Magdalena Środa i Jacek Żakowski przestają być stałymi felietonistami „Gazety Wyborczej” – informuje portal Wirtualnemedia.pl. W ubiegły piątek swoją współpracę z dziennikiem zakończyła Monika Olejnik.
Kolejne odejścia z "Gazety Wyborczej"
Jak wcześniej informowaliśmy, Monika Olejnik, znana dziennikarka TVN24, zrezygnowała z pisania cotygodniowych felietonów dla „Gazety Wyborczej” (Agora). Okazuje się, że to dopiero początek zmian.
– Od 1 stycznia rezygnujemy ze stałych, cotygodniowych felietonów Moniki Olejnik, Magdaleny Środy i Jacka Żakowskiego w codziennym wydaniu głównym „Gazety Wyborczej” – poinformował Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „GW”, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.
Jacek Żakowski, związany również z tygodnikiem „Polityka” i Radiem TOK FM, oraz Magdalena Środa, wcześniej publikująca m.in. w Onecie i tygodniku „Wprost”, od lat współpracowali z „Wyborczą”. Ich felietony ukazywały się w wersji internetowej dziennika w różnych dniach. Roman Imielski zaznacza, że teksty publicystów mogą dalej pojawiać się w "GW", ale już nie regularnie.
– Jesteśmy wdzięczni za ich wieloletnią współpracę, która była dla nas zaszczytem. Nasze łamy pozostają dla nich otwarte, ale ich teksty nie będą już publikowane w cotygodniowym cyklu. W wersji papierowej chcemy postawić na większą różnorodność autorów, dlatego nikt z nich nie zostanie na stałe zastąpiony.
Nowa strategia czy cięcie kosztów?
Jeszcze w grudniu bieżącego roku w „Gazecie Wyborczej” pojawiły się felietony m.in. Moniki Olejnik, Stefana Niesiołkowskiego, Magdaleny Środy, ks. Kazimierza Sowy, Jacka Żakowskiego, Tadeusza Bartosia, Marka Serafina czy Juliusza Brauna. „Gazeta Wyborcza” od kilkunastu lat rozwija prenumeratę cyfrową, choć liczba subskrypcji stopniowo maleje. Na koniec września 2024 roku gazeta miała prawie 291 tys. aktywnych prenumerat, co oznacza spadek w porównaniu z rekordowym poziomem z 2022 roku. W trzecim kwartale 2024 roku średnia sprzedaż ogółem wynosiła 31 058 egz., czyli o 16,68 proc. mniej niż rok wcześniej.
na zdjęciu: Siedziba dziennika "Gazeta Wyborcza" i Wydawnictwa Agora S.A. fot. PAP/Szymon Pulcyn
Inne tematy w dziale Kultura