fot. UM Warszawa
fot. UM Warszawa

Nowe projekty dla Warszawy. Piorytety i inwestycje, które zmienią stolicę

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Warszawa przygotowuje się na rok pełen kluczowych inwestycji i zmian, które wpłyną na życie mieszkańców stolicy. Rok 2025 zapowiada się jako czas ważnych decyzji, które mogą zdefiniować przyszłość miasta na wiele lat.

Edukacja, infrastruktura i zdrowie – priorytety budżetowe

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Warszawy Sławomira Potapowicza, rok 2025 ma być korzystny dla mieszkańców, którzy odczują pozytywne efekty realizowanych projektów.

W budżecie Warszawy na 2025 rok kluczowe miejsce zajmą trzy obszary: edukacja – z planowanymi wydatkami ponad 9 mld zł; infrastruktura – 5,5 mld zł na projekty drogowe, kolejowe i tramwajowe, zdrowie – 2,5 mld zł na rozwój usług medycznych i wsparcie placówek.


Nowe mieszkania i plan ogólny dla miasta

W 2025 roku Warszawa odda nowe bloki mieszkalne przy ulicach Derkaczy (Wawer) i Rudnickiego (Białołęka). Jednocześnie miasto stoi przed kluczowym zadaniem przyjęcia planu ogólnego i strategii 2040, które muszą zostać wdrożone przed końcem 2025 roku. Brak tych dokumentów od stycznia 2026 roku mógłby spowodować paraliż budowlany, uniemożliwiając wydawanie warunków zabudowy (tzw. wuzetek).

Od stycznia 2026 roku przestanie obowiązywać tzw. lex deweloper, które umożliwiało budowę mieszkań na terenach o innej pierwotnie przewidzianej funkcji. Deweloperzy będą musieli spełniać nowe, bardziej szczegółowe wymogi, co wpłynie na koszty i tempo realizacji inwestycji.

Rozbudowa strefy płatnego parkowania i zmiany komunikacyjne

Od lutego 2025 roku strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona o kolejne rejony Mokotowa. Plany zakładają również likwidację części parkingów typu P&R wzdłuż linii otwockiej w związku z budową nowych torów przez PKP PLK. Trwają rozmowy na temat budowy alternatywnych miejsc parkingowych, żeby parkowanie nie rozkładało się na małe uliczki m.in. Radości, Międzylesia, Anina i Miedzeszyna.

W kolejnych latach zakończone mają zostać istotne inwestycje komunikacyjne, takie jak budowa wiaduktów i tuneli w Rembertowie, Falenicy, Radości oraz Józefowie, co usprawni ruch na linii otwockiej.

Zakończy się także remont placu Centralnego, będącego częścią placu Defilad, co nada przestrzeni nowy charakter.


Zmiany w opłatach za wodę i ścieki oraz śmieci

Wody Polskie umożliwiły podwyżki opłat za wodę i ścieki, co pozwoli przeznaczyć większe środki na rozbudowę kanalizacji w dzielnicach takich jak Zielony Wilanów, Wawer, Białołęka czy Rembertów. Jeśli chodzi o opłaty za śmieci, ich wysokość w 2025 roku będzie zależała od wyników finansowych miasta w pierwszym półroczu. Możliwe jest utrzymanie niższych cen lub ich dostosowanie do bieżących kosztów.

- Od 1 października br. przyjęliśmy uchwałę, która powodowała obniżkę cen na rok. Co oznacza, że albo od 1 października 2025 r. ceny zostaną urealnione zgodnie z opłatami, które ponosi miasto bądź też, jeśli się okaże, że w najbliższym roku opłaty są wystarczające, to zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Ważny będzie pierwszy i drugi kwartał 2025 r. – podkreślił radny Potapowicz.

Rok 2025 przyniesie zakończenie projektu SAVA, obejmującego wymianę opraw latarni ulicznych na nowoczesne i energooszczędne lampy LED.

red.

Na zdjęciu ul. Marszałkowska, fot. UM w Warszawie




Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo