fot. Pixabay
fot. Pixabay

Dlaczego warto jeść ciemną czekoladę zamiast mlecznej? Naukowcy wyjaśniają

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Jedzenie ciemnej czekolady może obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2 nawet o 21% – wynika z najnowszych badań. Wybór gorzkiej czekolady zamiast mlecznej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, zwłaszcza dla osób zmagających się z otyłością i problemami metabolicznymi. Dlaczego warto zamienić słodkie przekąski na zdrowsze alternatywy?

Co siódmy Polak umiera z powodu otyłości

Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych rodaków, co czwarty jest otyły, a ponad połowa waży o kilka kilogramów za dużo. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych otyłych będzie aż 30 proc. wszystkich Polaków. Aż 80 proc. z nas nie postrzega otyłości jako choroby. Liczba osób chorujących na otyłość od 1975 roku zwiększyła się na całym świecie prawie trzykrotnie, a wśród dzieci i młodzieży blisko pięciokrotnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomina, że z otyłością i nadwagą zmaga się ok. 2,2 mld ludzi i liczba ta stale rośnie.

Choroba dotyka osoby w każdym wieku, we wszystkich grupach społecznych, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Podobnie jest w Polsce, gdzie osób cierpiących na otyłość stale przybywa. Szczególnie dynamiczny wzrost występowania nadwagi i otyłości obserwuje się od 2016 roku.


Bardzo często otyłość idzie w parze cukrzycą, która jest chorobą cywilizacyjną, nazywaną niezakaźną epidemią XXI wieku. Może rozwijać się powoli i w każdym wieku. Choruje na nią wiele osób, ale przyjmuje się, że dodatkowo 25 proc. osób ma niezdiagnozowaną cukrzycę i nie leczy się z tego powodu. Szacuje się, że ok. 200 tys. chorych to osoby z typem 1, pozostałe to typ 2, a tylko 1 proc. chorych leczy się z powodu cukrzycy typu 3. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2030 r. będzie w Polsce 4,2 mln chorych na cukrzycę. Większość na cukrzycę typu 2, którą przyczyną jest m.in. otyłość W 2017 roku zarejestrowano 2,7 mln chorych na cukrzycę, w ubiegłym już 3,1 mln chorych na cukrzycę  skorzystało z usług publicznej służby zdrowia.

Ciemna czekolada obniża ryzyko cukrzycy typu 2 – wyniki badań

Wiadomo, że chorzy na cukrzycę muszą ograniczać spożywanie słodyczy, ale czasami trudno jest to zrobić. Dlatego ważne mogą być dla nich wyniki badania, z którego wynika że regularne spożywanie ciemnej czekolady było związane z mniejszym o 21 proc. zagrożeniem cukrzycą typu 2 . Natomiast mleczna czekolada bezpośrednio nie miała znaczenia dla tego zagrożenia, ale sprzyjała przybieraniu na wadze. Według naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health wybieranie ciemnej czekolady zamiast mlecznej może być znaczące dla zdrowia.

- Nasze wyniki sugerują, że nie każda czekolada jest taka sama. Dla każdego, kto kocha czekoladę, jest to przypomnienie, że podejmowanie małych decyzji, takich jak wybór czekolady gorzkiej zamiast mlecznej, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie stwierdza główny autor badania, Binkai Liu.

Istnieją już wcześniejsze badania na temat wpływu spożycia czekolady na ryzyko cukrzycy typu 2, ale wyniki były niejednoznaczne, a ponadto niewiele eksperymentów rozróżniało czekoladę mleczną od ciemnej. Aby zapełnić tę lukę, naukowcy wykorzystali dane z dwóch edycji znanych projektów Nurses’ Health Study i Health Professionals Follow-up Study.


Czekolada a cukrzyca - jak wybór ciemnej czekolady wpływa na zdrowie?

W trakcie 30 lat trwania badań obserwowanych było aż 192 tys. dorosłych osób wolnych od cukrzycy na początku projektów. Pod koniec tego okresu prawie 19 tys. uczestników zgłosiło diagnozę cukrzycy typu 2. Z niemal 112 tys. osób, które szczegółowo opisywały swoje spożycie czekolady gorzkiej i mlecznej, prawie 5 tys. zostało zdiagnozowanych z cukrzycą typu 2. Kiedy wzięto pod uwagę ogólne spożycie jakiejkolwiek czekolady, to konsumpcja 140 gram tygodniowo wiązała się z ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 mniejszym o 10 proc. Przy tym, kiedy uwzględniono tylko ciemną czekoladę, ryzyko było mniejsze o 21 proc. Sama mleczna czekolada nie wpływała natomiast bezpośrednio na ryzyko, za to długofalowo wiązała się ze wzrostem masy ciała, a większa waga sprzyja cukrzycy.

- Byliśmy zaskoczeni wyraźną różnicą we wpływie czekolady gorzkiej i mlecznej na ryzyko cukrzycy oraz na długofalowe zarządzanie wagą. Chociaż czekolada gorzka i mleczna mają podobny poziom kalorii i tłuszczu nasyconego, wydaje się, że polifenole w czekoladzie gorzkiej mogą neutralizować wpływ tłuszczu nasyconego i cukru na przyrost masy ciała i cukrzycę. To interesująca różnica, którą warto zbadać bardziej - podkreśla jeden z naukowców, prof. Qi Sun.

Tomasz Wypych


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości