Sylwestrowa noc to czas zabawy, ale dla wielu osób poranek może oznaczać nieprzyjemne skutki w postaci kaca. Choć najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest rezygnacja z alkoholu, nie zawsze udaje się to w praktyce. Dowiedz się, jak złagodzić objawy kaca, co warto zjeść, jakie płyny pić i dlaczego miód i zupy są twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami w walce z porannym złym samopoczuciem.
Kiedy pojawia się kac?
Alkohol towarzyszy ludziom przynajmniej od 5000 lat i można przyjąć, że od tak dawna podąża za nim jego wierny druh: kac. Nazwa kac pochodzi od niemieckiego Katzenjammer i określa złe samopoczucie występujące kilka godzin po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.
Typowymi objawami kaca są zmęczenie, osłabienie, wzmożone pragnienie, ból głowy, szybki puls, podwyższone tętno, bóle mięśni, nudności, ból żołądka, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięk, niepokój, drażliwość, pocenie się i wyższe od tego, które zazwyczaj mamy ciśnienie krwi. Kac może przebiegać różnie w zależności od osoby, a wywołać go może nawet wypicie kilku drinków.
Metabolizm, czyli „trawienie” alkoholu odbywa się przede wszystkim w wątrobie, a jego produktem ubocznym jest kwas octowy i niezwykle toksyczny aldehyd octowy, który przyczynia się do destrukcji wątroby, trzustki, mózgu, przewodu pokarmowego i innych narządów. Objawy kaca są największe wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi powraca do poziomu bliskiego zeru i mogą utrzymywać się nawet ponad 24 godziny.
Kac po alkoholu - jak go uniknąć i jak sobie z nim poradzić?
Ci "doświadczeni" mówią, że przed zakrapianym spotkaniem warto wypocząć, zjeść coś tłustego by ochronić żołądek i spowolnić wchłanianie alkoholu oraz ograniczyć palenie, bo nikotyna potęguje działanie trunków.
Kiedy już usiądziemy do stołu z zamiarem wznoszenia toastów, pamiętajmy o tym, by nie mieszać różnych rodzajów alkoholu oraz nie łączyć go z gazowanymi napojami, bo dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie „procentów”. Wtedy najgorsze skutki kaca tak się nasilą, że nie tylko będziemy bardziej cierpieć z powodu bólu, ale również ze wstydu, kiedy na zdjęciach, być może już wrzuconych na portale społecznościowe, zobaczymy, co wyprawialiśmy w stanie „ograniczonej poczytalności”.
W trakcie picia alkoholu róbmy przerwy po to, by mógł się on na bieżąco wchłaniać i nie pijmy go przez słomkę, najlepiej szybko połykajmy. Warto też wiedzieć, że bardziej szkodzą alkohole ciemne, a to dlatego, że zawarte w nich różne dodatki płyn nasilając kiepskie samopoczucie. A jak, już zakończymy hulanki to przed snem weźmy witaminę C i wypijmy przynajmniej pół litra wody.
Najlepsze domowe sposoby na szybki powrót do formy
Wszystkie te zabiegi mogą jednak nie pomóc i rano okaże się, że jednak to kac jest górą. Wtedy wskazany jest prysznic i picie dużej ilości płynów: wody mineralnej niegazowanej, napojów izotonicznych, soku pomidorowego, wody z kiszonych ogórków, zielonej herbaty maślanki lub kefiru. Świetny jest miód, bo dzięki zawartości fruktozy, wspomaga metabolizm i oczyszczanie zatrutego alkoholem organizmu. Wystarczy łyżkę miodu wymieszać w szklance wody z dodatkiem plasterka cytryny. Ci, którzy lubią zioła powinni zrobić sobie napar z piołunu. Nie polecamy tzw. klinika, kto wie, co to jest, niech nie korzysta, a kto nie wie, niech się nie dowiaduje.
Jeśli mamy wyrozumiałego psa ,to idźmy z nim na spacer, ale gdyby czworonóg odmówił, to przejdźmy się sami, bo dotlenienie łagodzi ból głowy i poprawia samopoczucie. Podejmijmy też negocjacje z żołądkiem, by dał radę coś zjeść. Sprawdzą się jajka na miękko, tłusty rosół, tłuste mięso, kwaśne zupa z kapuśniakiem i nieśmiertelnym żurkiem oraz barszczykiem na czele. Dobrze wpłyną na nas owoce z dużą zawartością witaminy C. Doskonałe są szparagi, bo zawierają aminokwasy i minerały znajdujące się w pędach i liściach młodych roślin. Łagodzą objawy kaca, a jeszcze lepiej je zjemy przed przyjęciem, bo pomagają uchronić komórki wątroby szkodliwymi produktów spalania alkoholu.
Sposoby na kaca - apteczne rozwiązania na trudny poranek
Leku leczącego kaca nie ma, ale w aptece dostępne są preparaty łagodzące jego objawy. Nie ma znaczenia, czy kupimy tradycyjne tabletki, proszki, czy tabletki musujące. Warto, aby zawierały elektrolity, które pomogą szybciej nawodnić organizm. Jeżeli dokucza nam ból głowy, warto po prostu sięgnąć po ibuprofen lub aspirynę. Pamiętaj, żeby najlepiej wziąć leki po posiłku.
I najważniejsze: zanim usiądziemy za kierownicą samochodu, sprawdźmy, czy alkohol na dobre opuścił już organizm.
Podsumowanie:
Z tego tekstu dowiedziałeś się, że:
- Objawy kaca są najbardziej nasilone, gdy poziom alkoholu we krwi spada do zera, co może powodować bóle głowy, nudności, osłabienie i drażliwość.
- Przed zakrapianym spotkaniem warto zjeść tłusty posiłek, by spowolnić wchłanianie alkoholu, oraz unikać napojów gazowanych, które przyspieszają jego działanie.
- Nie mieszaj różnych rodzajów alkoholu, rób przerwy między drinkami i unikaj picia przez słomkę, by zmniejszyć ryzyko kaca.
- Ciemne trunki, jak whisky czy czerwone wino, zawierają dodatki, które nasilają objawy kaca, w przeciwieństwie do klarownych alkoholi jak wódka.
- Nawodnienie organizmu wodą mineralną, sokiem pomidorowym czy napojami izotonicznymi to podstawa. Miód z cytryną wspomaga metabolizm alkoholu.
- Kwaśne zupy, jak żurek czy kapuśniak, jajka na miękko, tłusty rosół oraz owoce bogate w witaminę C pomagają złagodzić objawy i przywrócić energię.
- Krótki spacer na świeżym powietrzu pomaga złagodzić ból głowy i poprawia samopoczucie.
- Oprócz domowych metod, w aptece znajdziesz preparaty zawierające elektrolity, które przyspieszą regenerację organizmu.
Tomasz Wypych
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Inne tematy w dziale Rozmaitości