Szczegóły inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE, termin ukończenia wzmacniania zapory na granicy z Białorusią, wyniki wyborów prezydenckich w Chorwacji, doniesienia o nowym wsparciu Polski dla Ukrainy czy wyniki pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni. Zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 21.00.
Sobkowiak-Czarnecka: inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE - 3 stycznia
Oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE odbędzie się 3 stycznia w Warszawie. Gościem specjalnym będzie António Costa szef Rady Europejskiej; zaplanowane jest wystąpienie premiera Donalda Tuska - przekazała wiceministra w KPRM Magdalena Sobkowiak-Czarnecka odpowiedzialna za przygotowanie prezydencji.
Polska formalnie przejmie 1 stycznia prezydencję od Węgier. W ramach przewodnictwa w Radzie UE Warszawa będzie odpowiedzialna na organizowanie pracy krajów członkowskich, które decydują m.in. o nowym prawie UE, procesie akcesyjnym innych państw, kierunkach polityki zagranicznej, w tym o procesie akcesyjnym innych państw czy o sankcjach.
"Oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE odbędzie się 3 stycznia koncertem w Teatrze Wielki Opery Narodowej w Warszawie. Zaplanowane jest wystąpienie premiera Donalda Tuska o tym, w którym kierunku będzie szła polska prezydencja. Gościem specjalnym będzie António Costa szef Rady Europejskiej" - powiedziała w niedzielę w Polsat News wiceministra w KPRM Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Zapytana, czy przedstawiciel Węgier pojawi się w Warszawie na inauguracji, odpowiedziała, że "tradycją jest to, że na takie uroczystości zapraszamy cały korpus dyplomatyczny, to wiem, że zaproszony został również ambasador Węgier".
"Natomiast jeżeli chodzi o węgierską prezydencję, faktycznie to jest dzisiaj wyzwanie przejmować od Węgier prezydencję. Tym bardziej, że martwiące są słowa Viktora Orbana z Rady Europejskiej ponad tydzień temu, kiedy mówił o tym, że nie będzie zgadzał się na przedłużenie sankcji wobec Moskwy" - powiedziała wiceministra. Podkreśliła jednocześnie, że polska prezydencja "będzie wyjątkowa, bo jesteśmy pierwszą prezydencją w nowym cyklu instytucjonalnym". "Mieliśmy wybory europejskie, mamy nowy Parlament Europejski, nową Komisję Europejską. Zawsze Komisja chce pokazać przez pierwsze swoje sto dni nowe inicjatywy i te 100 dni pokrywa się właśnie z naszą prezydencją" - zauważyła wiceministra.
Duszczyk w „FT": ukończymy wzmacnianie zapory na granicy z Białorusią do połowy 2025 r.
Polska ukończy dodatkowe wzmocnienia zapory na granicy z Białorusią do połowy 2025 roku – oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu brytyjskiego dziennika „Financial Times”. „Będzie to zabezpieczenie zbliżone najbardziej jak to możliwe do 100 procent szczelności” – oznajmił wiceszef MSWiA, wyrażając nadzieję i przekonanie, że sztucznie stworzony szlak migracyjny przez Białoruś zostanie zamknięty w lecie przyszłego roku.
Duszczyk powiedział również, że w najbliższych miesiącach Polska zbuduje też drogę do obwodu królewieckiego, co pozwoli polskim żołnierzom szybciej reagować na ewentualne naruszenie bezpieczeństwa. Wiceminister powiedział, że polskie twarde stanowisko w sprawie migracji jest zbieżne z hiszpańskim; Madryt stosuje bowiem pushbacki wokół hiszpańskich enklaw Ceuta i Melilla w Afryce Północnej.
Państwo UE może „zawiesić prawo do ubiegania się o azyl w przypadku agresywnej grupy, która atakuje ogrodzenie albo straż graniczną. Bezpieczeństwo jest ważniejsze niż migracja” – powiedział Duszczyk.
