Od 28 grudnia 2024 r. wszystkie przenośne urządzenia elektroniczne sprzedawane w UE, takie jak smartfony, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki czy przenośne konsole do gier, muszą być wyposażone w uniwersalny port do ładowania – USB-C. To efekt nowych regulacji wprowadzonych przez Unię Europejską, które mają ujednolicić standard ładowania sprzętów elektronicznych.
Co zmieniają nowe przepisy?
Główną ideą nowego prawa jest wprowadzenie uniwersalnego standardu ładowania, co oznacza, że konsumenci będą mogli korzystać z jednej ładowarki z wejściem USB-C dla różnych urządzeń, niezależnie od ich producenta. Dotyczy to szerokiej gamy sprzętów, w tym:
- telefonów komórkowych,
- tabletów,
- słuchawek,
- czytników e-booków,
- przenośnych systemów GPS,
- komputerowych klawiatur i myszy,
- konsol do gier wideo.
Dzięki temu użytkownicy unikną problemów związanych z posiadaniem różnych ładowarek do różnych urządzeń, a także zaoszczędzą pieniądze.
Konsumenci będą mieli możliwość zakupu urządzeń z ładowarką lub bez niej, co pozwoli uniknąć nadmiaru nieużywanych ładowarek. Producenci zostaną również zobowiązani do jasnego informowania na opakowaniu o wymaganiach dotyczących mocy i kompatybilności ładowarek.
Korzyści dla konsumentów i środowiska
Przepisy mają na celu:
- Oszczędności finansowe. Według Komisji Europejskiej konsumenci mogą zaoszczędzić nawet 250 mln euro rocznie dzięki ograniczeniu konieczności zakupu nowych ładowarek.
- Zmniejszenie odpadów elektronicznych. Produkcja i unieszkodliwianie ładowarek generuje obecnie około 11 tys. ton e-odpadów rocznie. Wprowadzenie USB-C jako standardu ma zredukować tę liczbę o około 980 ton rocznie.
- Szybsze ładowanie. Nowe przepisy wymagają od producentów dostosowania technologii do uniwersalnych standardów szybkiego ładowania, eliminując sytuacje, w których prędkość ładowania była ograniczana przez producentów.
Dla wielu konsumentów zmiana może być niezauważalna, ponieważ większość producentów już wcześniej wprowadziła porty USB-C do swoich urządzeń. Jednak formalne ujednolicenie standardu znacznie ułatwi korzystanie z elektroniki i ograniczy problemy związane z różnorodnością ładowarek.
Co z Apple i portem Lightning?
Apple, jako jedyna firma, nie przystąpiła do dobrowolnego porozumienia w sprawie unifikacji ładowarek, które w 2009 r. ograniczyło liczbę dostępnych portów z 30 do 3. Firma korzystała z własnego portu Lightning, co doprowadziło do interwencji Komisji Europejskiej i wprowadzenia obowiązkowych regulacji. Nowe przepisy zmuszają Apple do zastosowania portu USB-C we wszystkich urządzeniach sprzedawanych w UE.
Od kwietnia 2026 r. obowiązek posiadania portu USB-C obejmie także laptopy. To krok w kierunku jeszcze większej uniwersalizacji standardu ładowania w UE.
red.
na zdjęciu: osoba korzystająca ze smartfonu. zdjęcie ilustracyjne. fot. Iqbal Nuril Anwar z Pixabay
Inne tematy w dziale Technologie