PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI
PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Zuchwałe wystąpienie premiera Gruzji. To rząd będzie stawiał warunki UE i USA

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Akcja ratowników po zawaleniu kamienicy na Śląsku, śmiałe przemówienie premiera Gruzji, zatrzymania protestujących w Tbilisi, nowe informacje o katastrofie w Muan oraz ostrzeżenia IMGW - zapraszamy na podsumowanie informacji do godz. 16:00.

W poniedziałek PKW zajmie się sprawozdaniem komitetu PiS 

Państwowa Komisja Wyborcza, która zbiera się w poniedziałek w południe, po raz kolejny ma się zająć sprawozdaniem komitetu Prawa i Sprawiedliwości z wyborów parlamentarnych z 2023 r. po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Izba ta uznała skargę PiS na odrzucenie sprawozdania przez PKW.

Sprawa ta miała wrócić do PKW 23 grudnia w trybie obiegowym, jednak Komisja nie podjęła uchwały w tym trybie. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował wtedy, że czterech członków PKW wyraziło sprzeciw wobec podejmowania uchwały w sprawie sprawozdania w takim trybie. Tłumaczył, że wystarczy, aby jeden z członków Komisji wyraził sprzeciw wobec podjęcia uchwały w trybie obiegowym - wówczas należy wyznaczyć termin posiedzenia, na którym ma zapaść decyzja w danej sprawie. W związku z tym termin posiedzenia w sprawie sprawozdania PiS szef PKW wyznaczył na 30 grudnia, na godzinę 12.


Śląskie: Ratownicy weszli na gruzowisko zawalonej kamienicy, szukają dwóch osób 

W niedzielę nad ranem runęła trzypiętrowa kamienica w centrum Cieszyna. Mieszkańcy mówili, że usłyszeli najpierw głośny huk. W budynku były trzy mieszkania. Pożar rozprzestrzenił się także na sąsiednie budynki. Po godzinie 13 obecny na miejscu wojewoda śląski Marek Wójcik przekazał, że na miejscu pracuje 170 strażaków z terenu całego województwa śląskiego, w tym specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z psami. Teren zabezpiecza 50 policjantów. "Jest także specjalny zespół procesowy, który będzie wyjaśniał jak doszło do tego zawalenia kamienicy" - dodał wojewoda. Ocenił, że akcja będzie jeszcze trwała kilkanaście godzin.

Pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster powiedział, że w trakcie wybuchu w kamienicy przebywały trzy osoby. „Jedna wydostała się o własnych siłach. W tej chwili jest już wypisana ze szpitala. Poszukujemy dwóch osób, które mieszkały w dwóch różnych mieszkaniach. (…) To 46-latek, który mieszkał na drugim piętrze, i 78-latka z pierwszego piętra. Te osoby mieszkały same” – wskazał.

Kuster dodał, że z jednego z mieszkań zawalonej kamienicy wcześnie rano do pracy wyszła kobieta. „Dzięki temu uniknęła tego zdarzenia. Została już przesłuchana” – powiedział. Policjant powiedział, że ustalono już z prokuraturą, iż postępowanie będzie prowadzone w kierunku art. 163, czyli sprowadzeniu zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób.


W katastrofie lotniczej w Muan zginęło 179 osób; dwie uratowano

W katastrofie samolotu Jeju Air na lotnisku Muan w południowo-zachodniej Korei Południowej zginęło 179 osób. Spośród 181 osób znajdujących się na pokładzie uratowano dwie - podała w niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap, cytując służby ratunkowe.

Dwie osoby ze 181 ludzi znajdujących się na pokładzie samolotu były obywatelami Tajlandii, a pozostali, Korei Płd - podawała wcześniej agencja Reutera. Ministerstwo transportu Korei Płd. określiło katastrofę najtragiczniejszym wypadkiem lotniczym z udziałem południowokoreańskich linii od prawie trzydziestu lat. Pełniący obowiązki prezydenta Korei Płd. Czoi Sang Mok ogłosił żałobę narodową, która potrwa do 4 stycznia.


Gruzja. Premier Kobachidze: jesteśmy gotowi na wznowienie stosunków z UE

Rząd jest gotowy na „zresetowanie relacji” ze Stanami Zjednoczonymi, a także na wznowienie stosunków z Unią Europejską – powiedział w niedzielę premier Gruzji Irakli Kobachidze, krótko po zakończeniu zaprzysiężenia prezydenta Micheila Kawelszwilego. W opinii szefa rządu opozycja jest "w trybie samozagłady". Premier wyraził niezadowolenie z obecnego poziomu relacji międzynarodowych i zaproponował ich "zresetowanie".