Bloomberg: Polska gotowa pomóc Ukrainie, jeśli Słowacja odetnie dostawy prądu
Polska jest gotowa zwiększyć eksport energii elektrycznej na Ukrainę, jeśli premier Słowacji Robert Fico spełni swe groźby i odetnie dostawy prądu do tego kraju - poinformowała w niedzielę agencja Bloomberg, powołując się na wysokiego rangą polskiego urzędnika. Źródło podaje, że Polska jest gotowa zwiększyć krajową produkcję prądu, by zrekompensować ewentualne niedobory w systemie energetycznym Ukrainy w razie działań ze strony władz Słowacji.
Fico zagroził w piątek Ukrainie odcięciem dostaw prądu, jeśli Kijów spełni swe zapowiedzi i po Nowym Roku wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu do jego kraju. Ukraina ogłosiła już, że nie planuje przedłużania kontraktu na transport przez swoje terytorium rosyjskiego gazu do Europy, który wygasa 31 grudnia.
Jak podkreślił Bloomberg, niemal trzy lata po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciw Ukrainie Słowacja nadal jest uzależniona od dostaw taniego gazu od Gazpromu, utrudniając próby zmniejszenia uzależnienia UE od rosyjskich surowców energetycznych. Od marca Rosja zintensyfikowała ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną, co niemal o połowę obniżyło zdolności tego kraju do produkcji energii elektrycznej i doprowadziło do przerw w dostawach prądu. Ukraina jest w tej sytuacji bardzo uzależniona od importu energii z UE, w tym ze Słowacji.
Śląskie: Po katastrofie kamienicy Cieszyn odwołał zabawę sylwestrową na rynku
Nie odbędzie się zabawa sylwestrowa na cieszyńskim rynku – poinformował w niedzielę wieczorem tamtejszy ośrodek kultury „Dom Narodowy”, organizator wydarzenia. Decyzję podjęła burmistrz Gabriela Staszkiewicz. Ma to związek z katastrofą kamienicy.
„Ze względu na poranne, tragiczne wydarzenia przy ul. Głębokiej, decyzją burmistrz Cieszyna nie odbędzie się planowana zabawa sylwestrowa na rynku. Jesteśmy przekonani, że wspólne świętowanie nie jest tym, o czym w tej chwili powinniśmy myśleć, a organizowanie hucznej imprezy w centrum miasta byłoby zdecydowanie nie na miejscu w zaistniałych okolicznościach” – oznajmił dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy" Adam Cieślar.
Chorwacja: Milanović i Primorac przeszli do II tury wyborów prezydenckich
Ubiegający się o reelekcję prezydent Chorwacji Zoran Milanović i kandydat rządzącej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Dragan Primorac przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 12 stycznia - poinformowała w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza (DIP) po przeliczeniu głosów z 99,25 proc. lokalnych komisji.
Milanović, który według wstępnych wyników miał zdobyć w pierwszej turze ponad 50 proc. głosów i już zapewnić sobie kolejną kadencję, ostatecznie uzyskał ich 49,14 proc. Na drugim miejscu znalazł się Primorac z 19,41 proc. głosów.
DIP podała, że w wyborach udział wzięło 46 proc. uprawnionych do głosowania obywateli Chorwacji. W spisie wyborców zarejestrowano 3 762 221 osoby, z których 3 512 226 mieszka w Republice Chorwacji, a 249 995 było zarejestrowanych poza jej granicami.
TCS - Wąsek dziesiąty na inaugurację w Oberstdorfie, wygrał Austriak Kraft
Paweł Wąsek był 10., Jakub Wolny - 30., Aleksander Zniszczoł - 36., a Piotr Żyła - 41. w otwierającym 73. edycję narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni konkursie w niemieckim Oberstdorfie. Triumfował Austriak Stefan Kraft, przed swoimi rodakami Janem Hoerlem i Danielem Tschofenigem. Najlepszy z Polaków uzyskał 137 m i 130 m, co dało mu notę łączną 297,8 pkt, natomiast Wolny skoczył 121 m i 129 m - 252,4 pkt.
W pierwszej serii - rozgrywanej systemem KO - Wąsek wygrał rywalizację z Niemcem Karlem Geigerem, Wolny wyeliminował Fina Anttiego Aalto, Zniszczoł uległ Niemcowi Andresowi Wellingerowi, a Żyła przegrał z Estończykiem Arttim Aigro.
na zdjęciu: Christoph Soeder/dpa Pool/dpa. fot. PAP/DPA
Inne tematy w dziale Polityka