fot. gov.pl
fot. gov.pl

Ambitne plany inwestycyjne Polski po nowej transzy z KPO. Słowacja grozi Ukrainie

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w piątek podpisała 4. i 5. wniosek o płatność z KPO. Premier Słowacji grozi Ukrainie wyłączeniem prądu, jeśli Kijów wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu. USA nałożyły sankcje na Iwaniszwilego, faktycznego przywódcę Gruzji, za działanie na korzyść Rosji. W Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Informacje w skrócie

Krajowy Plan Odbudowy: ambitne plany inwestycyjne na 2025 rok

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że wartość inwestycji realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w 2025 roku przekroczy 90 mld zł. W piątek poinformowała o podpisaniu czwartego i piątego wniosku o płatności z KPO, co oznacza przekroczenie półmetka składania wniosków. Polska otrzymała już 67 mld zł z dostępnych środków, a fundusze te mają zostać przeznaczone na rozwój infrastruktury, modernizację energetyczną i cyfryzację.

Minister zaznaczyła, że ocena realizacji wszystkich zaplanowanych inwestycji będzie możliwa w połowie 2025 roku. Jednym z wyzwań pozostaje renegocjacja tzw. kamieni milowych, w tym obowiązkowego oskładkowania umów cywilnoprawnych, na które premier Donald Tusk wyraził sprzeciw. Alternatywne rozwiązania mają obejmować m.in. korzystniejsze warunki dla pracowników i wsparcie Państwowej Inspekcji Pracy.


Słowacja grozi Ukrainie wstrzymaniem dostaw energii elektrycznej

Premier Słowacji Robert Fico ostrzegł Ukrainę, że jeśli Kijów wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium, Słowacja rozważy wstrzymanie dostaw prądu do Ukrainy. Deklaracja ta pojawiła się w kontekście zapowiedzi Ukrainy o zakończeniu kontraktu na transport gazu do Europy.

Fico zaproponował również, aby Słowacja stała się gospodarzem negocjacji pokojowych w konflikcie ukraińsko-rosyjskim. Rozmowy na ten temat prowadził już z Władimirem Putinem, który pozytywnie odniósł się do tego pomysłu. Premier Słowacji skrytykował także stanowisko prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zarzucając mu pogarszanie sytuacji negocjacyjnej kraju.


USA nakładają sankcje na oligarchę Bidzinę Iwaniszwilego

Administracja USA nałożyła sankcje na założyciela rządzącej w Gruzji partii Gruzińskie Marzenie, Bidzinę Iwaniszwilego. Powodem decyzji jest jego działalność na rzecz Rosji i podważanie demokratycznej przyszłości Gruzji.

Według Antony’ego Blinkena, Iwaniszwili osłabił instytucje demokratyczne i przyczynił się do pogorszenia relacji Gruzji z Zachodem, co doprowadziło do zawieszenia rozmów o przystąpieniu do Unii Europejskiej. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów oligarchy oraz ograniczenia w prowadzeniu transakcji biznesowych.


Obchody 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie tego zwycięskiego zrywu jako symbolu jedności i patriotyzmu Polaków. Zapowiedział, że jedna z jednostek wojskowych zostanie nazwana imieniem Powstania Wielkopolskiego, aby uhonorować jego bohaterów.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwrócił uwagę na rolę pracy organicznej w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i osiągnięciu sukcesu powstańców. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych i mieszkańcy Wielkopolski, a wydarzenia związane z obchodami będą trwały do lutego.


Norwegia bada przyczyny największej awarii kolejowej

Operator norweskiej sieci kolejowej Bane Nor ujawnił, że przyczyną środowej awarii, która sparaliżowała transport kolejowy w kraju, był błąd w działaniu zapory sieciowej. Usterka zakłóciła komunikację między pociągami a kontrolą ruchu, co zmusiło ponad 60 tys. pasażerów do zmiany planów.

Trzej najwięksi przewoźnicy zapowiedzieli pozwy przeciwko Bane Nor, domagając się odszkodowań za straty. Minister infrastruktury Jon-Ivar Nygard oczekuje pełnego raportu w tej sprawie do 7 stycznia, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

red.

Na zdjęciu minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. gov.pl



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj98 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (98)

Inne tematy w dziale Polityka