fot. KPRM/Flickr
fot. KPRM/Flickr

Polacy ocenili jakość życia pod rządami Tuska. Nowy sondaż ostrzeżeniem dla premiera

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Zmiana rządu Mateusza Morawieckiego na gabinet Donalda Tuska wywołała burzliwe dyskusje i podziały wśród Polaków. Według najnowszego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski, przeprowadzonego w dniach 20-22 grudnia, większość respondentów ocenia, że życie w Polsce w 2024 roku stało się trudniejsze. Wśród najczęstszych skarg znalazły się wysokie koszty życia, pogłębiająca się inflacja oraz niespełnione obietnice wyborcze.

Czy po zmianie rządu w Polsce żyje się łatwiej - co mówi sondaż?

Pytanie w przeprowadzonym sondażu brzmiało: "Czy uważa Pan/Pani, że w 2024 roku życie w Polsce stało się łatwiejsze czy trudniejsze w porównaniu z 2023 rokiem, biorąc pod uwagę sytuację polityczną i gospodarczą po zmianie rządu Mateusza Morawieckiego na rząd Donalda Tuska?".

Badanie pokazuje, że 52,9 proc. ankietowanych uważa, że życie w Polsce stało się trudniejsze po zmianie rządu, przy czym aż 17,4 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie trudniejsze”. Po przeciwnej stronie znajduje się 32,6 proc. respondentów, którzy uznali, że życie stało się łatwiejsze, z czego 10,4 proc. oceniło je jako „zdecydowanie łatwiejsze”. Co ciekawe, aż 14,5 proc. badanych nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie.



Jak zauważyli autorzy badania, wyniki różnią się w zależności od sympatii politycznych respondentów. Aż 92 proc. ankietowanych o sympatiach prorządowych z czasów PiS uznało, że życie pod rządami Donalda Tuska stało się gorsze, z czego 36 proc. wskazało odpowiedź „zdecydowanie trudniejsze”.

Z kolei 56 proc. respondentów deklarujących poparcie dla Koalicji Obywatelskiej oceniło, że życie jest lepsze. Niemniej jednak, w tej grupie również pojawiły się głosy niezadowolenia – 29 proc. uznało, że życie stało się „raczej trudniejsze”.

Wśród respondentów niezwiązanych z żadną partią polityczną aż 39 proc. nie potrafiło jednoznacznie ocenić, czy życie w Polsce po zmianie rządu stało się łatwiejsze czy trudniejsze.


Największe problemy według Polaków

Respondenci wymieniali różne trudności, które ich zdaniem nasiliły się po zmianie rządu.

  • Inflacja i koszty życia
    Polacy nadal odczuwają skutki inflacji, mimo wcześniejszych obietnic nowego rządu o jej ograniczeniu. „Koszyk zakupów wcale nie stał się tańszy, a ceny energii nadal rosną” – komentował jeden z uczestników badania.
  • Brak szybkich reform
    Wielu ankietowanych narzeka na niespełnione obietnice dotyczące reform, takich jak obniżka cen energii czy wprowadzenie wyższych progów podatkowych. „Czekaliśmy na konkretne zmiany, ale tempo prac rządu jest zbyt wolne” – ocenił inny respondent.
  • Problemy w służbie zdrowia
    Jednym z gorących tematów pozostaje sytuacja w ochronie zdrowia. Choć rząd zapowiadał zwiększenie nakładów, pacjenci wciąż mierzą się z długimi kolejkami do specjalistów.


Niezrealizowane obietnice rządu Donalda Tuska

Analizy wskazują, że znaczna część ze "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów" nie została dotychczas zrealizowana. Według serwisu Demagog, w ciągu pierwszych 100 dni rządów spełniono 6 obietnic, a 9 zrealizowano częściowo.

Zrealizowane obietnice to przede wszystkim:

  • Finansowanie in vitro z budżetu państwa. W budżecie na 2024 rok przeznaczono 500 mln zł na refundację zabiegów in vitro
  • Bezpłatne znieczulenie przy porodzie. Wprowadzono prawo gwarantujące każdej rodzącej kobiecie dostęp do bezpłatnego znieczulenia.
  • Podwyżki dla nauczycieli. Nauczyciele otrzymali 30-procentowe podwyżki wynagrodzeń, co miało na celu poprawę sytuacji w oświacie
  • Likwidacja TVP Info. Podjęto decyzję o likwidacji stacji TVP Info, uznając ją za narzędzie propagandy poprzedniego rządu.
  • Przywrócenie tzw. standardów praworządności. Rozpoczęto działania mające na celu przywrócenie niezależności sądownictwa i przestrzegania konstytucji.
  • Wsparcie dla OZE. Wprowadzono programy wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii, mające na celu zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym.


Co dalej?

Mimo ambitnych zapowiedzi, rząd Donalda Tuska zrealizował w pełni niewielką część swoich obietnic wyborczych w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania. Wiele kluczowych reform pozostaje w fazie planowania lub zostało odłożonych w czasie, co budzi wątpliwości co do skuteczności i determinacji obecnej ekipy rządzącej w realizacji przedwyborczych deklaracji.

Interesujące są zmiany w nastrojach społecznych w porównaniu z wynikami sondażu z początku grudnia. W poprzednim sondażu, przeprowadzonym na początku grudnia, 30,2 proc. respondentów przyznało, że po zmianie władzy w kraju życie im się lepiej, podczas gdy 39,4 proc. badanych wskazało, że to rządy Mateusza Morawieckiego były jednak lepsze. "O wiele większa niż teraz grupa ankietowanych, bo aż 30,4 proc., przyznała, że nie potrafi wskazać, która z opcji była dla nich korzystniejsza" - zaznaczono.

Polacy wyraźnie oczekują bardziej zdecydowanych działań rządu w walce z problemami gospodarczymi i społecznymi. Kluczowe będzie najbliższe półrocze, które pokaże, czy gabinet Donalda Tuska zdoła sprostać wyzwaniom i zyskać większe poparcie w społeczeństwie.

red.

Na zdjęciu premier Donald Tusk, fot. KPRM/Flickr


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (40)

Inne tematy w dziale Polityka