosyjski Gazprom ogłosił wstrzymanie eksportu gazu do Europy przez Ukrainę. Decyzja ta była następstwem wygaśnięcia 5-letniej umowy tranzytowej. Ukraina uzasadniła ten krok względami bezpieczeństwa narodowego, a prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Rosja nie powinna zarabiać na krwi ukraińskich obywateli.

Unia Europejska kontynuuje wysiłki zmierzające do uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych, ale wstrzymanie tranzytu gazu może wpłynąć na sytuację energetyczną niektórych krajów, takich jak Słowacja.


Kontrowersje wokół nowego hymnu Słowacji

Nowy rok na Słowacji rozpoczął się od kontrowersji związanych z nową aranżacją hymnu narodowego. Nowa wersja, bardziej monumentalna i wolniejsza, wzbudziła mieszane reakcje zarówno wśród muzykologów, jak i polityków. Opozycja krytykuje brak konsultacji i wysokie koszty projektu, a publiczna premiera hymnu zaplanowana jest na noworoczny koncert Filharmonii.

Rozgrzewka przed wyborami prezydenckimi

Kampania prezydencka jeszcze oficjalnie się nie rozpoczęła, ale atmosfera wokół nadchodzących wyborów już się zagęszcza. Według badania przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, większość Polaków uważa, że wybory będą uczciwe i demokratyczne. Optymizm w tej kwestii wyraża 61,8 proc. ankietowanych, z czego 29,5 proc. jest o tym „zdecydowanie przekonana”. Jednakże niemal 25 proc. respondentów ma wątpliwości co do uczciwości głosowania, a wśród niezdecydowanych wyborców sceptycyzm jest jeszcze większy.

Tymczasem na decyzję marszałka Sejmu w sprawie terminu wyborów prezydenckich czekają zarówno politycy, jak i wyborcy. Kandydaci już odbywają pierwsze spotkania z elektoratem, starając się przekonać do swoich wizji na przyszłość Polski.


Sukcesy biało-czerwonych na United Cup

Na sportowej arenie Polacy rozpoczęli nowy rok od sukcesu. Reprezentacja Polski w tenisowym turnieju United Cup w Australii awansowała do ćwierćfinału po zwycięstwie nad Czechami 2:1. Decydujący punkt dla biało-czerwonych zdobyli Iga Świątek i Hubert Hurkacz, wygrywając miksta z Karoliną Muchovą i Tomasem Machacem.

Ten turniej jest ważnym sprawdzianem przed Australian Open, które rozpocznie się w połowie stycznia. Polska drużyna ma szansę na wysokie miejsce w tegorocznej edycji, kontynuując dobrą passę z ubiegłych lat.

red.

Na zdjęciu noc sylwestrowa w Berlinie, fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj137 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (137)

Inne tematy w dziale Polityka