Tusk wydaje wyrok ws. PKW i pieniędzy dla PiS. Orlen kończy dotowanie PKOI

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 205
Premier Donald Tusk zasugerował, że PiS mimo decyzji Sądu Najwyższego i dzisiejszej uchwały PKW nie otrzyma pieniędzy z budżetu. Opozycja przypomina o ewentualnych zarzutach dla szefa gabinetu i ministra Andrzeja Domańskiego, jeśli zablokuje dotację podmiotową i subwencję. Co jeszcze dzieje się 30 grudnia? Orlen nie przedłuży współpracy z PKOI.

Premier Tusk o decyzji PKW: "Pieniędzy nie ma i nie będzie"

W poniedziałek premier Donald Tusk skomentował decyzję Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) dotyczącą sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości z wyborów parlamentarnych w 2023 roku. "Pieniędzy nie ma i nie będzie; na moje oko tyle wynika z uchwały PKW" – napisał Tusk na platformie X, podkreślając poważne konsekwencje dla finansów partii. 

Decyzja PKW o przyjęciu sprawozdania wynikała z postanowienia Sądu Najwyższego z 11 grudnia. PKW zaakceptowała dokument, ale podkreśliła, że nie przesądza statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (IKNiSP) SN, która wydała to orzeczenie. Komisja zaznaczyła, że uchwała została podjęta "wyłącznie w wyniku uwzględnienia skargi PiS" i jest ścisłe powiązana z orzeczeniem SN, które musi pochodzić od organu "będącego sądem w rozumieniu konstytucji i Kodeksu wyborczego".

Za przyjęciem uchwały głosowało czterech członków PKW, trzech było przeciw, a dwóch wybranych z inicjatywy KO wstrzymało się od głosu. Decyzja ta otwiera drogę do wypłaty kolejnych transz subwencji dla PiS. Opozycja przypomina ministrowi Andrzejowi Domańskiemu, że nie ma wyjścia i jest zobligowany do odblokowania środków z budżetu. Minister w KPRM Maciej Berek w TVN24 oznajmił, że rząd musi to sobie "przeanalizować i zakodować", czyli dać sobie kilka godzin do namysłu, co dalej.  


Orlen wycofuje wsparcie dla PKOl

Orlen poinformował, że nie przedłuży umowy sponsorskiej z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl). Firma zapowiedziała jednak, że nadal będzie wspierać polskich sportowców poprzez związki sportowe lub indywidualne kontrakty. Decyzja Orlenu wpisuje się w trend wycofywania wsparcia przez inne duże firmy, takie jak Tauron i Enea, co jest efektem krytyki PKOl po słabym wyniku Polaków na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku, ale i informacjach o majątku Radosława Piesiewicza. Szef PKOI jest skonfliktowany z ministrem sportu Sławomirem Nitrasem.  


Delegacje prokuratorów - Bodnar usuwa krytyków

Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował trzech swoich zastępców – Michała Ostrowskiego, Roberta Hernanda i Krzysztofa Sieraka – do pracy w wydziałach zamiejscowych Prokuratury Krajowej. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje, gdyż prokuratorzy manifestowali sprzeciw wobec reform wprowadzanych przez Bodnara.

Prokuratorzy opublikowali oświadczenie, w którym twierdzą, że decyzja Bodnara jest próbą pozbawienia ich funkcji bez zgody prezydenta RP. Rzeczniczka PG Anna Adamiak argumentowała w kontrze, że delegacje są zgodne z ustawą i służą budowaniu sprawnej, niezależnej prokuratury.

Prezydent podpisuje ustawy o "Intersputniku"

Prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy o wypowiedzeniu przez Polskę porozumienia ws. "Intersputnika" – międzynarodowej organizacji łączności kosmicznej, kontrolowanej przez Rosję. Polska od dawna nie korzysta z zasobów Intersputnika, a decyzja wpisuje się w geopolityczne ograniczenie współpracy z Rosją. Łącznie prezydent dziś podpisał trzy ustawy wysłane przez parlament. 

Ukraina dokonuje wymiany jeńców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o wymianie jeńców z Rosją, w wyniku której do ojczyzny wróciło 189 żołnierzy, w tym obrońcy Azowstalu i Wyspy Wężowej. Zełenski podkreślił, że wymiana była możliwa dzięki wsparciu międzynarodowych partnerów, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę udało się uwolnić ponad 3950 ukraińskich jeńców. 

 

Fot. Premier Donald Tusk/KPRM

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj205 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (205)

Inne tematy w dziale Polityka