"Publicznie zaproponowaliśmy USA rozpoczęcie strategicznego partnerstwa od czystej kartki, z konkretnymi wytycznymi, i w podobnie jesteśmy gotowi zadbać o wznowienie stosunków z UE” – oznajmił Kobachidze, cytowany przez gruzińską agencję Interpressnews. Jak zauważył naprawienie relacji będzie uzależnione od zakończenia wojny w Ukrainie. "Im szybciej zakończy się wojna w Ukrainie, tym lepiej dla Ukrainy i narodu ukraińskiego, ale także lepiej dla naszego regionu, tym lepiej dla Gruzji. Dlatego wszyscy powinniśmy kibicować aby wojna się skończyła" – stwierdził.

Premier przypomniał, że wznowienie relacji z USA i UE przez gruziński rząd oparte jest na trzech warunkach. "Pierwszym z nich były wybory parlamentarne, które się zakończyły, istnieje rząd. Drugi to wybory prezydenckie w USA. Inauguracja prezydenta odbędzie się 20 stycznia czyli za trzy tygodnie będziemy mieli nową rzeczywistość. Trzeci to zakończenie wojny w Ukrainie" – wyliczył Kobachidze.


MSW Gruzji: sześciu protestujących zostało aresztowanych pod parlamentem

Sześciu protestujący pod parlamentem w stolicy Gruzji, Tbilisi, zostało w niedzielę aresztowanych – poinformowało gruzińskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Według doniesień serwisu NewsGeorgia i stacji Tv Pirveli podczas aresztowań funkcjonariusze targali ludzi za włosy i ciągnęli po jezdni.

Na alei Rustawelego, niedaleko parlamentu, policja zatrzymała osoby, które uczestniczyły w pokojowej demonstracji - poinformowało Stowarzyszenie Młodych Prawników Gruzji, cytowane przez cytowany przez gruzińską agencję Interpressnews. Na relacjach wideo opublikowanych w gruzińskich mediach widać jak funkcjonariusze podczas aresztowań targali ludzi za włosy i ciągnęli po jezdni. Wśród zatrzymanych były kobiety. Do tej nie potwierdzono, czy były też osoby nieletnie.

Według organizacji prawniczej działania te mają "naruszać wolność pokojowych zgromadzeń i wypowiedzi, są niezgodne z normami prawnymi i stanowią kontynuację trwających od miesiąca represji". Interwencję w sprawie aresztowanych zapowiedział rzecznik praw obywatelskich.


IMGW wydał ostrzeżenia dla północy kraju

W nocy z niedzieli na poniedziałek na południu kraju pogoda będzie raczej dobra. "Zobaczymy księżyc" - dodała synoptyk. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite i duże. W środkowej Polsce nad ranem możliwe będą przejaśnienia, ale na północy prognozuje się opady słabego deszczu lub mżawki. Lokalnie w pasie od ziemi łódzkiej po wschód kraju możliwe będą marznący deszcz lub marznąca mżawka, powodujące gołoledź. W pierwszej połowie nocy będą tworzyły się mgły, niekiedy gęste, ograniczające widzialność do ok. 200 metrów, które w drugiej połowie nocy zanikną.

Temperatura wyniesie od minus 6-5 st. C. w kotlinach podgórskich, przez minus 4 st. C. na południu, do 0 st. C. w centrum i ok. 4 st. C. na wybrzeżu. Wiatr będzie południowo-zachodni i zachodni, słaby. Na południu wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny. Na północy kraju nad ranem wiatr będzie również silny, do 70 km/h.

IMGW wydał ostrzeżenie I stopnia przed silnym wiatrem na północy kraju, które obowiązywać będą od godz. 2. do godz. 10. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: koszalińskiego, sławieńskiego, słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego i puckiego.

W poniedziałek w całym kraju zachmurzenie z możliwymi przejaśnieniami, na północy zachmurzenie może być całkowite. Na północy wystąpią słabe opady deszczu, szczególnie na wybrzeżu i na Pomorzu. Temperatura wyniesie od 3-4 st. C. na południu i na zachodzie do 6 st. C. nad morzem i w niektórych rejonach południowych. Z powodu wiatru fenowego temperatura w rejonach podgórskich, zwłaszcza w Sudetach, może wzrosnąć do nawet 10 st. C. Porywy wiatru w kierunku zachodnim i południowo zachodnim, porywiste, nad morzem silne, do 70 km/h.

na zdjęciu: Gruzja, protest przed parlamentem w Tbilisi. fot. PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (48)

Inne tematy w dziale Polityka