PAP/EPA/ALEXANDER DEMIANCHUK/SPUTNIK/KREMLIN POOL
PAP/EPA/ALEXANDER DEMIANCHUK/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Putin odniósł się do propozycji Trumpa. Ukraina w coraz większych tarapatach

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Władimir Putin stanowczo odrzucił propozycję przedstawioną przez zespół Donalda Trumpa, prezydenta elekta USA, sugerującą opóźnienie członkostwa Ukrainy w NATO o przynajmniej dekadę w zamian za zakończenie wojny przez Rosję – wynika z najnowszego raportu amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Z artykułu dowiesz się, co prezydent Rosji chce osiągnąć względem Ukrainy i jak potencjalne zmiany w ukraińskim rządzie mogą rzutować na sytuację całego regionu, w tym Polski.

Putin: to, kiedy Ukraina przystąpi do NATO nie ma znaczenia

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza 26 grudnia, Putin odniósł się do propozycji zespołu Trumpa z listopada, zakładającej opóźnienie akcesji Ukrainy do NATO o 10-20 lat. Rosyjski przywódca stwierdził, że termin przystąpienia Ukrainy do NATO – „dziś, jutro czy za 10 lat” – nie ma dla niego znaczenia.

Według ISW, słowa Putina wpisują się w ciąg wypowiedzi, w których rosyjski prezydent konsekwentnie odrzuca możliwość kompromisów w sprawie swoich żądań z końca 2021 i początku 2022 roku. Dotyczą one między innymi przekształcenia Ukrainy w państwo neutralne, które nigdy nie przystąpi do NATO, radykalnego ograniczenia liczebności i uzbrojenia ukraińskiej armii oraz odsunięcia od władzy obecnego rządu w Kijowie.


Jak Rosja próbuje zdyskretydować obecny rząd Ukrainy

26 grudnia minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, w rozmowie z mediami stwierdził, że Wołodymyr Zełenski nie jest już prawowitym przywódcą Ukrainy zgodnie z jej konstytucją. Ławrow wezwał do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich. ISW zauważa, że rosyjscy urzędnicy celowo manipulują ukraińską konstytucją i prawem, by zdyskredytować obecne władze Ukrainy.

Narracja Kremla, kwestionująca legalność Zełenskiego i rządu ukraińskiego, wyraźnie wskazuje, że Rosja nie zamierza podejmować negocjacji pokojowych z Ukrainą. Moskwa stawia zmianę władzy w Kijowie jako warunek wstępny jakichkolwiek rozmów.

Putin i inni przedstawiciele rosyjskich władz wielokrotnie propagowali fałszywe tezy o rzekomej nielegalności prezydentury Zełenskiego. Celem tych działań jest obarczenie Ukrainy – a nie Rosji – odpowiedzialnością za brak postępów w negocjacjach. Jak wskazuje ISW, taka narracja wspiera również dążenia Putina do obalenia demokratycznie wybranego rządu Ukrainy, co stanowi jeden z głównych celów Kremla w trwającym konflikcie.


Zmiana rządu na Ukrainie może mieć opłakane skutki

Zmiana rządu na Ukrainie mogłaby mieć daleko idące konsekwencje dla regionu. Osłabienie suwerenności Ukrainy i zastąpienie jej demokratycznie wybranego rządu strukturą bardziej uległą wobec Moskwy mogłoby skutkować destabilizacją sąsiednich państw i podważeniem integralności terytorialnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Taki scenariusz mógłby również ośmielić Rosję do bardziej agresywnych działań wobec innych państw, szczególnie tych znajdujących się w strefie wpływów NATO, co miałoby poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa na skalę międzynarodową.

Dla Polski prorosyjski rząd na Ukrainie oznaczałby znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego oraz stabilności w regionie. Polska, będąca jednym z kluczowych członków NATO na wschodniej flance, mogłaby znaleźć się w sytuacji zwiększonej presji militarnej i politycznej ze strony Rosji. Taki rozwój wydarzeń mógłby również doprowadzić do ograniczenia polskich wpływów w regionie oraz osłabienia współpracy w ramach inicjatyw takich jak Trójmorze. Ponadto, pogorszenie sytuacji na Ukrainie mogłoby wywołać nową falę migracji, co postawiłoby Polskę przed dodatkowymi wyzwaniami gospodarczymi i społecznymi.


Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Putin odrzucił propozycję Trumpa dotyczącą opóźnienia akcesji Ukrainy do NATO.
  • Rosja odrzuca kompromisy w kwestiach neutralności Ukrainy i zmiany rządu.
  • Ławrow podważył legalność prezydentury Zełenskiego.
  • Kreml stawia zmianę władzy w Kijowie jako warunek negocjacji.
  • Rosja oskarża Ukrainę o opóźnianie rozmów pokojowych.
  • Prorosyjski rząd na Ukrainie grozi destabilizacją regionu i większą agresją Rosji.
  • Polska byłaby narażona na zagrożenie militarne i polityczne.

na zdjęciu: prezydent Rosji Władimir Putin. fot. PAP/EPA/ALEXANDER DEMIANCHUK/SPUTNIK/KREMLIN POOL

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj57 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (57)

Inne tematy w dziale Polityka